MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińska Kolej Metropolitalna. Lekki poślizg w rozpoczęciu prac. Podobno bez konsekwencji

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Nie udało się rozpocząć prac na Szczecińską Koleją Metropolitalną w kwietniu. Zanim dojdzie do wycinki drzew przy torach, ornitolog sprawdzi czy nie ma w pobliżu siedlisk ptaków.

- Prace faktycznie miały ruszyć już kwietniu, ale trwają poprawki przy dokumentacji. Zamawiający i inżynier kontraktu mieli uwagi do dokumentacji, którą złożył wykonawca - mówi Artur Ratuszyński ze Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.
Według zapewnień przedstawiciela SSOM harmonogram prac nie będzie z tego powodu zachwiany.

Jakie są najbliższe plany?

- Na trasie do Polic jest przygotowywana wycinka drzew. Trwa okres lęgowy, dlatego teren najpierw musi sprawdzić ornitolog. Jeśli wyda zgodę to w ruch pójdą piły - odpowiada Artur Ratuszyński.

Wykonawca prac otrzymał też zgodę na zorganizowanie trzech składów materiałów: torów, podkładów i tłucznia bazaltowego. Place składowe są w Policach, Skolwin i Glinki.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecińska Kolej Metropolitalna. Zobacz, jak będą nazywać s...

Wykonawcą prac jest spółka Trakcja PRKiI SA, które zajmie się pracami na linii nr 406 (Szczecin Główny - Police) oraz zmodernizuje wybrane elementów linii 273 (tzw. "Nadodrzanka do Gryfina), 351 (Szczecin - Stargard) oraz 401 (Szczecin - Goleniów).

Istniejące perony zostaną gruntownie zmodernizowane, niektóre przystanki zmienią lokalizację, pojawią się też zupełnie nowe. W sumie SKM będzie liczyć 118 kilometrów torów, w tym połączenie Szczecin Główny - Police 23,5 km. Pasażerowie kolei metropolitalnej otrzymają do dyspozycji 40 przystanków węzłowych - 31 to istniejące stacje, które zostaną w znacznym stopniu zmodernizowane i rozbudowane. Na potrzeby SKM powstanie także 9 całkowicie nowych przystanków. Wszystkie perony mają być dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

SKM w Szczecinie. Zobacz, jak będziesz mieć blisko do stacji [MAPY]

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma powstać do 2022 roku. Połączy Szczecin, Stargard, Goleniów, Gryfino, Kobylankę, Police i Stargard. W sumie na terenie Szczecina zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych 26 z 40 węzłów przesiadkowych Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, w tym 24 w ramach tego zamówienia.Inwestycja pochłonie 741 mln zł, z czego 512 mln zł ma pochodzić z dofinansowania.Zobacz na kolejnych slajdach, czy jesteś w zasięgu SKM-ki → * 1szary kolor: 15-minutowa dostępność piesza stacji i przystanków kolejowych* żółty 15-minutowa dostępność rowerowa stacji i przystanków kolejowych (szacunkowy czas w linii prostej)CZYTAJ WIĘCEJ:■ Gigantyczna kasa na Szczecińską Kolej Metropolitalną. Ponad pół miliarda złotych - zobacz, co za to zrobią [WIZUALIZACJE]■ Szczecińska Kolej Metropolitalna. Dwie firmy gotowe do projektowania [WIZUALIZACJE]

SKM w Szczecinie. Zobacz, jak będziesz mieć blisko do stacji [MAPY]

CZYTAJ WIĘCEJ:

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma powstać do 2022 roku. Inwestycja pochłonie 741 mln zł, z czego 512 mln zł ma pochodzić z dofinansowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński