MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie pamiętają

Krystyna Pohl, gap, 26 sierpnia 2005 r.
Marcin Bielecki
Do pamiątkowego dokumentu wczoraj wpisała się Wanda Woźnicka-Karczewska, matka 21-latka, który zginął 17 grudnia 1970 roku. Tego dnia jej syn, jak co dzień, wyszedł do pracy i już nie wrócił.

Wśród wpisów nie zabrakło podziękowań za wybudowanie pomnika na pl. Solidarności. Znaleźliśmy także krótkie sentencje: "Niech Anioł Stróż chroni żywych, a Bóg przygarnie dusze poległych" lub "My jeszcze żyjemy - historię przekażemy".

Wczoraj od godz. 12 można było wpisywać się do "Aktu odsłonięcia i poświęcenia pomnika Grudzień'70". Dokument zostanie wmurowany 28 sierpnia obok pomnika Anioła Wolności na pl. Solidarności. Akt będzie jeszcze wyłożony w holu głównym Urzędu Miejskiego w Szczecinie (środkowe wejście) w piątek i sobotę w godz. od 8 do 20.

***

Odsłonięcie pomnika Anioła Wolności, parada jachtów, koncert Bajmu i benefis Jana Pietrzaka. Tak Szczecin będzie świętował ćwierćwiecze wydarzeń sierpniowych.
25 lat temu za stoczniowymi bramami Szczecina i Gdańska narodziła się nowa rzeczywistość. Dała początek NSZZ Solidarność i zmianom jakie później nastąpiły w Europie. W weekend będziemy obchodzić

Spotkania po latach nie będzie

Do udziału w obchodach komitet organizacyjny zaprosił Lecha Wałęsę. Były prezydent RP nie przyjedzie, choć przyjął zaproszenie.

- Wczoraj syn pana Wałęsy, Jarosław poinformował nas, że ze względów zdrowotnych nie przyjedzie on do Szczecina - mówi Jarosław Ościłowski, rzecznik prezydenta Mariana Jurczyka.

Lech Wałęsa miał być w Szczecinie 27 sierpnia i wziąć udział w seminarium naukowym "Dziedzictwo dla przyszłości", które odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich.

Niewiele brakowało a po latach doszłoby do spotkania dwóch legend i przywódców Sierpnia: Lecha Wałęsy z Marianem Jurczykiem. Działali w jednej sprawie, ale potem ich drogi się rozeszły. Przyczyną konfliktu był fakt, że porozumienia sierpniowe zostały podpisane w Szczecinie dzień wcześniej. Wałęsa uważa, że ten brak jedności był nierozważny i mógł doprowadzić do rozbicia strajku i powtórki tragicznych wydarzeń z Grudnia 70 roku. Nazwał Jurczyka zdrajcą. Nieporozumienie było wyjaśniane na spotkaniu u prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W roku 1989 drogi obu przywódców rozeszły się definitywnie. Marian Jurczyk uznał, że przy Okrągłym Stole pogrzebano ideały i wartości Sierpnia. Założył wówczas ZZ NSZZ Solidarność '80 i stanął na jego czele. Dziś obaj przywódcy podkreślają, że już nie mają do siebie pretensji. Prezydent Jurczyk zapowiadał, że jak przystało na gospodarza przyjąłby Lecha Wałęsę serdecznie i ciepło.

Święto dla wszystkich

Od paru tygodni w mieście, w autobusach i tramwajach wiszą plakaty zapraszające mieszkańców na Centralne Obchody 25-lecia powstania Solidarności w Szczecinie. Na nich historyczne zdjęcia i program uroczystości.

- Mimo podziałów, różnic, niespełnionych marzeń chcielibyśmy, by było to święto radości dla wszystkich ludzi - mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ Solidarność. - Stąd w programie są elementy dla każdego, dla dzieci i dorosłych. A wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

W niedzielę na pl. Solidarności w Szczecinie nastąpi odsłonięcie pomnika upamiętniającego robotnicze protesty. Około stu osób zostanie uhonorowanych przez prezydenta Jurczyka specjalnymi okolicznościowymi medalami.

PROGRAM OBCHODÓW

Sobota - 27 sierpnia

13 - Wały Chrobrego - uroczyste otwarcie obchodów
14-17 - programy dla dzieci
14 -początek zwiedzania jednostek cumujących przy Bulwarze Chrobrego
15 -parada jachtów
15 - Książnica Pomorska - otwarcie wystawy "Rola i miejsce NSZZ Solidarność w 60-leciu polskiego Szczecina"
16 - Zamek Książąt Pomorskich -seminarium "Dziedzictwo dla przyszłości"
17-19 - występy zespołu Arka Noego i zespołu z Niemiec Noah's Kids
19-19.30 - konkursy dla dorosłych z nagrodami
19.30-20 - pokaz ratownictwa morskiego
20-21.30 - koncert Andrzeja Piaska Piasecznego
21.30-22 - konkursy dla dorosłych
22 -22.30 - wielka parada portowa
22.30-24 - koncert zespołu BAJM
24 - pokaz sztucznych ogni

Niedziela - 28 sierpnia

12 - pl. Solidarności uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego Ofiary Grudnia '70, na placu msza w intencji Solidarności Ludzi Pracy
19 - koncert w Teatrze Letnim (recital Krystyny Prońko, występ Chóru Politechniki Szczecińskiej, recital Jana Pietrzaka)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński