Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie uczą się z IKEĄ jak walczyć z domowymi odpadami. Z czym mają największy problem?

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Blisko stu mieszkańców Szczecina zaangażowało się w działania Inicjatywy na rzecz przyszłości bez odpadów, która ruszyła przy otwartym przez IKEA Domu Jutra. To dostępna dla wszystkich inicjatywa, której celem jest wspólne wypracowanie rozwiązań pomagających ograniczyć ilość odpadów i zmieniać Szczecin na bardziej zielony.

Prace nad projektem rozpoczęły się już w lipcu. Skandynawska Firma zapytała mieszkańców o to, z jakimi problemami w zakresie gospodarki odpadami borykają się najbardziej.

Szczecinianie mówili przede wszystkim o słabym dostępie do informacji i wiedzy na temat właściwego segregowania odpadów, wielu przyznawało, że nie rozumie podziału odpadów na pięć frakcji.

  • "Podział wprowadzono zbyt szybko, nic dziwnego, że ludzie się gubią",
  • "pojemniki opróżniane są za rzadko",
  • "za małe otwory na odpady segregowane",
  • "opakowania, które nie wiadomo, gdzie wyrzucić"

- to tylko kilka wątków, które wyliczali szczecinianie. Część z nich zastanawiała się też, czy segregowanie ma w ogóle sens i zauważali, że nie wiedzą, czy ostatecznie wszystkie śmieci nie lądują w jednym miejscu zmieszane na wysypisku.

Oprócz tematu segregowania odpadów, w ankietach mieszkańcy poruszali też problemy, z jakimi mierzą się we własnych domach - „mam za małą kuchnię”, „odpady bio mi pleśnieją”, „nie mam miejsca na pięć pojemników” - pisali.

Wielokrotnie podkreślano również chęć bardziej świadomego i ekologicznego życia. Następnie zaproszono mieszkańców do udziału w zespołach projektowych, które już teraz pracują nad wybranymi przez siebie wyzwaniami. Członkowie zespołów szukają nowych pomysłów i rozwiązań metodą design thinking. Pomagają im eksperci z różnych branż i środowisk. Zespoły działają po okiem przewodników, którzy prowadzą je przez cały projekt i na każdym etapie pomagają w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań.

Do projektu zgłosiło się już ponad 90 osób.

- Bardzo cieszymy się z tak dużej frekwencji. – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Szczecin. – To znak, że nasi mieszkańcy chcą działać na rzecz zielonej przyszłości miasta i są zainteresowani tym, co się w Szczecinie dzieje. Włączyliśmy się jako Miasto Szczecin w tę Inicjatywę, bo chcieliśmy wesprzeć mieszkańców w działaniach, a rozwiązania pomóc wprowadzić w życie.

Przed uczestnikami pięć warsztatów zdalnych, wspólne szukanie rozwiązań, budowanie prototypów i testy rozwiązań. I oczywiście cała moc dyskusji, kreatywnego podejścia do wyzwań i szukania nowych spojrzeń. Prace w pierwszej turze zaczęły się we wrześniu i zakończą w listopadzie. Wszyscy ci, którzy nie zdecydowali się wziąć udziału w projekcie teraz, będą mieli jeszcze okazję popracować nad wyzwaniami. Przewidziano bowiem drugą turę prac inicjatywy, do której rekrutacja rozpocznie się w grudniu.

Co zyskują uczestnicy, którzy wezmą udział w projekcie? Oprócz satysfakcji z inicjowania zmian i pracy nad realnymi, wskazanymi przez szczecinian wyzwaniami, zyskują doświadczenie w pracy projektowej, potwierdzone certyfikatem. Na sam koniec w marcu 2021 roku, IKEA zaprezentuje rezultaty prac mieszkańcom oraz udostępni je publicznie i bezpłatnie w duchu open-source, aby każdy mógł z nich czerpać i inspirować się na rzecz zielonej przyszłości.

Budowa sklepu IKEA w Szczecinie.

IKEA w Szczecinie już z charakterystycznym, żółtym szyldem. ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński