Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: W milczeniu dla Piotra Szczęsnego

Anna Folkman
Anna Folkman
W poniedziałek o godz. 20 na pl. Solidarności w Szczecinie zebrało się ponad sto osób, by uczcić śmierć mężczyzny, który w październiku podpalił się w Warszawie.

Uczestnicy zapalili znicze przed pomnikiem. Rozwiesili też tekst listu pożegnalnego i odczytali manifest, który pozostawił Piotr Szczęsny. Mężczyzna dokonał samospalenia 19 października tego roku na placu Defilad w Warszawie. Potem zapanowała minuta milczenia.

Jak podaje wikipedia Piotr Szczęsny urodził się w 1963. Był chemikiem, członkiem Stowarzyszenia Mensa Polska. Pracował jako szkoleniowiec w organizacjach pozarządowych oraz był autorem i współautorem kilku specjalistycznych książek i podręczników dotyczących funkcjonowania samorządów, NGO i Służby Cywilnej. Mieszkał w Niepołomicach. Jego rodzina potwierdziła, że przez ostatnich osiem lat życia chorował na depresję (sam mężczyzna w swoim ostatnim liście podkreślał, by nie łączyć jego aktu z chorobą).

Przed zdarzeniem w Pałacu Kultury i Nauki był obecny prezes PiS, Jarosław Kaczyński, który brał udział w odsłonięciu tablicy poświęconej zmarłej radnej Oldze Johann. Następnie w PKiN rozpoczęła się sesja Rady Miasta i w czasie jej trwania przed gmachem Piotr Szczęsny rozstawił megafon, wygłosił antyrządowe hasła, a następnie włączył piosenkę zespołu Chłopcy z Placu Broni pt. Kocham wolność, rozrzucił kopie swojego manifestu, po czym polał się łatwopalną substancją i podpalił. Mężczyznę ugasili pracownicy Pałacu Kultury i Nauki jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Do szpitala trafił w stanie krytycznym. Miał poparzone 60 proc. powierzchni ciała. Przebywał w szpitalu przy ul. Lindleya w Warszawie, gdzie zmarł 29 października 2017.

Piotr S. pozostawił kilka listów. Najbardziej rozpowszechnionym z nich jest manifest, rozrzucony m.in. na miejscu zdarzenia - adresowany „do wszystkich Polek i Polaków, tych którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce”. W swoim manifeście przedstawił m.in. 15 punktów, w których protestował przeciwko działaniom rządzących, które uznawał między innymi za: ograniczanie wolności obywatelskich, niszczenie Trybunału Konstytucyjnego i systemu niezależnych sądów, łamanie prawa (Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego), próbę zamachu na samorządy poprzez centralizację władzy, dyskryminację (m.in. środowisk LGBT), marginalizowanie roli Polski na arenie międzynarodowej, niszczenie państwowych mediów (w tym szczególną uwagę poświęcił „Trójce”) oraz niszczenie przyrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński