Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Za mało chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Pół tysiąca osób mniej niż potrzeba zgłosiło się do zasiadania w obwodowych komisjach wyborczych. Z taką liczbą chętnych wyboru Prezydenta RP nie miałby kto przeprowadzić.

10 kwietnia minął termin zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. W Szczecinie jest ponad dwieście lokali. Gdyby miały działać w pełnych składach, potrzeba ok. 2 tys. członków. W składach minimalnych, ale dopuszczalnych - ok. 1,3 tys.

Do piątku zgłosiło się jedynie 800 osób. Zgodnie z obwiązującą ordynacją wyborczą, to za mała liczba do przeprowadzenia głosowania. Podobnie jest w wielu innych gminach naszego regionu. W piątek minął także termin podania do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania, siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika.

ZOBACZ TAKŻE:

Do tej pory takie informacje były rozklejane w formie obwieszczeń w wielu częściach miasta. Jak ustaliliśmy, teraz obwieszczenie trafiło w Szczecinie tylko do internetu. To efekt zamieszania związanego z wyborami i pomysłem wprowadzenia głosowania korespondencyjnego.

- Jest ogromne zamieszanie. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na obwieszczenia, skoro nie wiemy, czy te wybory się odbędą według obecnej ordynacji, a zamieszczenie informacji w internecie też jest zgodne z ordynacją - mówi nam osoba pracująca przy organizacji wyborów.

O tym, że przeprowadzenie głosowania będzie bardzo trudne jest przekonany prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

- To zadanie bardzo trudne do przeprowadzenia w trakcie epidemii. Jestem sceptyczny, by takie wybory przeprowadzić. Uważam, że to nie czas na powadzenie kampanii, ale to moje prywatne zdanie. Jako prezydent mam obowiązek wykonywać zadania. Jak będą bezpieczne, będziemy je wykonywali. Jak nie będziemy mieli takich instrumentów, będziemy informować władze centralne - mówił.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie jest jasne jak dałoby się zapewnić bezpieczeństwo organizatorom wyborów, członkom komisji i wyborcom. Służby sanitarne na razie nie wydały zaleceń, ale z doświadczeń gmin, w których w marcu zorganizowano wybory uzupełniające wynika, że lokale wyborcze musiałyby być co dwie godziny wietrzone, dezynfekowane, a na każdego wyborcę czekałby jednorazowy długopis.

W piątek o wydanie takich zaleceń wystąpiła do Głównego Inspektora Sanitarnego Państwowa Komisja Wyborcza.

Kilka dni temu Sejm przyjął ustawę o wyborach korespondencyjnych dla wszystkich. Przewiduje, że pakiety wyborcze (koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania) listonosze roznieśliby do 30 milionów wyborców.

Wyborca po oddaniu głosu zanosiłby kartę do komisji. Za jej ukrycie lub zniszczenie groziłyby 3 lata więzienia. Ustawą zajmuje się teraz Senat. Ostatecznie ma być uchwalona na początku maja.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński