Szczecin. Uczniowie częściowo wrócili do szkół na nowych zasadach. Jak to wygląda?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Udostępnij:
Od poniedziałku uczniowie klas I-III mogą korzystać z zajęć opiekuńczo-wychowawczych, a uczniowie klas ósmych i maturalnych z konsultacji z nauczycielami.

Nauka zdalna trwa nadal, ale z tygodnia na tydzień stopniowo otwierane są kolejne placówki dla dzieci.

W Szczecinie pierwsze wystartowały żłobki, tydzień później przedszkola, a od poniedziałku do szkoły mogą wrócić uczniowie klas I-III. Zajęcia te są tylko opiekuńcze, a dyrektor każdej szkoły musi zorganizować pracę według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

zobacz też:

Jedna z głównych zasad to: ten sam nauczyciel w tej samej grupie i w tej samej sali.

Wszystko po to, by z jedną grupą dzieci nie spotykali się różni nauczyciele i nie zwiększali ryzyka zakażenia. Jednocześnie w zajęciach może brać udział 12 uczniów, przy czym w wyjątkowych sytuacjach ta liczba może wzrosnąć do 14. Na jednego ucznia powinny przypadać przynajmniej 4 metry kwadratowe powierzchni sali.

Rodzice w Szczecinie podeszli na razie dosyć ostrożnie do możliwości pozostawienia dziecka w szkole. W wielu szkołach pojawiło się tylko kilku czy kilkunastu uczniów. W Szkole Podstawowej nr 5 w Szczecinie rodzice na razie zapisali do klas I-III ośmioro uczniów, ale w poniedziałek rano pojawiło się troje.

- Przed wejściem do szkoły wszyscy muszą zdezynfekować ręce i przejść po specjalnej macie dezynfekcyjnej - mówi Stanisława Kasela, dyrektor SP 5 w Szczecinie. - Uczniowie mają też mierzoną temperaturę. Rodzice oddają dziecko pracownikowi szkoły, na terenie szkoły dziecko dezynfekuje ręce i przechodzi do sali. W oddziałach przedszkolnych mamy dwóch nauczycieli w sali, a w klasach I-III - jednego nauczyciela. Dzieci w młodszych klasach na razie jest niewiele, ale za to zgłosiło się sporo chętnych z VIII klas na konsultacje. Podzieliliśmy ich na grupy. Mogą też przychodzić na konsultacje indywidualnie. Dla młodszych i starszych uczniów mamy przygotowane izolatoria, gdyby ktoś się źle poczuł.

W każdej szkole należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

ZOBACZ TAKŻE:

WIDEO: Szkoły zamknięte do 24 maja 2020 roku. Znamy terminy matur

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie