MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin świętuje 30 lat wolności! Będzie koncert legend rocka i atrakcje dla najmłodszych

Tomek Kuczyński
Tomek Kuczyński
Kobranocka, Chłopcy z Placu Broni, Tomek Lipiński i Sztywny Pal Azji wystąpią dziś na Łasztownia, zaś na wyspie Grodzkiej powstanie Strefa Małej Wolnej Twórczości. Wstęp wolny!

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę tzw. wyborów czerwcowych, pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w historii Polski po II wojnie światowej.

Z tej okazji Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek oraz Dom Kultury „13 Muz” zapraszają na koncert legend polskiego rocka „Wolność kocham i rozumiem”.

2 czerwca na scenie na Łasztowni (pod Dźwigozaurami) od godz.17 wystąpią:

  • Kobranocka,
  • Chłopcy z Placu Broni
  • Tomek Lipiński,
  • Sztywny Pal Azji.

Zaś na Wyspie Grodzkiej od godz. 15 działać będzie „Strefa Małej Wolnej Twórczości”. Animacje dla dzieci stanowić będą uzupełnienie dla koncertu, spowodują, że całe wydarzenie będzie atrakcyjną ofertą dla całych rodzin.

ZOBACZ TEŻ:

Wydarzenia z okazji 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce przygotowane przez Dom Kultury „13 Muz”

niedziela, 2 czerwca, godz. 15 - 20.30

Strefa Małej Wolnej Twórczości
Miejsce: Wyspa Grodzka, Godz. 15 - 19

Działania dla dzieci stanowić będą uzupełnienie dla koncertu pt. „Wolność kocham i rozumiem” i spowodują, iż całe wydarzenie stanie się atrakcyjną ofertą także dla osób, które tego dnia będą sprawować opiekę nad dziećmi. Rozszerzenie oferty koncertu o animacje dla dzieci nada całemu wydarzeniu rodzinny charakter, co doskonale wpisuje się w klimat spędzania niedzielnego (02 czerwca 2019 r.) rodzinnego popołudnia w przestrzeni miasta i obchodów dnia dziecka, także jako uzupełnienie tego święta.

Program:

15:00 - 19:00 - „Gry Morskie” (240 minut) - grupa wiekowa od 3 lat
15:00 - „Taneczne Patchworki” - warsztaty teatralno-muzyczne (45 minut) - grupa wiekowa od 3 lat
16:30 - „Bajkowe eksperymenty naukowe" - interaktywny spektakl (45 minut) - grupa wiekowa od 4 lat
17:30 - „Hop ku przygodzie” - spektakl sztuki cyrkowej dla dzieci (45 minut) - grupa wiekowa od 3 lat
18:30 - „Bio-eko-logiczne warsztaty” (45 minut) - grupa wiekowa od 3 lat

ZOBACZ TEŻ: Nowa wystawa na dachu Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie - "1989. Próba dialogu" [ZDJĘCIA]

Nowa wystawa na dachu Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie ...

Szczegóły:

1. „Gry Morskie” - statki, wiązanie liny, wiązanie węzła, nauka alfabetu morsa - to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji w ramach działań animacyjnych pt. „Gry Morskie”. Przestrzeń przynależna do przystani jachtowej zostanie zaadoptowana do prowadzenia morskich animacji dla dzieci na świeżym powietrzu. Dominować będą interaktywne tablice, a nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą czuwać będą profesjonalne wilki morskie. Animacje polegać będą przede wszystkim na pobudzaniu dziecięcej wyobraźni i motywacji do kreatywnego udziału w zabawie. W trakcie zabaw dla dzieci wykorzystane będą elementy warsztatu cyrkowego oraz aktorskiego.

2. „Taneczne Patchworki” - teatralno-taneczne warsztaty dla dzieci od 3 lat i ich opiekunów, które będą okazją do spotkania się małych dziewczynek i chłopców - odważnych i nieśmiałych, urodzonych mówców i upartych milczków, małych odkrywców. Dzieci będą obcować z muzyką, tańcem, rytmiką, a partnersko towarzyszyć im będą ich opiekunowie.  Będzie wesoło, energicznie, optymistycznie, a przede wszystkim rozwijająco i rodzinnie.

3. „Bajkowe eksperymenty naukowe” - interaktywny spektakl dla dzieci o naukowo-magicznym charakterze. Razem z Panem Kleksem (bohaterem czasów, w których dokonywały się największe ustrojowe przemiany) w jego tajnym laboratorium dzieci przeprowadzoną eksperymenty, poznają wynalazki i techniczne nowinki, którymi Pan Kleks się otacza, bo jak wiadomo Pan Kleks przepada za niekonwencjonalnymi sposobami ulepszania, ale niekoniecznie upraszczania codzienności. Pan Kleks zabierze dzieci i ich opiekunów na technologiczne zaplecze swojej Akademii, gdzie wraz z szalonym Docentem i jego zwariowanym Asystentem będą mrozić, podpalać i teleportować. Będzie wesoło, naukowo i magicznie.

4. Performance sztuki cyrkowej dla dzieci „Hop ku przygodzie”. Jednoosobowy spektakl o pozornie nieistotnych, a jednak niesamowitych drobiazgach, o tym jak zwykły patyk staje się magiczną różdżką, a zwykła czerwona kulka nie pozwala przestać się śmiać. Na przygodę trzeba być uważnym i otwartym. Jeżeli nie dostrzeżemy jej w odpowiednim momencie, ucieknie i jak królik schowa się do swojej nory. Jedna z takich przygód czai się tuż za rogiem. Kamil Żongler zaprasza do swojego świata wirujących w powietrzu piłek, obręczy i maczug. Zobaczymy, dokąd zaprowadzi naszego bohatera jego psotny czerwony nosek i co może ukrywać się za z pozoru zwykłymi rzeczami. Jednoosobowy performing dla dzieci - mądry, magiczny przekazujący dobre wartości. Oparty na motywie wolności, miłości i ogólnie pojmowanego dobra. Stworzony w sposób zrozumiały zarówno dla dorosłych opiekunów jak i najmłodszych dzieci.

5. „Bio-eko-logiczne warsztaty” - to zajęcia edukacyjne podejmujące temat ekologii dla dzieci (od 4 lat) i ich opiekunów, których celem będzie rozwijanie u najmłodszych i wzmacnianie u ich opiekunów, świadomości, wrażliwości i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska oraz wyrabianie zdrowych nawyków od najmłodszych lat. W trakcie zajęć animatorzy wraz z uczestnikami posadzą do zużytych słoików i puszek 150 sztuk sadzonek warzywnych (m.in. pomidorków koktajlowych i sałaty), które następnie będzie można zabrać do domu i wyhodować na parapecie lub balkonie.

Organizatorzy:

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Prezydent Miasta Szczecin
Dom Kultury „13 Muz”
Stowarzyszenie SZOK - Szczecińska Offensywa Kulturalna

Wstęp wolny.

"Wolność kocham i rozumiem" - koncert legend polskiego rocka
Miejsce: Łasztownia (pod Dźwigozaurami), godz. 17 - 20.30

Wystąpią: Kobranocka, Chłopcy z Placu Broni, Tomek Lipiński, Sztywny Pal Azji

Plan koncertu:

17:00 - Kobranocka
17:50 - Chłopcy z Placu Broni
18:40 - Tomek Lipiński
19:30 - Sztywny Pal Azji

Kilka słów o wykonawcach:

Kobranocka

Początki grupy sięgają roku 1984, kiedy spotkali się Kobra (Andrzej Kraiński) i Andrzej Marek Michorzewski. Pierwszy koncert zespołu odbył się rok później w Riwierze, w czasie festiwalu "Poza Kontrolą". Następnie Kobranocka towarzyszyła Die Toten Hosen w czasie trasy po Polsce.

W 1986 zespół zarejestrował 10 nagrań, z których dwa zdobyły dużą popularność na falach Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Jarocinie. W roku 1987 ukazała się pierwsza płyta Kobranocki "Sztuka Jest Skarpetką Kulawego", a dwa lata później kolejna "Kwiaty Na Żywopłocie", zawierająca słynny cover Stonesów - "Współczucie dla diabła" oraz "Kocham Cię jak Irlandię". W roku 1990 zespół wydał płytę "Ku Nieboskłonom", w 1994 - "Niech popłyną łzy", w 1999 - "Gold" i w 2005 - "Sterowany jest ten świat". Pojawiły także składanki - "Gold", "Koncert" i "The Best Of...", w 2010 wyszła ostatnia najnowsza płyta "Spox".

Zespół w swoim ponad 25 letnim czynnym istnieniu supportował takie gwiazdy jak Guns N’ Roses czy Scorpions. Ponadto wielokrotnie koncertował poza granicami naszego kraju między innymi w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Irlandii, Niemczech.

W Polsce zespół zapraszany wielokrotnie na największe imprezy medialne jak choćby Woodstock, Sopot, Opole, Jarocin.
Podczas nagrywania płyt bardzo często zapraszane do współpracy były liczne Polskie Gwiazdy takie jak: Kayah, Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska, Martyna Jakubowicz czy Ewelina Flinta.

Największymi Hitami zespołu są: Kocham Cię Jak Irlandię, I nikomu nie wolno się z tego śmiać, Hipisówka, List z pola Boju.

Chłopcy z Placu Broni

Polski zespół rockowy założony w marcu 1987 w Krakowie przez Bogdana Łyszkiewicza, Wojciecha Namaczyńskiego, Waldemara Raźnego, Jacka Królika i Jarosława Sokoła. Od początku istnienia zespołu jego liderem był Bogdan Łyszkiewicz. 23 czerwca 2000 r. zginął w wypadku samochodowym, co spowodowało, że działalność zespołu została zawieszona.

Wznowili działalność w 15 rocznicę śmierci Bogdana. Powrócili z inicjatywy dobrego serca i pozytywnych wibracji jakie niosą utwory nieżyjącego lidera grupy. Chcąc jak najdłużej zatrzymać w pamięci te wspaniałe piosenki o miłości, pokoju, wolności i przyjaźni postanowili wraz z grupą przyjaciół reaktywować zespół wykonując jego największe przeboje: O Ela, Kocham Cię, Aeroplan, Jezioro Szczęścia, Kocham Wolność i wiele innych piosenek.

Tomek Lipiński

Polski muzyk rockowy, wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta, lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness. Autor muzyki filmowej.

Latem 1978 roku zagrał swój pierwszy koncert.

Udzielał się w zespole Izrael, nagrał solowy album (Nie pytaj mnie z 1994). W latach 1991-1993 pisał felietony dla czasopisma „Tylko Rock”. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland (1993), redaktorem naczelnym „Aktivista” (2000). Wystąpił w kilku drugoplanowych rolach aktorskich, jest autorem muzyki do kilku filmów dokumentalnych i piosenek filmowych (m.in. do filmów Psy 2, Słodko gorzki, za którą dostał w 1996 nagrodę na XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i do filmu Reich - wszystkie w reżyserii Władysława Pasikowskiego).

Od 2014 roku występuje jako Tomek Lipiński z zespołem w składzie:
Tomek Lipiński - gitara, śpiew
Karol Ludew - perkusja
Piotr Leniewicz - bas
Maciej Dłużniewski - gitara

Sztywny Pal Azji

Zespół, który graniem na trójmiejskich deptakach przetarł sobie drogę na największe kontrkulturowe polskie festiwale i przeszedł do historii polskiego rocka. Spontaniczny pomysł grupy przyjaciół, by grać razem, przerodził się w zespół w 1986 roku.

Na większe sukcesy nie trzeba było czekać długo. Twórczość grupy, m.in. jej największy hit: „Wieża radości, wieża samotności” oraz „Nasze Reggae”, jeszcze tego samego roku zostały docenione przez publiczność Festiwalu w Jarocinie. Sztywny Pal Azji wracał zresztą na ten słynny festiwal regularnie przez trzy kolejne lata.

Debiutancka płyta Europa i Azja (1987) wzbudziła duże zainteresowanie wśród młodych odbiorców, a utwory ją promujące szybko zagościły na wysokich pozycjach słynnej Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. „Wieża radości, wieża samotności” znalazła się na samym szczycie stawki, a w 2014 roku została uznana, przez słuchaczy, za najważniejszy polski utwór wszech czasów (7. Polski Top Wszech Czasów).
W 2017 roku premierę miała najnowsza płyta zespołu - „Szara”, która została bardzo pozytywnie przyjęta przez fanów jak i dziennikarzy.

Ich przeboje ciągle porywają publiczność, oprócz hitu „Wieża radości, wieża samotności”, są to m.in.: „Spotkanie z…”, „Nieprzemakalni”, „Kurort”, „Łoże w kolorze czerwonym.

Sztywny Pal Azji to od czterech lat ponownie pierwszy i najlepszy skład: Jarek Kisiński, Zbyszek Ciaputa, Paweł Nazimek i Leszek Nowak, wzmocniony "świeżą krwią": Wojtkiem Wołyniakiem i Krystianem Różyckim.

Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński