Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Terminal autogazu otwarty

Piotr Jasina
Andrzej Szkocki
Pomorze Zachodnie staje się centrum gazu płynnego w kraju. Ruszył właśnie terminal autogazu w Szczecinie. Powstanie gazoport LNG w Świnoujściu.

Terminal

Terminal

W trzech zbiornikach można magazynować 4500 m sześc. gazu. Obiekt zajmuje ponad 5 hektarów. Nabrzeże ma 274 metrów. Głębokość wody - 8 metrów.
Jest przystosowany do rozładunku tankowców o wyporności ok. 6 tys. DWT. Ma trzy w pełni zautomatyzowane stanowiska do przeładunku autocystern i dwa - dla cystern kolejowych. Kosztował ponad 50 mln zł.
LPG (ang. Liquified Petroleum Gas)
Gaz skroplony, obecnie najczęściej spotykany jako paliwo silnikowe, jest mieszaniną propanu i butanu.
LNG (ang. Liquified Natural Gas) Gaz ziemny w postaci skroplonej. Podczas skraplania gaz ziemny zostaje oziębiony do temperatury -162 w której jest przechowywany i transportowany Po skropleniu objętość gazu ziemnego redukuje się około 600 razy, co sprawia, że jest doskonałym paliwem do transportu.

Terminal morski LPG przy ul. Gdańskiej, w portowo-przemysłowej, prawobrzeżnej części Szczecina został oficjalnie otwarty. Powstał na terenie byłej bazy magazynowej PKN ORLEN.

- W Polsce ponad 2 mln kierowców jeździ na autogazie, używa go też pond 4,5 mln gospodarstw - mówił Maciej Kalicki z ministerstwa gospodarki podczas oficjalnego uruchomienie terminalu morskiego LPG, który PKN Orlen Gaz wybudował w Szczecinie. - Jeśli chodzi o zużycie autogazu, zajmujemy trzecie miejsce na świecie, po Korei i Turcji. W liczbie pojazdów jesteśmy na drugim miejscu razem z Turcją, Korea na pierwszym.

Kalicki zwrócił uwagę, iż tylko 13 procent gazu LPG pochodzi z naszych rafinerii, 68 proc. sprowadzamy ze Wschodu.

- Dlatego terminal w Szczecinie wpisujemy w program dywersyfikacji dostaw gazu, który będzie sprowadzany z innych kierunków - dodał.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina zaznaczył, że nasz region staje się ważnym portem gazu w kraju. Oprócz terminalu LPG w Szczecinie, który już działa, powstaje gazoport w Świnoujściu.

Wojciech Kotlarek, odpowiedzialny za sprzedaż gazu w PKN Orlen zauważył, że z 2,4 mln ton autogazu zużywanego w Polsce rocznie, tylko 300 tys. ton wytwarzamy sami.

- Ten terminal pozwoli przyjmować paliwo z każdego miejsca na świecie - podkreślił. - Będziemy go też udostępniać innym importerom gazu w regionie.

Bernard Cichocki, prezes PKN Orlen Gaz, spółki która obiekt wybudowała, zapewnił, że to najnowocześniejszy terminal LPG w kraju, drugi pod względem wielkości i trzeci w ogóle.

- Jest to obiekt w pełni zautomatyzowany, bezpieczny, szybki, może przeładowywać kilka tysięcy ton gazu na dobę - dodał. - Myślę, że wraz z jego otwarciem wyznaczamy nowe standardy w tej branży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński