Szczecinek > Olga Zawadzka nie żyje

  Szczecinek > Olga Zawadzka nie żyje

  r

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Zmarła Olga Zawadzka, najstarsza mieszkanka Szczecinka, bohaterka ostatniej wojny, odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów z Holocaustu.

  To smutna wiadomość, odeszła nie tylko najstarsza (w grudniu skończyłaby 103 lata), ale i najszlachetniejsza mieszkanka Szczecinka. Jeszcze w lutym odebrała w szczecineckim ratuszu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany jej przez prezydenta w uznaniu zasług w ocaleniu w czasie ostatniej wojny trójki Żydówek - Feli Kohn, Klary Nachtgeist i Noe Livne. Wcześniej pani Olga otrzymała od Jana Paweła II papieskim medalem za długoletnią katechizację, a izraelski Instytut Yad Vashem Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

  Olga Zawadzka (z domu Bocheńska) pochodziła z arystokratycznej i patriotycznej rodziny. Jej brat Józef Bocheński, znany filozof, dominikanin i rektor uniwersytetu we Fryburgu. Adolf został literatem, zginął w 1944 roku jako żołnierz armii Andersa pod Anconą we Włoszech. Średni z braci Aleksander był znakomitym pisarzem, autorem m.in. "Dziejów głupoty w Polsce", po wojnie kierował browarem Okocim i zasiadał w Sejmie.

  W czasie okupacji pani Olga uchroniła przed śmiercią w obozach zagłady trzy Żydówki. Szczególna była historia małej Niny, którą pani Olga ocaliła z getta we Lwowie - wyjechała po wojnie do Izraela i dopiero po prawie 50 latach odnalazła ją w Szczecinku, gdzie starsza pani osiadła jako katechetka. Noe Livne mieszkała wtedy przez kilka lat w Szczecinku i rozpropagowała idee programu "Starszy brat, starsza siostra", w którym młodzież opiekuje się "przyszywanym" rodzeństwem z rodzin zaniedbanych wychowawczo.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GS24 poleca:

  Wideo