Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińscy funkcjonariusze Straży Granicznej pilnują naszych wód [wideo, zdjęcia]

Piotr Jasina
Ta jednostka może pływać w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia i nocy - podkreśla st.chor. SG Dariusz Hawrył, dowódca łodzi patrolowej. - Z wyjątkiem okresu, kiedy port jest zamarznięty.
Ta jednostka może pływać w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia i nocy - podkreśla st.chor. SG Dariusz Hawrył, dowódca łodzi patrolowej. - Z wyjątkiem okresu, kiedy port jest zamarznięty. Fot. Andrzej Szkocki
- Dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo w porcie, o środowisko, chroniąc je przed odpadami, materiałami niebezpiecznymi, wdajemy wizy i przepustki marynarzom, sprawdzamy legalność pracy i pobytu, współpracujemy z celnikami, policją, strażą pożarną - wylicza mjr SG Bernard Szymkowiak, komendant Placówki Szczecin Port.
Szczecin widziany z wody

Szczecin widziany z wody

- Ale też pomagamy w akcjach poszukiwawczych, ratowniczych itp.

Placówka po likwidacji Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej jest jedną z trzech, które pozostały. Działają od października ub.r., ale od stycznia 2010 roku funkcjonują już w ramach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Ale tylko my w NOSG posiadamy trzy łodzie patrolowe - podkreśla komendant PSG Szczecin Port.

Wsiadamy do jednej z nich u podnóża Wałów Chrobrego, by wraz z funkcjonariuszami SG zrobić rekonesans po porcie i Jeziorze Dąbie.

To bardzo nowoczesna łódź marki Sportis. Ma potężny silnik o mocy 315 KM. Kosztuje ponad 400 tys. zł. Placówce SG użyczył jej wojewoda zachodniopomorski.

- Osiąga prędkość do 41 węzłów - informuje st.chor. Dariusz Hawrył, dowódca łodzi. - Jest bardzo zwrotna. Nie sposób przed tą łodzią uciec.

Ruszamy w kierunku elewatora Ewa. Mijamy martwe dźwigi Stoczni Szczecińskiej Nowa a po drugiej stronie doki Gryfii. Ta stocznia pracuje.

- Tylko obszar portu to akwen o powierzchni ponad 1700 ha - dodaje mjr Szymkowiak. - A naszej placówce podlegają również porty w Trzebieży i Nowym Warpnie, wody jezior Dąbie i Dąbie Małe.

Funkcjonariusze oprócz działań kontrolnych i patrolowych a także skoordynowanych z oddziałami antyterrorystycznymi policji, wspierają w akcjach inne służby.

- Zabezpieczaliśmy niedawno w rejonie Przekopu Parnickiego miejsce utonięcia młodego człowieka - kontynuuje komendant. - Dowoziliśmy płetwonurków w obszar poszukiwań. Znaleźli ciało. Przed dwoma tygodniami pomagaliśmy wyłowić ciało pracownika jednej z firm ochroniarskich.

Zaginął tydzień wcześniej podczas służby na bulwarze Elbląskim.

Funkcjonariusze PSG Port mają co patrolować i kogo odprawiać. W Szczecinie jest ponad 100 nabrzeży, z czego ponad 70 wykorzystywanych. Pogranicznicy maja baczenie, by nie wwożono tutaj żadnych śmieci, odpadów.

- W ubiegłym roku wykryliśmy przypadek przywiezienia do portu szklanej stłuczki, odpadu - dodaje komendant. Zgłosiliśmy to inspektorom. Krajowy inspektor ochrony środowiska zdecydował, ze odpady wróciły do Anglii, skąd je przywieziono. Tak się stało.

Komendant PSG Szczecin Port ma do dyspozycji ponad 140 funkcjonariuszy.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński