MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińscy sędziowie ostro o tym, co się dzieje w Sądzie Najwyższym

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy brak
Mocne zarzuty szczecińskich sędziów wobec sytuacji w Sądzie Najwyższym. Wprost piszą o łamaniu Konstytucji, choć nie wymieniają nazwisk. Ale tych akurat łatwo się domyśleć śledząc doniesienia z najważniejszego sądu w Polsce.

Reakcję sędziów szczecińskiej apelacji wywołały ostatnie wydarzenia związane z wyborem kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Przez kilka dni sędziowie SN nie mogli wybrać nawet komisji skrutacyjnej, której zadaniem jest przyjmowanie zgłoszeń i licznie głosów. Niektórzy sędziowie SN wprost mówili, że za zamieszanie odpowiada prof. Kamil Zaradkiewicz, którego prezydent RP powołał na pełniącego obowiązki prezesa SN do czasu wyboru nowego.

- To jest niedopuszczalne, po prostu skandal. Pan przewodniczący zachowuje się albo jak marszałek Sejmu z PiS, albo jak dyktator. Albo jedno i drugie. To świadczy o rozkładzie struktur państwa - mówi w rozmowie z "Onetem" prof. Krzysztof Rączka z Izby Pracy SN.

ZOBACZ TEŻ:

- Państwo podejmują próby niedopuszczenia do wykonywania przeze mnie obowiązków przewodniczącego. Robią też państwo wszystko, by nie dopuścić do wyboru kandydatów na I prezesa. Oświadczam, że nie dopuszczę do dalszej obstrukcji na tej sali - odpowiadał prof. Zaradkiewicz.

Sędziowie szczecińskiej apelacji działający w Forum Współpracy Sędziów nie wytrzymali. I wystosowali list otwarty, w którym ostro krytykują to, co dzieje się obecnie w SN. Piszą o łamaniu Konstytucji i działaniach podejmowanych z motywów politycznych. Choć nie wymieniają nazwisk, to można się domyśleć, że mają na myśli m.in. prof. Zaradkiewicza.

Statystyczny szczeciński sędzia jest kobietą w wieku 47 lat. Ma mieszkanie wielkości 63 metrów kwadratowych i 105 tys. zł na koncie. Ma też ośmioletni samochód oraz kredyt mieszkaniowy.  Zobacz szczegóły na kolejnych podstronach >>>

Jak wygląda statystyczny szczeciński sędzia, czyli co ma, il...

- Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec podejmowanych przez osoby zasiadające w Sądzie Najwyższym działań, zmierzających do obsadzenia stanowiska Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w sposób niezgodny z Konstytucją RP. Nasze zdumienie budzi udział w tych instrumentalnie podejmowanych działaniach prawników, od których oczekiwalibyśmy poszanowania dla zasad i regulacji prawnych wynikających z Konstytucji RP i zgodnych z nią aktów prawnych niższego rzędu. Nie godzimy się na działania podejmowane z motywów politycznych przez osoby, które otrzymały nominacje sędziowskie do Sądu Najwyższego, zwłaszcza w ostatnim okresie- napisali.

Zapewniają też o poparciu dla sędziów "respektujących konstytucyjny porządek prawny". Adresaci listu otwartego z SN na razie nie zareagowali na list szczecińskich sędziów.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin. Izolatka w sali nr 9, czyli jak Sąd Apelacyjny w S...

ZOBACZ TEŻ:

Jak wymiar sprawiedliwości radzi sobie w czasie ataku koronawirusa

"Pan przewodniczący knebluje członków Zgromadzenia Ogólnego". Chaos od początku trzeciego dnia obrad Sądu Najwyższego

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński