MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Uczniowie częściowo wrócili do szkół na nowych zasadach. Jak to wygląda?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Od poniedziałku uczniowie klas I-III mogą korzystać z zajęć opiekuńczo-wychowawczych, a uczniowie klas ósmych i maturalnych z konsultacji z nauczycielami.

Nauka zdalna trwa nadal, ale z tygodnia na tydzień stopniowo otwierane są kolejne placówki dla dzieci.

W Szczecinie pierwsze wystartowały żłobki, tydzień później przedszkola, a od poniedziałku do szkoły mogą wrócić uczniowie klas I-III. Zajęcia te są tylko opiekuńcze, a dyrektor każdej szkoły musi zorganizować pracę według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

zobacz też:

Jedna z głównych zasad to: ten sam nauczyciel w tej samej grupie i w tej samej sali.

Wszystko po to, by z jedną grupą dzieci nie spotykali się różni nauczyciele i nie zwiększali ryzyka zakażenia. Jednocześnie w zajęciach może brać udział 12 uczniów, przy czym w wyjątkowych sytuacjach ta liczba może wzrosnąć do 14. Na jednego ucznia powinny przypadać przynajmniej 4 metry kwadratowe powierzchni sali.

Rodzice w Szczecinie podeszli na razie dosyć ostrożnie do możliwości pozostawienia dziecka w szkole. W wielu szkołach pojawiło się tylko kilku czy kilkunastu uczniów. W Szkole Podstawowej nr 5 w Szczecinie rodzice na razie zapisali do klas I-III ośmioro uczniów, ale w poniedziałek rano pojawiło się troje.

- Przed wejściem do szkoły wszyscy muszą zdezynfekować ręce i przejść po specjalnej macie dezynfekcyjnej - mówi Stanisława Kasela, dyrektor SP 5 w Szczecinie. - Uczniowie mają też mierzoną temperaturę. Rodzice oddają dziecko pracownikowi szkoły, na terenie szkoły dziecko dezynfekuje ręce i przechodzi do sali. W oddziałach przedszkolnych mamy dwóch nauczycieli w sali, a w klasach I-III - jednego nauczyciela. Dzieci w młodszych klasach na razie jest niewiele, ale za to zgłosiło się sporo chętnych z VIII klas na konsultacje. Podzieliliśmy ich na grupy. Mogą też przychodzić na konsultacje indywidualnie. Dla młodszych i starszych uczniów mamy przygotowane izolatoria, gdyby ktoś się źle poczuł.

W każdej szkole należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

ZOBACZ TAKŻE:

WIDEO: Szkoły zamknięte do 24 maja 2020 roku. Znamy terminy matur

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński