Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Upadłość ST3 Offshore, o której nie wie firma. A co z pracownikami?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W tej chwili w ST3 Offshore zatrudnionych jest około 180 osób. We wtorek sąd ogłosił upadłość firmy. Co stanie się z pracownikami? A - co ma być? - pyta Bogna Bartkiewicz. - My nic nie wiemy o upadłości zakładu - tłumaczy.

- ST3 Offsore sp. z o.o. nie otrzymała żadnej formalnej, pisemnej informacji z sądu o ogłoszeniu upadłości zakładu – informuje Bogna Bartkiewicz odpowiedzialna w firmie za kontakt z mediami. - Ostatnia korespondencji z sądu dotyczy odwołania zaplanowanego na 25 marca 2020 posiedzenia sądu, bez wyznaczenia w niej kolejnego terminu posiedzenia.

ZOBACZ TEŻ:

Dodaje też, że sytuacja z pracownikami ST3 Offshore jest dziś szczególnie zagmatwana.

- Mamy epidemię i część załogi jest na urlopach opiekuńczych, część jest na zwolnieniach lekarskich, na zaległych urlopach wypoczynkowych – wylicza. – Nie wiemy jak w takim wypadku będą potraktowani.

Jak to jest formalnie i bez epidemii związanej z koronawirusem wyjaśnia mecenas Marek Czernis z Kancelarii Radcy Prawnego.

- Syn­dyk z dniem ogło­sze­nia upa­dło­ści przej­mu­je obo­wiąz­ki i upraw­nie­nia pra­co­daw­cy wy­ni­ka­ją­ce z Ko­dek­su pra­cy oraz in­nych prze­pi­sów do­ty­czą­cych praw i obo­wiązków pra­co­dawcy i pra­cow­ni­ków – mówi. - Z chwilą ogłoszenia upadłości zostaje uchylona większość praw pracowniczych. Nie obowiązuje ochrona kobiet w ciąży, pracowników w okresie przedemerytalnym czy osób nieobecnych w firmie, np. z powodu urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, zwolnienia lekarskiego czy z innych przyczyn. Pracownik ma natomiast prawo do uzyskania należnego wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Syn­dyk ja­ko pra­codawca po­sia­da upra­wie­nie do wcze­śniej­sze­go roz­wią­za­nia umo­wy o pra­cę oraz skrócenia okresu wy­po­wie­dze­nia.

ZOBACZ TEŻ:

- Ale sędzia-komisarz, z urzędu lub na wniosek syndyka, może obniżyć wynagrodzenie niektórych pracowników, za okres nie dłuższy niż 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości – dodaje mecenas Czernis. - Dzieje się tak w przypadku, gdy zostanie stwierdzone, że wynagrodzenie członków zarządu, nadzoru lub innych pracowników było rażąco wyższe niż przeciętne wynagrodzenie za tego rodzaju pracę lub usługi i nie było to jednocześnie uzasadnione nakładem pracy. Wynagrodzenie pracownika może ulec zmniejszeniu także w przypadku, gdy otrzymywał on w ramach pensji odszkodowanie za zakaz konkurencji. W momencie ogłoszenia upadłości syndyk może ten zakaz uchylić i tym samym pracownik traci prawo do dalszego pobierania odszkodowania z tego tytułu.

- Każdy pracownik ma prawo złożyć wniosek do państwowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) – podpowiada Marek Czernis. - Fundusz wypłaca świadczenia za 3 miesiące poprzedzające niewypłacalność pracodawcy. Wynagrodzenie jest wypłacane w kwocie ustawowej, czyli nie obejmuje dodatkowych świadczeń, jak premie czy jubileusze. W niektórych przypadkach o pomoc do FGŚP występuje syndyk.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński