Natalia i Mateusz Ratomscy ze Szczecina spodziewają się czworaczków. By wesprzeć ich a także innych rodziców wieloraczków w naszym mieście, przygotowano specjalne programy.

- Pomoc jest bardzo potrzebna, bo tak naprawdę wszystko dzisiaj musimy mnożyć razy cztery - mówi Mateusz Ratomski. - Byłem w szoku, gdy się dowiedzieliśmy, teraz po prostu staramy się dobrze przygotować do przyjścia dzieci na świat.

W tym pomóc ma m.in. bon od miasta a także pilotażowy projekt "Wsparcie dla rodzin" finansowany z urzędu marszałkowskiego. Pięć tysięcy złotych na każde dziecko w przypadku trójki i więcej dzieci urodzonych podczas jednego porodu - to założenie nowego świadczenia pieniężnego skierowanego do opiekunów wieloraczków w Szczecinie.

"Bon opiekuńczy: Wieloraczki" ma pomóc rodzinom w pokryciu części wydatków. Bon przysługiwać będzie opiekunowi niezależnie od jego sytuacji dochodowej. Projekt uchwały związany z wprowadzeniem nowego świadczenia pieniężnego będzie procedowany podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta.

Dzięki finansowemu wsparciu urzędu marszałkowskiego, przy zachodniopomorskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zostanie otwarta pierwsza w regionie "wypożyczalnia" sprzętu dla rodzin wieloraczków lub rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej.

Ze wsparcia jako pierwsza skorzysta rodzina państwa Ratomskich ze Szczecina, w której w najbliższym czasie mają pojawić się czworaczki.

Dzięki dotacji urzędu w wysokości 10 tys. zł organizacja będzie mogła kupić dwa wózki dla bliźniaków, cztery łóżeczka z materacami i kompletami pościeli oraz cztery leżaczko-bujaczki.

Sprzęt ten, po okresie użytkowania przez rodziców czworaczków, trafi w do kolejnych rodzin wieloraczków lub rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej.

Zobacz również wideo: Kulisy zdrowia: Przegląd porodówek w Szczecinie [WIDEO]