Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Weekend z kulturą online. Oto najciekawsze wydarzenia. Sprawdź, gdzie oglądać

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Ives | Mahler | Reich - koncert w filharmonii online
Ives | Mahler | Reich - koncert w filharmonii online
Na razie jesteśmy zmuszeni uczestniczyć w kulturze wyłącznie online, ale nasze instytucje starają się zapewnić ciekawą ofertę. W ten weekend szczególnym wydarzeniem będzie Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni".

Ives | Mahler | Reich - koncert online w filharmonii

Usłyszymy specjalnie wybrane dzieła Charlesa Ivesa, Gustava Mahlera i Steve'a Reicha, które udowodnią, że aura tajemniczości niezwiązana jest z geografią i spotkać nas może w każdej lokalizacji i w każdym czasie. The Unanswered Questions” są często opisywane jako utwór filozoficzny wyrażony w muzyce. Niczym podróż, która nigdy nie znajduje swojego końca, lub pytanie, na które nigdy nie pada ostateczna odpowiedź. Ten sam specyficzny klimat wędrówki do miejsca nieznanego dominuje w „Pieśniach wędrującego czeladnika”. Na końcu zabrzmi minimalistyczna kompozycja Steve’a Reicha. W kolejnych częściach utworu „Światła miasta” usłyszymy odgłosy, które znamy na co dzień z naszych ulic – klaksony, alarmy, odgłosy silników i hamulców, syreny, stukot kroków, uderzenia drzwi.

Transmisja koncertu odbędzie się w piątek, 20 listopada, o godzinie 19 na livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do platformy kosztuje 10-20 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

Spektakl online w Pleciudze

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza do podróży na samo dno morza. Spektakl online zaprezentuje teatr Det stille teateret z Norwegii i dostępny będzie on do 20 listopada na facebooku Pleciugi. Prezentacja w ramach projektu "Teatralny Ty-Dzień Dziecka. Teatralna jesień dla Dzieci". Spektakl "Na dnie morza" powstał dzięki wsparciu finansowemu Arts Council Norway, Fund for Performing Artists oraz Vestfold i Telemark County.

„Mapy śnienia, czyli jak działać w czasach dezorientacji”

Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie nie poddaje się i swoje działania przenosi do internetu. 22 listopada o godz. 17 online będzie można zobaczyć pokaz metod pracy Anny Nowickiej, które będą poprzedzone weekendowymi warsztatami „Mapy śnienia, czyli jak działać w czasach dezorientacji”. Podczas intensywnych, trzydniowych warsztatów mapy śnienia uczestnicy nauczą się podążać za swoimi wewnętrznymi mapami, rozpoznawać senne krajobrazy, wsłuchiwać się w ich niepowtarzalne jakości, orientować się w ich topografii, czytać wskazówki i odkrywać odczuwalne, wypływające z ciała, znaczenia. Zajęcia zaproponują narzędzia do ucieleśnienia marzeń sennych. Nauczą się „widzieć” śniącą rzeczywistość i pracować z nią w rzeczywistości obudzonej.

Opera na Zamku zaprasza na "Guru" w formie wirtualnej

Opera "Guru" dostępna jest w wersji z napisami w tłumaczeniu do wyboru: w języku polskim, angielskim i francuskim. "Guru" to opowieść o fanatycznym, fałszywym przywódcy duchowym i jego zaciętej przeciwniczce. Początkowa idylla zamienia się w piekło. Guru rozpoczyna przygotowania do wielkiej "podróży". Pojawiają się fiolki z eliksirem, który ma pozwolić wszystkim ponownie spotkać się w sferze bezcielesnej. Marie przyjmuje od niego wyzwanie – jeśli znajdzie choć jednego wyznawcę, który odmówi "podróży", Guru zatrzyma to szaleństwo. Opera "Guru" jest dramatycznym studium psychiki demonów zła, rozpadzie jednostki pod wpływem sekty, oparta na autentycznych wydarzeniach z osady Jonestown w 1978 roku, kiedy to pod wpływem okrutnego, charyzmatycznego i demonicznego człowieka ponad 900 osób popełniło samobójstwo. Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=QOXgbe0FGqM&t=3345s.

Pomorzanin w podróży

Książnica Pomorska zaprasza do wysłuchania wykładu online Michała Gierkego "Pomorzanin w podróży, czyli o pewnym XVII-wiecznym itinerarium" w czwartek, 19 listopada o godz. 17, z cyklu "Nieznane, ciekawe, cenne – ze zbiorów Książnicy Pomorskiej". W dawnych wiekach nie było aparatów fotograficznych ani dyktafonów. Nie było nawet długopisów. Istniał jednak papier i inkaust, więc kiedy wybierano się w podróż, przywożono z niej wspomnienia utrwalone właśnie w ten sposób – ręcznym pismem, w oprawnym zeszycie. Takie relacje z przemierzonej drogi nazywane są itinerariami, od łacińskiego słowa iter, oznaczającego drogę lub – szerzej – podróż, wyprawę. W zbiorach Książnicy Pomorskiej zachowała się siedemnastowieczna relacja, spisana przez podróżnika, który wyruszył z Kołobrzegu na Wyspy Brytyjskie.

"Rozbity dzban" Teatru Nie Ma

Teatr Nie Ma zaprasza na odtworzenie nagrania spektaklu "Rozbity Dzban" 20 listopada o godzinie 20 na kanale na platformie Youtube i stronie na Facebooku. "-Czy według wszelkich prawa formalności rozkaże wasza miłość sąd odprawić, czy też jak u nas tu, w Hajsum, w zwyczaju?- Według wszelkich prawa formalności, jak to w zwyczaju w Hajsum, nie inaczej. - Wybornie panie. Już ja wam dogodzę..."

8. edycja Festiwalu „Odkrywcy Wyobraźni”

Miłośnicy literatury i sztuki w tym roku także mogą liczyć na aktorskie interpretacje utworów literackich oraz ciekawe spotkania z autorami i wybitnymi postaciami ze świata sztuki i mediów. A to wszystko podczas Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”, który z powodu pandemii COVID-19 odbędzie się w formie transmisji, 21 listopada br. Początek o godz. 19. Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” co roku przyciąga rzesze miłośników literatury i sztuki. Podczas zbliżającej się ósmej edycji imprezy swoje interpretacje dzieł literackich zaprezentują m.in. Dominika Ostałowska, Krystyna Czubówna oraz Zbigniew Zamachowski. Gośćmi będą także Julia Fiedorczuk, Marek Sterlingow, Urszula Zajączkowska, Marcel Woźniak, Piotr Malczewski czy Jerzy Kisielewski i Leszek Żądło.

ZOBACZ TEŻ:

Zamkowy Wieczór Książęcy Przy Muzyce

Zamkowy Wieczór Książęcy Przy Muzyce pn. „Andrzejkowo” to kolejna propozycja online Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w czasie pandemii. Wirtualna odsłona spotkania będzie miała swoją premierę w niedzielę 22 listopada o godz. 16:00 na stronie zamek.szczecin.pl i zamkowym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/zamek.szczecin

Raniutto Sensorki w filharmonii

Nowy cykl uwielbianych przez najmłodszych melomanów warsztatów Raniutto poświęcimy niezwykle ważnej integracji zmysłów. Czym jest integracja sensoryczna i dlaczego jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu najmłodszych? Dzięki niej możemy odbierać oraz interpretować bodźce zmysłowe, przez co świat jest dla nas dostępny, przyjemny i niestraszny. Początek 21 listopada o godz. 11.15. Facebook, YouTube

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński