Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińscy architekci w finale konkursu w Mediolanie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Bartłomiej Bieliński | Anna Paszkowska-Thurow
W chwili powstawania tego tekstu, Anna i Krzysztof Paszkowscy-Thurow wiedzieli tylko, że znaleźli się w finale 12. edycji konkursu architektonicznego organizowanego przez Casalgrande Padana. Ostateczne rozstrzygnięcie i gala, na którą architekci zostali zaproszeni, miała się odbyć 27 maja w auli Muzeum Kultur Mudec w Mediolanie.

- Jesteśmy ciekawi wyników tego konkursu - mówiła parę dni przed wylotem do Włoch Anna Paszkowska-Thurow – Niezależnie od rozstrzygnięć, znalezienie się w ścisłej czołówce tego konkursu jest dla nas sporym wyróżnieniem.

Jury, w którym zasiedli rozpoznawalni architekci, projektanci wnętrz oraz publicyści związani z tematyką szeroko rozumianego designu, wyłoniło 23 finałowe projekty spośród 140 zgłoszeń nadesłanych z całego świata. W tej edycji konkursu projekty podnoszą tematykę ceramiki jako nieodzownego elementu architektonicznego zarówno pod względem formalnym, jak i funkcjonalnym. W grupie finalistów znalazł się kompleksowy projekt domu oraz wnętrz „Dom NB” autorstwa Anny i Krzysztofa Paszkowskich-Thurow.

ZOBACZ TEŻ:

Wszyscy finaliści czterech kategorii (Centra Handlowe i Biznesowe; Budownictwo Publiczne, Usługowe i Przemysłowe; Budynki Mieszkalne; Elewacje, Podłogi Zewnętrzne, Baseny i Spa) do Mediolanu przylecą z takich krajów jak Włochy, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Finlandia, Izrael czy nawet Pakistan.

Anna i Krzysztof Paszkowscy-Thurow, to małżeństwo architektów, absolwentów Politechniki Szczecińskiej i Kopenhaskiej Szkoły Designu i Technologii. Działają na szczecińskim rynku projektowym od blisko 10-ciu lat, prowadzą pracownię architektoniczną ANNA THUROW Architektura i wnętrza specjalizującą się w architekturze prywatnej. Projekty domów, wnętrz, ale także mebli oraz obiektów sztuki użytkowej to najchętniej podejmowane przez nich tematy.

Co charakteryzuje ich projekty i realizacje?

- Przede wszystkim liczy się intuicyjne wrażenie spokoju i ciepła. Nasz styl to czyste linie, wykorzystanie naturalnych materiałów i ich kolorystyki oraz struktury powierzchni. Istotne jest to, aby wnętrza stanowiły komfortowe tło dla życia codziennego - podkreśla Anna Paszkowska-Thurow.

– Domy i wnętrza projektowane przez nas są wynikiem indywidualnej współpracy z klientem, dlatego każdy projekt jest inny. Niewątpliwie mają jednak wspólny mianownik jakim jest funkcjonalność i dopasowanie do potrzeb inwestora- dodaje Krzysztof Paszkowski-Thurow.

Dom NB, który znalazł się w finale konkursu Casalgrande Padana to kompleksowy projekt architektury oraz wnętrz, który powstał na ostatniej wolnej działce w pełni zurbanizowanym otoczeniu. Jego składająca się z prostopadłościanów bryła, to przestrzenna ilustracja funkcjonalnego układu domu. Modernistyczny charakter celowo kontrastuje z lokalną zabudową, jednocześnie nawiązując dialog z otoczeniem poprzez teksturę i kolorystykę elewacji wykończonej klinkierem. Dom sprawiając wrażenie niedostępnego, otwiera się całkowicie od strony ogrodu.

Wnętrze to kontynuacja modernistycznej narracji: otwarte, wspólne przestrzenie przepływają pomiędzy materiałowo wydzielonymi bryłami, zawierającymi prywatne pokoje domowników. Dzięki takiemu zabiegowi w domu nie ma „pustych ścian”, a geometryczny ogród otaczający dom, łączy się z jego wnętrzem poprzez wysokie przeszklenia. Przestronność domu, pomimo umiarkowanej powierzchni użytkowej, uwypuklona jest formatami materiałów zastosowanych we wnętrzu.

Charakterystyczny styl tego duetu projektowego, dobrze widać na przykładzie zastosowanych materiałów wykończeniowych. Prym wiodą tutaj wielkie formaty gresu na podłogach, młotkowane granity na blatach czy kominku a całość założenia projektanci przełamują ciepłym w odbiorze, dębowym wykończeniem okładzin ściennych. Stonowana, neutralna kolorystyka oraz wysokiej jakości materiały sprawiają, że ich realizacje nie poddają się tak łatwo upływowi czasu.

- Nasi klienci bardzo drobiazgowo sprecyzowali swoje oczekiwania użytkowe, zarówno względem architektury jak i wnętrz tego domu – mówią Anna i Krzysztof Paszkowscy-Thurow. - W pełni zaufali nam natomiast w temacie estetyki projektowej, pozostawiając dużą swobodę twórczą i w takiej współpracy widzimy istotę powodzenia. Tym bardziej miło nam, że również profesjonaliści docenili efekty naszej prac.

Ta 12ta już edycja Grand Prix po raz kolejny zademonstrowała wszechstronność i zdolność użycia ceramiki do zaspokojenia potrzeb współczesnej architektury w różnych sceneriach. Wybrane przez Jury realizacje pokazują, jak materiał może uwydatnić pomysł projektanta oraz jak ważną rolę odgrywa w spajaniu całości kompozycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński