Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin zaszczurzony

mika
Szczecinowi potrzebne jest natychmiastowe odszczurzanie. Alarmujące pismo w tej sprawie wysłał do Prezydenta Miasta Miejski Inspektor Sanitarny. Ostatnią powszechną deratyzację przeprowadzono w Szczecinie pięć lat temu.

- Powszechne odszczurzanie powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku - mówi Benigna Weryk, Miejski Inspektor Sanitarny. - Nasze miasto jest szczególnie zaszczurzone ze względu na bliskość portu i dużą liczbę ujęć wodnych.
Miejski Inspektor Sanitarny szacuje, że rocznie w Szczecinie kilkanaście osób zostaje pogryzionych przez szczury. Gryzonie mogą przenosić niebezpieczne choroby.
- Szczury przenoszą wściekliznę, dur brzuszny, żółtaczkę, a nawet dżumę i cholerę - mówi Bożena Warska z Zakładu Dezynfekcji Dezynsekcji i Deratyzacji w Szczecinie. - Do tego bardzo szybko się rozmnażają. Jedna para może mieć nawet 800 potomków rocznie. Są inteligentne, wzajemnie ostrzegają się przed zagrożeniem.
Przyjmuje się, że w dużych miastach na jednego mieszkańca przypada jeden szczur. W Szczecinie liczba tych zwierząt znacznie przewyższa tę statystyczną średnią. W wielu dzielnicach ludzie walczą z gryzoniami na co dzień.
- Szczury biegają nam po klatce - skarży się mieszkanka bloku przy ul. Brzozowskiego. - Boję się schodzić do piwnicy, bo prawie zawsze natykam się tam na szczura. Wykładanie trutek nic nie daje.
Gryzonie zamieszkują piwnice, stare klatki schodowe i rury kanalizacyjne. Najwięcej jest ich na terenie Śródmieścia, Niebuszewa i w pobliżu Odry. Według pracowników Zakładu Deratyzacji jedynym skutecznym sposobem walki ze szczurami są trutki pokarmowe.
- Rozkładanie trutek w pojedynczych miejscach nigdy nie przyniesie efektu - tłumaczy Benigna Weryk, Miejski Inspektor Sanitarny. - Dlatego od kilku lat upominam się o powszechną deratyzację naszego miasta. Zorganizowana akcja może zmniejszyć populację gryzoni nawet o 30 procent.
- Obowiązek deratyzacji spoczywa na właścicielach i użytkownikach budynków - tłumaczy Michał Górski, główny specjalista wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta. - Miasta nie stać na powszechną deratyzację. Możemy jedynie wydać uchwałę o obowiązku przeprowadzenia powszechnego odszczurzania. Jej projekt już jest w przygotowaniu.
Wojewódzki Inspektorat Sanitarny nie otrzymał informacji o poważnym zaszczurzeniu w innych miastach województwa. W większości z nich deratyzację przeprowadzono jesienią ubiegłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński