Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińska Deklaracja Grudniowa - testament dla pokoleń

Marek Rudnicki
Pierwszy Porozumienie podpisał Eugeniusz Szerkus, uczestnik strajków w 1970 i 1980 r. , a za nim abp. Andrzej Dzięga, Stanisław Wądołowski, Mieczysław Jurek, Andrzej Milczanowski, Grzegorz Durski
Pierwszy Porozumienie podpisał Eugeniusz Szerkus, uczestnik strajków w 1970 i 1980 r. , a za nim abp. Andrzej Dzięga, Stanisław Wądołowski, Mieczysław Jurek, Andrzej Milczanowski, Grzegorz Durski Sebastian Wołosz
To z tej śmierci wyrosło nasze życie, a z tej ofiary rozkwitła nasza Wolność - zapisano w preambule wspominając Grudzień 1970.

Od jutra w urzędzie miejskim, w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego oraz w zarządzie NSZZ Solidarność przy al. Wojska Polskiego 113 w Szczecinie będzie można podpisywać się pod Szczecińską Deklaracją Grudniową.

Dzisiaj podpisy złożyli sygnatariusze. Inicjatorem powstania deklaracji jest dr Marcin Stefaniak, były szef IPN.

- 16 ofiar w Szczecinie i dwa strajki stały się podwalinami wolności i Solidarności - tłumaczył zamysł stworzenia deklaracji. - Wspominamy to istotne wydarzenie dla całej Polski, ale też wspominamy młode społeczeństwo, które oczekiwało zmian i o nią walczyło.

45. rocznica wydarzeń grudnia 1970 roku, gdy w Szczecinie milicja i Służba Bezpieczeństwa zabiły 16 osób, w tym roku obchodzona będzie bardzo uroczyście.

- Głęboko wierzymy - zapisano w deklaracji o wydarzeniach- że były one podwaliną naszej obecnej wolności, w której możemy realizować swoje pragnienia, decydować o swoim losie, mieć swobodę myśli i wypowiedzi, to wszystko, co 45 lat temu brutalnie tłamszono.

Każdy mieszkaniec Szczecina może podpisać się pod deklaracją. Ostatnie podpisy 17 grudnia złoży prezydent RP Andrzej Duda i szef Solidarności Piotr Duda. Deklaracja zostanie włożona do urny i zamurowana pod tablicą, która tego dnia zostanie odsłonięta w murze pamięci na placu Solidarności przy Centrum Dialogu Przełomy.

- Deklaracja, to swoisty testament dla przyszłych pokoleń i informacja, jacy byliśmy - mówi Juliusz Słowacki, prezes Stowarzyszenia Grudzień 70 - Styczeń 71.

17 grudnia CDP zostanie otwarte, ale ze względu na szczupłość miejsca, pierwszymi zwiedzającymi będą rodziny zabitych w 1970 roku.

Zobacz więcej: 17 grudnia Muzeum Przełomów zostanie uroczyście otwarte

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie

17 grudnia Muzeum Przełomów zostanie uroczyście otwarte

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński