Szczecin. Tak wygląda najstarszy nagrobek z dawnego cmentarza

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
KWP Szczecin
To czarny granit poświęcony maklerowi giełdowemu, który zmarł w 1867 roku.

Na początku kwietnia z policjantem Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie, zajmującym się odnajdywaniem zaginionych zabytków skontaktowała się telefonicznie jedna ze szczecińskich dziennikarek. Kobieta poinformowała policjanta, że przy drodze na terenie parku Żeromskiego w Szczecinie leży nagrobek, który został najprawdopodobniej wykopany.

Wszyscy interesujący się historią Szczecina wiedzą, że obecny Park Żeromskiego to dawny Cmentarz Grabowski. Funkcjonował on w latach 1802-1900 i był pierwszym komunalnym cmentarzem miasta Szczecina. Następnego dnia policjant jeszcze przed rozpoczęciem służby postanowił sprawdzić przekazaną informację.

- Przy ul. Starzyńskiego w pobliżu ul. Kapitańskiej faktycznie leżał kamień nagrobny. Nagrobek, najprawdopodobniej został wykopany spod ziemi i przygotowany do wywiezienia pozostawiony przy drodze. To nagrobek maklera giełdowego Johanna-Juliusa Röschera (1800-1867), zamieszkałego przy dzisiejszej ul. Wyszyńskiego (nm. Breitestraße 380) wykonany z czarnego granitu w 1867 roku – mówi kom. dr Marek Łuczak z KWP w Szczecinie.

Obecnie jest to najstarszy istniejący nagrobek z dawnego Cmentarza Grabowskiego.

Firma wykonująca prace pielęgnacyjne w parku, przewiozła zabytkowy nagrobek o wadze ok. 350 kg na Cmentarz Centralnym w Szczecinie.

O odnalezionym nagrobku został powiadomiony Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Cmentarz Grabowski to dawny cmentarz miejski, który znajdował się pomiędzy obecnymi ulicami Malczewskiego , Jana Kazimierza, Jana Ch. Paska i Parkową. Dziś stanowi część parku Żeromskiego. Pod koniec XIX wieku teren cmentarza się zapełnił, ale część kwater, szczególnie uboższych mieszkańców, uległa zapomnieniu. W północnej części cmentarza w latach 1888-90 wybudowano kościół parafialny dla Grabowa Friedenskirche (obecnie kościół pw. św. Stanisława Kostki). Nowym miejscem pochówków stał się oddany do użytku Cmentarz Centralny w Szczecinie.

Teren cmentarza postanowiono przeznaczyć na modny park miejski z fontannami i kawiarniami. W takiej postaci teren dawnego Cmentarza Grabowskiego przetrwał do lat 50. XX wieku, kiedy to zadecydowano o likwidacji ostatnich nagrobków.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie