MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Sprawa gwałtu na imprezie. Prokuratura ma dokładniej zbadać sprawę gwałtu na 17-latce

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Decyzję podjął w środę Sąd Rejonowy w Szczecinie na niejawnym posiedzeniu. Pokrzywdzoną Zuzannę i jej rodzinę wspierało kilkadziesiąt osób manifestujących przed sądem.

Uzasadnienie decyzji nie jest na razie znane i prawdopodobnie nie zostanie ujawnione.

- Sprawa została uchylona i przekazana do dalszego prowadzenia przez prokuraturę - mówi sędzia Michał Tomala z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Z rozstrzygnięcia zadowolona była mama Zuzanny, która przyszła do sądu.

Sprawa jest pod względem dowodowym bardzo trudna. Prokuratura dysponuje dwoma przeciwstawnymi zeznaniami. Do zdarzenia miało dojść pod koniec 2018 r., podczas imprezy w jednym z mieszkań. Zuzanna miała wtedy 17 lat. Uczyła się w liceum. Twierdzi, że sprawcą napaści był kuzyn gospodyni imprezy, 20-letni syn policjanta. Według niej, po wypiciu drinka poczuła się źle, a chłopak wykorzystał ją seksualnie w łazience. Przyznaje, że 20-latek nie stosował przemocy, ale zgwałcił ją, bo była dziwnie osłabiona działaniem drinka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Z opinii psychologa wynika, że dziewczyna nie konfabuluje. Jest pod opieką specjalistów. Zmieniła szkołę. Została przesłuchana w obecności psychologa trzy tygodnie po zdarzeniu. Obdukcja lekarska wykazała u niej rany w miejscach intymnych. Mężczyzna nie został zatrzymany, nie usłyszał zarzutów. Przyznał, że doszło do kontaktu seksualnego, ale za obopólną zgodą.

Postępowanie było prowadzone pod kątem doprowadzenia do wykorzystania seksualnego przez wykorzystanie stanu niemożności pokierowania swoim zachowaniem. Prokuratura nie znalazła dowodów na winę 20-latka i nie postawiła mu zarzutów. Teraz sąd zdecydował, że odmowa wszczęcia postępowania była zbyt pochopna i nakazał prokuraturze zajęcie się sprawą.

Kiedy sąd rozstrzygał, przed budynkiem manifestowało kilkadziesiąt osób, głównie działaczek organizacji kobiecych. Przyjechały z całej Polski. Zwracały uwagę, że przepisy dotyczące zwalczania przemocy seksualnej są nieskuteczne. Miały transparenty z hasłami wspierającymi Zuzannę.

- Co piąta kobieta doznała próby przemocy seksualnej. Czyli część z nas ma tutaj takie doświadczenie, milczące doświadczenie. Doświadczenie, które chowa najczęściej w sobie. Zuzanna będzie szła ze swoim doświadczeniem jeszcze długo, bo ma stres pourazowy. To, co spotkało 17-latkę, będzie wymagało bardzo długiego odbudowywania wiary w siebie, wiary w ludzi - mówiła Bogna Czałczyńska z Forum Kobiet.

- Takich kobiet w Polsce jest naprawdę sporo i potrzebują naszego wsparcia. Sądy, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, nie znają się na przemocy seksualnej. Doprowadzają do tego, że kobiety, które mają odwagę szukać sprawiedliwości, są jeszcze raz krzywdzone. Dlatego tak ważne jest, żeby wspierać je w całym tym procesie, bo nasze wsparcie to ich siła. Mam nadzieję, że będziemy cały czas z Zuzanną, ale i z innymi kobietami, które doświadczają przemocy seksualnej, gdzie zapadają wyroki w zawieszeniu, albo sprawcy są uniewinniani. Nie może być tak, że kobieta ma się tłumaczyć z tego, że powiedziała "nie" - mówiła Joanna Piotrowska, koordynatorka Antyprzemocowej Sieci Kobiet i prezeska Fundacji Feminoteka.

Na razie nie wiadomo, ile czasu zajmie prokuraturze ponowna analiza dowodów.

Czy gwałty zdarzają się coraz częściej, czy to ofiary mają więcej odwagi, by o nich mówić? W ostatnim czasie co chwilę słyszymy doniesienia o kolejnych napaściach seksualnych, gwałtach, również zbiorowych. W niektórych województwach jest to ponad 100 przypadków rocznie! I mowa tu wyłącznie o dokonanych gwałtach, nie udaremnionych próbach.Czasem ofierze udaje się oswobodzić, innym razem, sparaliżowana strachem, fizycznie słabsza czy wręcz odurzona, nie jest w stanie się uratować. Dlaczego tak się dzieje? Co może zrobić świadek takiego zdarzenia, a co ofiara? Które województwa w Polsce są najniebezpieczniejsze? Sprawdziliśmy to.

Kobiety przeważnie wstydzą się o tym mówić. Ale te historie ...

WIDEO: Ofiary przemocy seksualnej ostrzegają i uczą, jak się bronić

CZYTAJ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński