MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie wspierają nauczycieli na pl. Solidarności

Anna Folkman
Anna Folkman
W piątek wieczorem przez 1,5 godziny tłumy szczecinian na pl. Solidarności wyrażały swoje poparcie dla strajku nauczycieli. Byli uczniowie, rodzice, nauczyciele akademiccy, działacze społeczni, politycy i sami strajkujący nauczyciele. Plac wypełnił się po brzegi. Nie zabrakło wymownych transparentów, przemówień, wspólnego śpiewania i tańca a na koniec zmrok rozjaśniły setki światełek.

To wydarzenie, na które zapraszani byli wszyscy świadomi obywatele, którzy czują, że edukacja jest ważna i strajk nauczycieli to moment, w którym należy o niej mówić i wspierać pedagogów. Akcje "Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem - Wspieramy Nauczycieli" miały już miejsce m.in. w Poznaniu i Toruniu.

- Uczniowie, okażmy wsparcie nauczycielom. Zbierzmy się i pomóżmy naszym nauczycielom w walce o godną płacę - zachęcali organizatorzy Radek Dawidowski i Mateusz Gieryga w poście promującym wydarzenie.

Nie zawiedli się. Mimo przeszywającego chłodu w piątkowy wieczór na pl. Solidarności przybyły prawdziwe tłumy.

- Cały czas słyszymy, że uczniowie się boją, że nie wspierają nauczycieli. Rozejrzyjcie się dookoła! Czy to jest prawda - pytał retorycznie Mateusz Gieryga. - Dziękujemy, bo dzięki wam jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Dzięki wam stoimy w tym miejscu. To wy nas ukształtowaliście. Wy nauczyciele.

"Walczymy o godność", "Zamknięte szkoły niech otworzą ludziom oczy", "Prestiż, godność, edukacja", "Strajk nauczycieli popierany przez rodziców", "To im się należy", to tylko niektóre hasła, które przynieśli zgromadzeni. Nie zabrakło też banerów z nazwami szkół z całego miasta. Były podstawówki, licea, zespoły szkół itd.

- Wrażamy solidarność na pl. Solidarności w tych trudnych dniach dla oświaty. Dajemy wyraz niezadowoleniu z tego, co się dzieje w oświacie. Robimy dziś wielki wykrzyknik, który jest symbolem niezgody i ma krzyczeć. Protest z wykrzyknikiem! - krzyczał jeden z protestujących.

Podczas wydarzenia padła propozycja w kierunku nauczycieli niezrzeszonych w związkach zawodowych.

- W naszej szkole uznaliśmy, że powinniśmy zabrać głos w swojej sprawie. O naszych sprawach rozmawiają związkowcy, politycy, przedstawiciele mediów a najmniej mówili ci, którzy nie są w związkach zawodowych - stwierdziła Mirosława Majzel z I LO w Szczecinie. - Podjęliśmy inicjatywę "My nauczyciele" i przygotowaliśmy pismo na temat tego na czym inicjatywa ta ma polegać. Zapraszamy wszystkich nauczycieli, dyrektorów w poniedziałek na godz. 13 do I LO, byśmy wspólnie mogli opracować postulaty dla naszej władzy i wszystkich, którzy nie rozumieją funkcjonowania szkoły.

Podczas akcji odśpiewano hymn narodowy a także piosenkę przygotowaną przez nauczycieli. Składała się z melodii trzech różnych znanych piosenek, do których podmieniono tekst. Brzmiał m.in. tak:

"Anno wołam twoje imię, prześlij cztery świnie, bo krowy nie da mi nikt... Zamieniłaś me życie w koszmar na tej orbicie.... Wszystkim dajesz wszystko, czemu nie mnie..."

Przemówienia uczniów, rodziców, mieszkańców, przeplatały się z akcentami muzycznymi. Kiedy z głośników popłynęła melodia poloneza, wszyscy ruszyli do tańca.

Na koniec przy dźwiękach "Ody do radości" w geście solidarności z nauczycielami zapalono światła w telefonach, latarkach.

Ostatni dzień egzaminów gimnazjalnych przebiega bez problemów

Strajk nauczycieli: 72 proc. szkół w Szczecinie i 83 proc. w...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński