Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Wolne miejsca na kierunkach technicznych. Młodzi ludzie boją się trudnych studiów

Monika Stefanek
Na sześciu wydziałach Uniwersytetu Szczecińskiego trwa drugi nabór na studia stacjonarne. Sporo wolnych miejsc zostało m.in. na Wydziale Nauk Przyrodniczych.
Na sześciu wydziałach Uniwersytetu Szczecińskiego trwa drugi nabór na studia stacjonarne. Sporo wolnych miejsc zostało m.in. na Wydziale Nauk Przyrodniczych. Fot. Andrzej Szkocki
Uczelnie Kandydatów na studia nie przekonują argumenty o pewnej i dobrze płatnej pracy po ukończeniu kierunków technicznych. To właśnie na nich zostało najwięcej wolnych miejsc.

Szczecińskie uczelnie kończą pierwsze nabory na studia. Niż demograficzny sprawia, że na wielu kierunkach, nawet tych, które do niedawna były oblegane, są jeszcze wolne miejsca.

Na Uniwersytecie Szczecińskim dokumenty w ramach drugiego naboru na studia stacjonarne pierwszego stopnia składać można do 3 sierpnia. Wolne miejsca są na filologiach: germańskiej, rosyjsko-ukraińskiej, romańskiej z językiem włoskim, rosyjskiej oraz polskiej.

Wakaty są również na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Mniej chętnych niż zazwyczaj było w tym roku na informatyce i ekonometrii ze specjalnością inżynieria internetu lub wycena, zarządzanie i obrót nieruchomościami. na tym samym kierunku dokumenty składać można również na prowadzone w języku polskim i niemieckim ze specjalnością informatyka gospodarcza.

US nie zebrał również pełnej listy kandydatów do studiowania biologii, biotechnologii i ochrony środowiska. Podobnie jest na Wydziale Humanistycznym, gdzie brakuje chętnych na kierunku filozofia. Dokumenty składać można też na Wydziale Teologicznym, głownie na kierunku teologia ze specjalizacją kapłańską lub nauki o rodzinie.

Prawdziwym rekordzistą na US pod względem wolnym miejsc jest Wydział Matematyczno-Fizyczny. Na przyszłych studentów czekają wakaty aż na ośmiu kierunkach, w tym m.in. fizyce, edukacji techniczno-informatycznej, matematyce. Pełnej listy kandydatów nie udało się zebrać, mimo iż wydział ten oferuje od nowego roku akademickiego możliwość uzyskania stypendium w wysokości tysiąca złotych miesięcznie.

Niechęć młodzieży do kierunków technicznych widać dobrze na Akademii Morskiej. Wolne miejsca zostały na mechatronice. Wakaty są też na kierunku transport ze specjalnością żegluga śródlądowa, a także ubezpieczenia w transporcie.

- Od dłuższego czasu obserwujemy lęk i niechęć młodzieży do podejmowania studiów na wydziale mechanicznym - przyznaje Katarzyna Opalińska z AM. - Paradoksalnie absolwenci tych kierunków na pniu znajdują pracę nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Wolne miejsca będą też na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.
- Teraz trudno precyzyjnie powiedzieć, na którym kierunku będą wakaty - mówi Stanisław Heropolitański rzecznik ZUT. - Spodziewamy się jednak, że na połowie z 32 kierunków ogłosimy drugi nabór. Chętnych brakuje na oceanotechnikę i ogrodnictwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński