MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińscy artyści zapraszają na wieczór z poezją ukraińską i rozmowy... „Ciebie wszak rzecz dotyczy”

Anna Brüske-Szypowska
Anna Brüske-Szypowska
Tytuł wieczoru „Ciebie wszak rzecz dotyczy” jest częścią cytatu z Horacego: "Ciebie wszak rzecz dotyczy, gdy dom u sąsiada płonie". Aktorzy Teatru Polskiego nie pierwszy raz pokazują jak ważna jest dla nich solidarność z Ukrainą. Do wyjątkowego projektu zaprosili artystów z regionu, przyjaciół i nas. Bo czas na poezję i na rozmowę jest zawsze...

Wybrzmi ukraińska muzyka - klasyczna i współczesna. Scenografię stworzą prace dzieci z Ukrainy, które mieszkają w ośrodku w Trzebieży pod opieka Stowarzyszenia Dzikie Anioły. A ze sceny usłyszymy ukraińskie wiersze: romantycznego wieszcza Tarasa Szewczenki i poetów współczesnych m.in. Hałyny Kruk, Borysa Humeniuka, Hałyny Tkaczuk, Ołeksija Czupy, Ołesi Mamczuk.

Te wiersze - po polsku, kilka po ukraiński przeczytają Nina Grudnik, Lidia Jeziorska, Jacek Piotrowski, Sławomir Kołakowski, Sylwia Witkowska, wolontariusze ze Związku Ukraińców i przyjaciele teatru.

Będą też bajki, które przedstawią dzieci z Ukrainy, Sylwia Kowalczyk i Małgorzata Narożna ze szczecińskiej księgarni FIKA.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 14 maja o godz. 18.00 w Klubie Delta, w Miejskim Ośrodku Kultury w Dąbiu.

Dla wielu najbardziej poruszające mogą okazać się momenty, w których Lidia Jeziorska-Brüske przeczyta wybrane fragmenty wojennych postów Hałyny Kruk - współczesnej ukraińskiej poetki, aktywistki, przewodniczącej ukraińskiego PEN Clubu.

To właśnie jej wiersz "My wszyscy Europo jesteśmy tak głęboko zmartwieni" choć z 18 lutego 2014 roku, w lutym tego roku okazał się znów aktualny, i to on zainspirował aktorów Teatru Polskiego w Szczecinie do działania.

Wrócił do niego Sławomir Kołakowski:

Teatr Polski - i widzowie dla Ukrainy

Od początku marca, po każdym spektaklu organizowane są zbiórki funduszy dla Ukrainy. Do tej pory udało się zebrać prawie 50 tys. zł. Większość tej kwoty artyści przekazali Związkowi Ukraińców, pozostała część została rozdysponowana na bieżące potrzeby różnych ośrodków przyjmujących uchodźców (m.in. punkt recepcyjny na Sowińskiego, ośrodek w Łukęcinie, w Trzebieży).

Szczecińscy artyści zapraszają na wieczór z poezją ukraińską i rozmowy...  „Ciebie wszak rzecz dotyczy”
mat. prasowe
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński