MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińska katedra w remoncie. Zobacz, jak teraz wygląda

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Katedra w Szczecinie.
Katedra w Szczecinie. Sebastian Wołosz
Widać już dobrze, jak od północno-zachodniej części będzie wyglądał kościół św. Jakuba w Szczecinie. Kończy się pierwszy etap prac, które mają przywrócić gotycki charakter tej części świątyni, czyli tzw. regotyzacja.

Projekt prowadzony jest pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków. Efektem powinno być przywrócenie pierwotnego piękna tej części katedry. Południowa część elewacji katedry wygląda niezmiennie od ok. 500 lat. Tego nie można powiedzieć o północnej części, która została odbudowana w latach 70. XX w.

Teraz dzięki przebudowie świątynia nie tylko odzyska gotyckie kształty, zyska też niezbędne nowoczesne pomieszczenia i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. 11 maja 2018 roku katedra otrzymała duże wsparcie finansowe, bo trzy miliony złotych unijnej dotacji na remont północnej części.

Prace nad regotyzacją zaczęły się wiosną 2018 r. Polegają przede wszystkim na przywróceniu spójnego wyglądu bazyliki. Elewacja tej części świątyni bardzo wyróżniała się na tle reszty. Znajdowało się tam mnóstwo detali z lat 70. XX w. Takie były wtedy też tendencje konserwatorskie, które mówiły o tym, by odróżnić to, co nowe, od tego, co było. Ta część katedry stała się też bezużyteczna - w oszkleniach znajdowały się tylko pojedyncze szyby, więc było tam bardzo zimno. Kiedy podczas prac usunięto szybę przednią w północnej elewacji, pokazały się łuki gotyckie. Zabudowano je, kiedy zaczęła się odbudowa świątyni w latach 70. XX w. Trzeba było wtedy katedrę dostosować do potrzeb, czyli zapewnić miejsce na zajęcia katechetyczne.

W średniowieczu pełniła funkcję fary miejskiej, od 1534 do 1945 roku należał do pomorskiej gminy luterańskiej.  Pod koniec XIX w. rozpoczęto generalną renowację świątyni. W jej ramach powstał w 1894 roku nowy, smukły hełm o wysokości 119 m wieńczący katedralną wieżę, kościół wyposażony został w instalację elektryczną i grzewczą. W trakcie prac doszło do katastrofy budowlanej - zawaleniu uległ dobudowywany hełm wieży. 12 lutego 1894 roku nad miastem przeszedł huragan, który poważnie uszkodził wieżę. Jednak znacznie gorszym kataklizmem była dla świątyni druga wojna światowa. W nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 w wyniku bombardowania katedra uległa bardzo poważnemu uszkodzeniu. Całkowicie został zniszczony dach korpusu nawowego i hełm wieży oraz północna elewacja budowli. Ucierpiało bardzo również wyposażenie budowli.Zobacz także: Otwarcie Vulcan Training Center. Pierwszego w Polsce centrum szkolenia ratownictwa morskiego

Zobacz jak kiedyś wyglądała katedra w Szczecinie [GALERIA]

Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Nie ma religii w kościołach, ale pojawiły się inne potrzeby. Ściany są obłożone cegłą o wymiarach cegły gotyckiej, ale z zachowaniem wszystkich kształtek i detali występujących w katedrze. Jest przeszklenie nawiązujące do podziału okien gotyckich, ale już z nowoczesnych materiałów. To okno trzyszybowe - ciepłe.

Do tej pory wewnątrz północno-zachodniej ściany zakrystie, pierwsze i drugie piętro - bardzo wysokie. W realizowanym projekcie pośrodku drugiego piętra został wprowadzony dodatkowy strop, w ten sposób powstało jeszcze jedno piętro. Parter będą zajmować dwie duże zakrystie.

Na pozostałych kondygnacjach znajdą się trzy duże sale spotkań, będą miały po ok. 130 m kw. i pomieszczą ok. 100 osób. Znajdą się w nich aneksy kuchenne, węzły sanitarne oraz zaplecze multimedialne. To pomieszczenia, których w katedrze dziś bardzo brakuje z uwagi na spotkania wspólnot czy koncerty muzyków. Będą dwie klatki schodowe, przy jednej z nich znajdzie się winda.

Nie ma terminu zakończenia prac. Parafia cały czas stara się zdobyć pieniądze na kolejne ich etapy - od wiernych, z dotacji itd.

ZOBACZ TEŻ: Podczas remontu katedry odkryto krypty ze szczątkami dawnych szczecinian. Do końca maja można tam zajrzeć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński