Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie ślizgają się na granitowych płytach chodnikowych

Anna Miszczyk [email protected]
– Chodniki z płyt kamiennych ułożone zostały w naszym mieście przed II wojną światową. Ich pomysłodawcą był Hermann Haken, nadburmistrz Szczecina – mówi Marta Kwiecień z ZDiTM.
– Chodniki z płyt kamiennych ułożone zostały w naszym mieście przed II wojną światową. Ich pomysłodawcą był Hermann Haken, nadburmistrz Szczecina – mówi Marta Kwiecień z ZDiTM. Fot. Marcin Bielecki
Dlaczego w mieście większość chodników jest z granitowej płyty? - pyta nasz Czytelnik. - Gdyby były betonowe, byłoby znacznie bezpieczniej.

Granitowe płyty długo trzymają wilgoć i przez to są oblodzone.

- Co z tego, że odgarnę śnieg i zeskrobię z chodnika ten zadeptany, jak sama granitowa płyta jest śliska? - pyta nasz Czytelnik, który na co dzień odpowiada za oczyszczanie chodnika przed kamienicą w Śródmieściu. - Każdy, kto to robi, widzi, że niebezpieczna jest już sama granitowa płyta. Czasem nawet lepiej nie zeskrobywać z niej do końca śniegu, bo wtedy ludzie się tak nie ślizgają.

Zdaniem szczecinianina, granitowe płyty powinny być wymieniane na betonowe. - Ale tak się niestety nie robi. Gdzie nie spojrzeć, przy każdym remoncie chodnika kładą te granitowe, z odzysku - mówi nasz Czytelnik.

Beniamin Chochulski, zastępca prezydenta Szczecina twierdzi, że stuletnie płyty są jedną z cech charakterystycznych dla tego miasta i podobają się turystom.

- To jest historia Szczecina. Najprawdopodobniej trafiły tutaj jako balast na statkach ze Szwecji. U nas statki załadowywano, a płyty zostawały i trzeba było je zagospodarować - mówi Beniamin Chochulski.

- Chodniki wykonane z granitowych płyt są objęte opieką konserwatorską i nie jest możliwe ich wymienienie na betonowe - dodaje Tomasz Klek z Urzędu Miasta i przypomina, że kiedy w 2007 r. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego rozpoczął remonty kamiennych chodników wyrównując płyty i wstawiając w przerwy małą kostkę granitową, pojawiły się głosy niezadowolenia, że naruszana jest historyczna nawierzchnia.

Marta Kwiecień z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego twierdzi, że płyty kamienne wykorzystywane są głównie podczas remontów w historycznych częściach miasta.

- Robimy to zgodnie z technologią uzgodnioną z konserwatorem zabytków - mówi Marta Kwiecień. - Nie wykorzystuje się płyt kamiennych do remontów chodników na obrzeżach miasta.

Zdaniem Beniamina Chochulskiego, chodniki nie byłyby śliskie, gdyby posypywano je piaskiem. Większość zarządców nie dba nawet o to, by odśnieżyć chodnik, a co dopiero usunąć z niego lód.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński