Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Szpik przeszczepiamy coraz częściej i szybko

Anna Folkman
Anna Folkman
Już od czerwca nie tylko chorzy ze szpiczakiem plazmocytowym, ale także pacjenci cierpiący z powodu chłoniaków, znajdą pomoc w Szczecinie. Pierwszy w naszym regionie Oddział Transplantacji Szpiku wykonuje coraz więcej przeszczepień i stopniowo rozszerza zakres świadczeń.

We wrześniu 2018 roku w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej otwarto oddział transplantacji szpiku. Do końca ubiegłego roku przeszczepiono tam komórki krwiotwórcze u 10 pacjentów ze Szczecina i regionu.

- Do dziś wykonaliśmy już 21 transplantacji szpiku kostnego u pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym. Do końca tego roku przewidujemy, że będzie ich ponad 40 - mówi prof. Bogusław Machaliński, kierujący Oddziałem Transplantacji Szpiku w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. - Te dane są bardzo budujące a dodatkowo w czerwcu planujemy jeszcze rozszerzyć wskazania do przeczepienia i oprócz pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, będziemy przyjmować także chorych z niektórymi typami chłoniaków, którzy będą kwalifikować się do procedury. To będzie duży postęp dla naszego regionu, bo dzięki temu coraz więcej pacjentów, nie będzie musiało szukać pomocy w innych, oddalonych o setki kilometrów ośrodkach.

Odległość to jedno, ale czas oczekiwania to drugie. Na przykład w Poznaniu na przeszczepienie szpiku czeka się około 2 lat. W Szczecinie procedurę można wykonać po kilku tygodniach. W walce ze szpiczakiem standardem leczenia jest uwzględnienie transplantacji autologicznej. Czyli przeszczepienie komórek własnych pacjenta. Robi się to po to, by odtworzyć czynność krwiotwórczą szpiku po zastosowaniu wysokodawkowej chemioterapii. W podobnym schemacie leczeni są także pacjenci chorujący na chłoniaki.

ZOBACZ TEŻ: W Szczecinie przeszczepiamy szpik. Nowy oddział już otwarty

W Szczecinie przeszczepiamy szpik. Nowy oddział już otwarty

Szpiczak plazmocytowy i niektóre chłoniaki należą do najczęściej występujących schorzeń hematoonkologicznych u osób dorosłych. Za dwa lata po zdobyciu doświadczenia w autologicznych przeszczepieniach, szczeciński ośrodek będzie mógł wystąpić o akredytację na zbiegi w zakresie dawca- biorca.

- Dzięki temu będzie można rozszerzyć leczenie także dla chorych np. z ostrymi białaczkami. By tak się stało nasz ośrodek musiałby spełnić określone warunki i m.in. wykonać 10 przeszczepień rocznie przez trzy lata - wtrąca prof. Machaliński. - Wszystko wskazuje na to, że uda nam się to spełnić.

Przeszczepienie szpiku w przypadku szpiczaka plazmocytowego nie daje całkowitego wyleczenia, ale hamuje chorobę na jakiś czas i tym samym daje pacjentowi szansę na dłuższe życie. Jeśli chodzi o chłoniaki i białaczki przeszczepienie może wyleczyć z choroby.

WIDEO: Kulisy zdrowia: Boli cię kręgosłup? To może ci pomóc!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński