MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińska skarbówka zatrzymała podrabianą odzież i buty w przesyłkach z Chin

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Kontrola przesyłek pokazała, że oprócz zadeklarowanego towaru, który oznaczony był podrobionym znakiem towarowym znanej marki
Kontrola przesyłek pokazała, że oprócz zadeklarowanego towaru, który oznaczony był podrobionym znakiem towarowym znanej marki KAS
Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej w Szczecinie przyjęli do odprawy zgłoszenie dwóch przesyłek z Chin. Miały się w nich znajdować bluzy sportowe i obuwie sportowe.

- Przesyłki miały trafić do odbiorcy z powiatu szczecineckiego - informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Po analizie zgłoszenia i załączonej dokumentacji funkcjonariusze przeprowadzili rewizję zgłaszanego towaru pod kątem możliwego naruszenia praw własności intelektualnej. Kontrola przesyłek pokazała, że oprócz zadeklarowanego towaru, który oznaczony był podrobionym znakiem towarowym znanej marki, znajdowało się w nich jeszcze 20 par obuwia sportowego oznaczonego znakami towarowymi różnych znanych marek.

- Wszystkie pary obuwia zostały zabezpieczone jako dowody w sprawie - mówi Małgorzata Brzoza, dodaje przy tym, że za każdym razem jeśli funkcjonariusze KAS odkryją odzież, która wzbudza ich niepokój czy jest podrabiana czy autentyczna, zgłaszają się do reprezentanta marki z tym pytaniem. - I to oni podejmują decyzję - podkreśla Małgorzata Brzoza.

Tłumaczy, że to jest decyzja indywidualna, co dalej KAS może zrobić z podrabiana odzieżą.

- Pytamy, czy ta odzież, a w tym wypadku buty ma być zniszczona czy można komuś przekazać - opowiada rzeczniczka. - Oczywiście przekazujemy wtedy, kiedy da się usunąć znak marki. W wypadku butów to dość kłopotliwe.

Reprezentant jednego z właścicieli praw do znaku towarowego złożył już wniosek o ściganie i ukaranie sprawcy.

- Teraz w sprawie zatrzymanych podróbek wypowiedzą się pozostali przedstawiciele podrobionych marek - twierdzi Małgorzata Brzoza rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - To oni zdecydują o złożeniu wniosku o ściganie. Jeśli złożą takie wnioski to “przedsiębiorcom” grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Udaremnionym przemytem oraz naruszeniem praw własności intelektualnej zajmie się teraz komórka dochodzeniowo-śledcza Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński