Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Znamy program Festiwalu Spoiwa Kultury

Monika Stefanek
Niezwykłe widowisko pt. "Gingko" zaprezentuje na finał festiwalu Teatr Antagon z Niemiec. Artyści wystąpią na Nabrzeżu Starówka.
Niezwykłe widowisko pt. "Gingko" zaprezentuje na finał festiwalu Teatr Antagon z Niemiec. Artyści wystąpią na Nabrzeżu Starówka.
130 artystów z 10 krajów zaprezentuje się w Szczecinie podczas tegorocznego Festiwalu Spoiwa Kultury. Po raz kolejny szczególną rolę w programie odgrywają wydarzenia nawiązujące do historii i przestrzeni Szczecina.

To już dziesiąta edycja Festiwalu Spoiwa Kultury. Jubileusz jest podwójny, zbiega się bowiem z trzydziestoleciem działalności Teatru Kana. Festiwal potrwa od 2 do 4 lipca. Wczoraj poznaliśmy jego program.

- Festiwal jest dla nas okazją do szukania spoiw kultury, które występują między grupami muzycznymi i teatralnymi, pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych - mówi Dariusz Mikuła z Teatru Kana.

Podobnie jak w ubiegłych latach, idea festiwalu nawiązuje do poznawania topografii Szczecina, w sposób szczególny naznaczonej historią. Spektakle, performance, spotkania oraz akcje teatralno-muzyczne odbywać się będą łącznie w osiemnastu miejscach miasta, m.in. na Niebuszewie, Łasztowni, Zamku Książąt Pomorskich, podwórku kamienicy przy ul. Śląskiej 47, na Nabrzeżu Starówka.

- Głównym bohaterem festiwalu jest miasto - opowiada Rafał Foremski z Kany. - Poszczególne wydarzenia będą odbywać się zarówno w miejscach dobrze znanych szczecinianom, jak i tych wstydliwie skrywanych, czy intrygujących i dotąd nieodkrytych.

W ramach festiwalu zobaczymy m.in. performance "Plug'n'Play" Teatru Akhe z Rosji (2 lipca, godz. 20.30 przy Teatrze Kana), spektakl "Gogol's Death" Teatru Dakh z Ukrainy (3 lipca, godz. 19.00 oraz 4 lipca, godz. 18.00, Łasztownia). Na finał zaprezentuje się niemiecki Teatr Antagon ze zrealizowanym z imponującym rozmachem spektaklem "Gingko" (4 lipca, godz. 23.00, Nabrzeże Starówka).
Spoiwa Kultury to także liczne wydarzenia muzyczne. W tym roku wysłuchamy koncertów grup z Francji, Tanzanii, Polski. Interesująco zapowiada się projekt Weroniki Fibich z Teatru Kana zatytułowany "Przeprowadzki". Tematem działań będzie Niebuszewo, niegdyś dzielnica zamieszkała głównie przez Żydów, a po 1945 roku miejsce, w którym krzyżowały się przesiedleńcze losy wielu różnych narodowości. Akcja teatralna, która będzie miała miejsce 3 lipca o godz. 17.30 przy ul. Niemcewicza 9 to opowieść o losach konkretnych osób.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie internetowej www.kana.art.pl. Na część imprez obowiązują bezpłatne wejściówki. Będą one czekały od poniedziałku 29 czerwca w biurze Teatru Kana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński