Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinianka wprowadza w świat mindfulness. Nowa moda czy sposób na odzyskanie równowagi

Ewelina Żuberek
archiwum prywatne Iwony Ziejewskiej
Socjolog, doradca psychospołeczny, trener rozwoju osobistego i uważności oraz certyfikowana nauczycielka jogi. Od wielu lat obszarem jej zainteresowań jest mindfulness oraz wszelkie formy redukcji stresu. Iwona Ziejewska pomaga tym, którzy przytłoczeni nadmiarem obowiązków, życiem w ciągłym pośpiechu i napięciu chcieliby rozpocząć podróż w głąb siebie. Podróż, której celem będzie odnalezienie wewnętrznego spokoju i harmonii.

Może zacznijmy od tego, czym jest uważność, czyli mindfulness?

- To stan świadomości tego, czego doświadczamy w danym momencie nie oceniając czy ta chwila jest dobra czy zła. Dla mnie mindfulness to droga do tego, aby mniej być w swoich myślach, a bardziej w doświadczaniu, aby świadomie przeżywać życie świeżym umysłem.

Jakie korzyści płyną z treningu uważności?

- Uczymy się bardziej być w chwili obecnej, mniej wybiegać w przyszłość lub w przeszłość. Dzięki treningowi uważności można między innymi ograniczyć negatywne myśli i zmniejszyć poziom stresu. Dodatkowo trening polepsza naszą koncentrację, obiektywność i klarowność umysłu. Poprawiamy także swoją pamięć roboczą i zwiększamy aktywność tych układów mózgu, które odpowiedzialne są tzw. pozytywne nastawienie do świata i innych.

ZOBACZ TEŻ:

Czy pomaga to także lepiej zrozumieć siebie?

- Jestem zwolenniczką praktyki, dlatego przerwij teraz czytanie i zamknij oczy. Weź spokojny wdech i wydech, w ogóle zauważ, że oddychasz. Zwróć uwagę jaki jest teraz twój oddech, uważnie obserwuj jak płynie. Następnie przenieś uwagę na swoje ciało. Jak się czujesz? Jak się masz w swoim ciele?

To krótkie ćwiczenie pokazuje jak choć przez chwilę, skupiając się na oddechu, możemy być bardziej świadomi danego momentu. Taka uważna chwila pomoże nam dokonać wglądu i zauważyć nasze emocje, doznania i pojawiające się myśli. Dzięki temu możemy lepiej wsłuchać się w nasze życie wewnętrzne, ale także uważniej odczuwamy nasz zewnętrzny świat, to co nas otacza czyli przyrodę, przedmioty i innych ludzi.

Kiedy mindfulness pojawił się w Pani życiu?

- Wiele lat temu zostałam obdarowana książką „Potęga teraźniejszości” Eckharta Tolle i tak zaczęła się moja przygoda z mindfulness. Byłam wtedy w ważnym momencie swojego życia. Robiłam wgląd w siebie i poszukiwałam równowagi. Zaczęłam wgłębiać się w literaturę i dostępne publikacje. Ukończyłam trening uważności, kursy, szkolenia. Zauważyłam, że systematyczna praktyka przynosi wiele dobrego, dlatego postanowiłam dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi.

Ile czasu musi upłynąć, żeby medytacja uważności zaczęła przynosić zauważalne efekty?

- Badania pokazują, że potrzebujemy około 8 tygodni regularnego treningu uważności, żeby w mózgu pojawiły się strukturalne i funkcjonalne zmiany związane z korzyściami płynącymi z praktyki uważności. Natomiast chciałabym podkreślić, że nawet jeżeli z opisu wszystko to wydaje się łatwe w zastosowaniu, to w praktyce wcale takie łatwe nie jest. Osobiście mam często dużo pokory i refleksji odnośnie swojej własnej praktyki. Moim zdaniem to praca na całe życie. Mimo wszystko warto ten trud podejmować.

Techniki uważności wykorzystywane są także w jodze. Co łączy jogę i mindfulness?

- Świat jogi i mindfulness wzajemnie przenikają się. Dopiero praca nad umysłem i ciałem przyniosła w moim przypadku zadawalające rezultaty. Dlatego w swojej pracy z klientem łączę z powodzeniem te dwie dziedziny. Podczas zajęć jogi duży nacisk kładę na uważność w oddechu i ciele. Natomiast podczas treningu uważności stałym elementem jest uważny ruch i praca z ciałem.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński