Szczecin: Za mało pieniędzy na kulturę w budżecie miasta

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Prawie 100 osób pojawiło się w poniedziałek na komisji ds. kultury, żeby dyskutować o pieniądzach przeznaczanych na kulturę w Szczecinie. Wniosek jest jeden: pieniędzy mogłoby być więcej.

W budżecie Wydziału Kultury na utrzymaniu jest 12 instytucji kulturalnych. Od stycznia 2020 roku zacznie działać 13. - Dok Kultury „Krzemień”. To są instytucje, których działalność bieżąca jest finansowana przez urząd miasta.

Pozostałe instytucje, szkoły artystyczne, organizacje pozarządowe czy indywidualni twórcy mogą się ubiegać o pieniądze w ramach mecenatu artystycznego. Nie ma tu określonych terminów składania wniosków. Pieniądze są przyznawane do wyczerpania limitu na dany rok.

W 2018 roku w ramach mecenatu artystycznego przyznano ponad 1,4 mln zł na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

W 2019 pula pieniędzy wynosi 2 mln zł. Nie ma jeszcze wszystkich danych na ten rok, ale do tej pory na wydarzenia cykliczne typu festiwale przeznaczono 1 mln zł, na mecenat wydarzeń 650 tys. zł, na wspieranie edukacji artystycznej 350 tys. zł.

Zrealizowano 65 projektów muzycznych, 9 wydawniczych, 11 projektów z dziedziny sztuk wizualnych i 109 ze szkól artystycznych.

- W ramach mecenatu artystycznego odrzucamy około 10 proc. wniosków - mówi Agata Stankiewicz, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta. - Wiadomo, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich, ale staramy się jak możemy. Trzeba pamiętać, że my nie finansujemy przedsięwzięć w całości, tylko je dofinansowujemy. Jesteśmy jednym ze źródeł finansowania.

Najwięcej zgłaszanych wydarzeń to wydarzenia muzyczne. Regularnie dofinansowanie dostają takie imprezy jak Akustyczeń, Szczecin Music Fest czy Meisinger Festival.

Pieniądze trafiają też na wydanie katalogów do wystaw, książek twórców indywidualnych czy projekty organizowane przez szczecińskie szkoły artystyczne.

- Część osób przychodzi do nas do wydziału z odpowiednim wyprzedzeniem, a to daje możliwość zaplanowania projektu i konsultacji, dlatego polecam tę ścieżkę wszystkim, którzy zamierzają się starać o dofinansowanie - mówi Agata Stankiewicz.

CZYTAJ TEŻ:

Od 2016 roku twórcy mogą otrzymać też stypendium twórcze w dziedzinach takich jak literatura, muzyka, film, teatr, sztuki wizualne i inne. O stypendium twórcze można się ubiegać tylko raz w roku. Pula pieniędzy przeznaczonych na stypendium twórcze wynosi 100 tys. zł. W tym roku przyznano 7 takich stypendiów.

Raz w roku prezydent przyznaje też Nagrodę Artystyczną, która wynosi 40 tys. zł . Artystę wskazuje Prezydencka Rada Kultury i komisja ds. kultury, a ostateczną decyzję podejmuje prezydent miasta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nagrody Artystyczne Miasta Szczecin wręczone po raz 28

ZOBACZ TAKŻE: Gala Nagrody Artystycznej w Szczecinie - zobacz kto przyszedł [ZDJĘCIA]

Gala Nagrody Artystycznej w Szczecinie - zobacz kto przyszed...

Na stypendium mogą też liczyć uczniowie i studenci szkół artystycznych, którzy raz w roku mogą otrzymać takie dofinansowanie.

Wydział Kultury nie jest jedyną jednostką w mieście, z której można otrzymać pieniądze na projekt.

- Inicjatywa lokalna wspiera działania mieszkańców dla mieszkańców - mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego. - Co roku mamy rezerwę na ten cel. W tym roku zostało nam jeszcze do wykorzystania 235 tys. zł.

Radni uznali, że za tak niewielkie pieniądze udaje się robić wyjątkowo udane imprezy w Szczecinie.

- Mogłoby być ich jeszcze więcej. Środki, którymi dysponujemy na wsparcie kultury są niewielkie, więc powinniśmy się zwrócić do prezydenta o ich zwiększenie - mówi radny PiS Robert Stankiewicz.

CZYTAJ TEŻ:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szczecinianka

Bardzo interesujący artykuł.

Pani Dyrektor BDO mówi, że zostało w Inicjatywie Lokalnej 235 tys. - bardzo niedobrze, bo nie zostaną wykorzystane - wystarczy spojrzeć na wymogi regulaminowe Inicjatywy. Od samego początku jej wdrażania (połowa 2018 roku) są problemy z wykorzystaniem alokacji - interesujące byłyby niewątpliwie zestawienia IL (budżet roczny na IL vs. procent wykorzystania, można byłoby także skorelować to z liczbą odrzuconych wniosków (w tym z podaniem przyczyny). Warto nadmienić, że zmieniony został regulamin Budżetu Obywatelskiego 2020 - tu także można realizować zadania "miękkie" - np. skierowane na edukację kulturalną, zwiększenie dostępności do kultury etc.

Na koniec.

Równie wzruszające są komentarze radnych PiS - można byłoby zwiększyć, ale się nie da, bo samorząd musi zrealizować np. wypłaty dla nauczycieli - bo rząd nie jest wydolny. przypominam uprzejmie o zmniejszonym wpływie do budżetu miasta o 1% z tytułu podatków.

A może warto byłoby na koniec roku napisać artykuł o tym jak poszczególne wydziały w Urzędzie Miasta Szczecin muszą "obcinać" wydatki na zadania, ponieważ trzeba zrealizować "piątkę" Kaczyńskiego.

Przyszły rok zapowiada się bardzo nieinteresująco.

Dodaj ogłoszenie