Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińscy taksówkarze przejadą w symbolicznym kondukcie pogrzebowym

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Siedemnastego listopada szczecińscy taksówkarze zapowiadają spontaniczny protest w formie przejazdu przez ulice miasta. Przedstawiciele branży przewozowej domagają się, wzorem zastosowanych wiosną regulacji, natychmiastowej pomocy rządowej w utrzymaniu ich działalności. Pozostałe postulaty dotyczą, regulacji związanych z prowadzeniem działalności oraz wprowadzenia w życie zapisów ustawy tzw. "lex Uber".

Środowisko kierowców taxi domaga się między innymi objęcia branży tarczą antykryzysową, świadczenia postojowego w wysokości 1300 zł, przywrócenie egzaminu ze znajomości topografii miasta czy ustalenie ceny minimalnej za kilometr przejazdu taksówką.

- Polskie prawo jazdy powinno być obowiązkowym dokumentem dla obcokrajowca chcącego wykonywać przewóz osób. Ponadto apelujemy o wprowadzenie obowiązku przedstawienia przez obcokrajowca chcącego wykonywać usługi w zakresie przewozu osób zaświadczenia o niekaralności z kraju pochodzenia - podkreślają organizatorzy wtorkowego protestu.

Taksówkarze mówią jednym głosem: "Bankrutujemy, nie mamy poduszki finansowej, żeby przetrwać drugi okres obostrzeń. Za wożenie powietrza nikt nam nie płaci, a współpracujący z Uberem/Boltem nielegalni przewoźnicy okradają nas od ponad 5 lat. Problem z innymi, nielegalnymi przewoźnikami ciągnie się jeszcze dłużej. Bez tarczy Polska Taksówka nie przetrwa. Tak jak bez świadomości społecznej przekładającej się na wsparcie polskich przedsiębiorców, nie tylko Taksówkarzy... Wsparciu realnym, a nie wirtualnym, reklamowanym przez polityków."

Zamknięte kluby, restauracje, kina, brak studentów w uczelniach, puste hotele, akademiki - to wszystko doprowadza do tego, że taksówkarze nie mają kogo wozić. Przyczyną tego stanu rzeczy są wprowadzone przez rząd obostrzenia związane z walką z pandemią koronawirusa. W głównej mierze dotyczą one najczęściej restauracji, branży fitnes i turystyki, ale przez to uderzają również w branżę przewozową. Jak wskazują statystyki, branża taxi odnotowała spadek obrotów o siedemdziesiąt procent.

Protest rozpocznie się 17 listopada 2020 roku o godzinie 13.00, a jego trasa przebiegać będzie od Urzędu Wojewódzkiego. Dalej ulicami miasta, aż do siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Mickiewicza, gdzie protestujący planują położyć wieniec pogrzebowy i zapalić znicze.

Pierwszego października 2020 roku weszły w życie zapisy tzw. ustawy "Lex Uber". Zgodnie z nową ustawa o transporcie drogowym, pasażerów może wozić tylko kierowca z licencją, bez względu na to, czy klient zamówi przejazd przez aplikację w Uberze lub Bolcie, czy złapie taksówkę na postoju.

Zobacz także:

Strajk kobiet w Szczecinie. Wiersz w obronie praw kobiet i n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński