Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie się wyprowadzają. Karta mieszkańca ma ich zatrzymać

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W ciągu dziesięciu lat liczba mieszkańców Szczecina spadła o prawie 4,5 tysiąca. Szczecinianie przenoszą się do innych miast. Aby zatrzymać odpływ, powstał pomysł Karty mieszkańca.

Szczegóły inicjatywy zaprezentowano w piątek. Autorem jest Łukasz Kadłubowski, radny Szczecina. Podobne inicjatywy są już wprowadzane w innych miastach, m.in. w Gdańsku, Warszawie, Katowicach. Celem projektu jest wzmocnienie tożsamości i poczucia wspólnoty mieszkańców, ułatwienie dostępu do atrakcji i oferty miejskiej, integracja usług miejskich, zachęcenie zarówno mieszkańców, jak i osób spoza Szczecina do meldowania się w mieście i płacenia tu podatków.

ZOBACZ TEŻ:

Zdaniem radnego karta ma zachęcać do rozliczenia się z PIT-ów w miejscu zamieszkania, dlatego budżet miasta mógłby na tym zarobić 4-5 mln zł.

Karta mogłaby obejmować ułatwienia lub obniżki cen związanych z komunikacją miejską, parkowaniem, zdrowiem, kulturą i sztuką, oświatą, sportem, handlem i usługami, konkursami i loteriami.

- Tak jak na przykład w Warszawie, gdzie Karta Warszawiaka, czy Karta Warszawiaka powstała początkowo wokół preferencyjnych cen biletów dla posiadaczy takich kart - wyjaśnia radny.

Zwraca uwagę, że w ostatnich latach Szczecin wyludnia się, podczas gdy sąsiednie gminy przezywają boom na nowych mieszkańców. W latach 2008-18 r. liczba mieszkańców Szczecin spadła o 4476 osób. W tym czasie w ościennych gminach zameldowało się 17356 nowych mieszkańców:

  • Police 1074,
  • Dobra 8737,
  • Kołbaskowo +3207,
  • Gryfino 482,
  • Stare Czarnowo 46,
  • Kobylanka 1528,
  • Goleniów 2282.

- Często jest tak, że osoby wyprowadzą się do innej gminy ze Szczecina, tam płacą podatki, ale centrum zawodowe nadal jest w Szczecinie. Sam mam takich znajomych. Gminy rywalizują ze sobą także na ilość zameldowanych mieszkańców, bo ma to związek z miejscem płacenia podatków, a tym samych dochodami dla gminy - dodaje Kadłubowski.

ZOBACZ TEŻ:

Dlatego Karta mieszkańca miałaby być skierowana do osób, które spełnią co najmniej jeden z dwóch warunków: są zameldowane na pobyt stały na terenie Szczecina albo zamieszkują na terenie miasta i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Szczecinie ze wskazaniem miasta jako miejsca swego zamieszkania, bez względu na to, czy osoba ta osiąga dochód.

- Karta mieszkańca nie wprowadza żadnych dodatkowych podatków, czy obciążeń dla mieszkańców. Chodzi wyłącznie o to, aby była zachętą do tego, żeby osiedlać się w naszym mieście - dodaje.

Radni z komisji inicjatyw społecznych pozytywnie wypowiadali się o pomyśle.

- Trzeba postawić pytanie kiedy możemy tą kartę przyjąć i wprowadzić. To, że jest potrzebna to nie podlega dyskusji - mówił radna Dominika Jackowski.

- Ale czy karta nie spowoduje obniżenia dochodów z powodu proponowanych obniżek - pytał radny Mirosław Żylik.

Według Kadłubowskiego nie ma takiego ryzyka.

Karta mogłaby mieć formę aplikacji mobilnej, karty plastikowej lub wirtualnej przypisanej do karty bankowej.

Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina zwrócił uwagę, że od kilku lat w Szczecinie istnieje kilka kart, które stanowią zachęty dla mieszkańców. Np. Szczecińska Karta Aglomeracyjna, którą posiada 48 tys. osób. Dostępne są też karty dla seniorów i rodzin, w tym wielodzietnych.

- Rozumiem, że w Karcie Mieszkańca chodziłoby o wprowadzenie nowych propozycji dla mieszkańców oraz przekonanie ich do płacenia podatków w Szczecinie. I jak najbardziej jest to warte poparcia - mówił.

Zwrócił uwagę, że w praktyce mogą pojawić się problemy logistyczne, techniczne.

Radni zdecydowali, że powołają zespół roboczy, który będzie pracował nad szczegółami koncepcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: To największe osiedla Szczecina. Sprawdź ilu mają mieszkańców!

Na którym z osiedli w Szczecinie mieszka najwięcej osób? Jakie ciekawostki demograficzne i statystyczne kryje Szczecin?SPRAWDŹCIE NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>>

To największe osiedla Szczecina. Sprawdź ilu mają mieszkańców!

Ranking osiedli w Szczecinie 2020. Zobacz również:

EKO

SĄSIEDZI

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński