Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińska Kolej Metropolitalna. Wiemy co ze wspólnym biletem na pociąg i komunikację miejską

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W pierwszym etapie działania SKM planowane jest wprowadzenie wspólnego biletu okresowego obowiązującego w pociągach i komunikacji miejskiej
W pierwszym etapie działania SKM planowane jest wprowadzenie wspólnego biletu okresowego obowiązującego w pociągach i komunikacji miejskiej Archiwum
Kiedy pociągi zaczną jeździć w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, czyli w 2024 roku, pasażerowie będą mogli korzystać wyłącznie z biletu sieciowego. Z nim będzie można się przesiąść do miejskiego autobusu lub tramwaju.

SKM połączy ze sobą Szczecin, Police, Stargard, Goleniów i Gryfino. Ma być wygodną alternatywą dla przewozów prywatnych i komercyjnych, uzupełnieniem dla komunikacji miejskiej.

- Trwają rozmowy między partnerami projektu budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wstępny plan zakłada wprowadzenie biletu metropolitalnego na zakończenie pierwszej fazy realizacji projektu, tj. z początkiem 2024 roku - mówi Artur Ratuszyński ze Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, które jest liderem projektu budowy SKM.

Pasażerowie będą musieli się przyzwyczaić do nowych biletów.

- W pierwszym etapie zostanie wprowadzony wyłącznie wspólny bilet okresowy, łączący przynajmniej jednego organizatora komunikacji miejskiej i przewozy kolejowe - tłumaczy Ratuszyński.

W praktyce oznacza to, że pasażer będzie mógł kupić na przykład miesięczny bilet na pociągi Polregio, który będzie jednocześnie honorowany przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Pasażer ze Stargardu będzie mógł wykupić sieciówkę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie z jednoczesnym przejazdem pociągiem na trasie Stargard - Szczecin. Możliwy będzie wariant zakupu biletu dwóch miejskich przewoźników: ZDiTM Szczecin z MPK Stargard i na pociągi regionalne.

W pociągach nie będzie biletomatów - będą zamontowane na poszczególnych stacjach i przystankach.

- Dodatkowo zakup wspólnego biletu będzie możliwy w kasach Polregio i kasach biletowych ZDiTM oraz docelowo od załogi pociągu i w aplikacjach mobilnych - wyjaśnia przedstawiciel SSOM.

Gdy ruszy SKM, kursy pociągów w szczycie komunikacyjnym mają odbywać się co pół godziny, a poza szczytem co godzinę.

- Będzie to dotyczyć stacji końcowych, czyli Polic i Goleniowa. Dla pasażera w Szczecinie częstotliwość kursów będzie wyższa - zaznacza Ratuszyński.

Co ciekawe, głównym węzłem przesiadkowym dla podróżnych przyjeżdżających do Szczecina pociągiem ma być dworzec Niebuszewo.

Kiedy gotowe będą wszystkie trasy?

Osobna kwestia to czas, kiedy ruszy SKM. Całość prac miała zostać ukończona do końca września 2022 r., a stanowiące podstawę całego systemu linie kolejowe miały zostać zmodernizowane lub wybudowane do końca sierpnia 2020 roku. Do końca 2023 r. zostaną zrealizowane trzy linie, czyli do Gryfina, Goleniowa i Stargardu, z wyjątkiem stacji w Dąbiu i przystanku w Zdrojach. Do końca tego roku mają być gotowe wszystkie samorządowe inwestycje związane z SKM, a więc infrastruktura towarzysząca przystankom kolejowym.

Natomiast prace na linii ze Szczecina Głównego do Polic mają zakończyć się do połowy 2025 r. Na podróż wszystkimi liniami SKM będziemy musieli poczekać do drugiej połowy 2025 r.

- To są terminy możliwe do dotrzymania, o ile nie zdarzą się niespodzianki na placu budowy - potwierdził niedawno Piotr Bruss, dyrektor Regionu Zachodniego w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W górę poszedł koszt inwestycji. W 2017 r. mowa była o 732 milionach złotych. Od tego czasu sporo zmieniło się, wystąpiła m.in. konieczność wykonania dodatkowych prac. Obecnie koszt budowy SKM wynosi ponad miliard 184 mln zł i nie powinien już wzrosnąć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński