Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Siedmiu naukowców z „Noblami” za 2016 rok

Anna Folkman
Anna Folkman
Zachodniopomorskie Noble 2016 otrzymali naukowcy o największym i najciekawszym dorobku. Uroczysta gala wręczenia "Nobli" odbyła się w niedzielę w Akademii Sztuki w Pałacu pod Globusem. Nagroda to 15 tys. złotych.

Zachodniopomorskie Noble wręczane są od 2000 roku. Przyznaje je Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki. Nagradzane prace reprezentują najwyższy standard, są wdrożone lub opatentowane a publikacje są notowane na tak zwanej liście filadelfijskiej. O przyznaniu nagrody decydują konkretne parametry, np. liczba cytowań, publikacji.

Laureatami za rok 2016 zostali: dr hab. Łukasz Kołoczek w dziedzinie nauk humanistycznych z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa US za pracę: Być, czyli mieć. Próba transpozycji projektu „Przyczynków do filozofii” Martina Heideggera, w dziedzinie nauk podstawowych dr Vincenzo Salzano z Instytutu Fizyki US za „nowatorską metodę kosmologicznego pomiaru prędkości światła”, w dziedzinie nauk technicznych prof. dr hab. inż. Marek Gryta z Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT za „zastosowania procesów membranowych do oczyszczania wody i separacji produktów biotechnologicznych”, w dziedzinie nauk ekonomicznych dr inż. Jarosław Jankowski z Katedry Inżynierii Systemów Informacyjnych oraz Zespołu Analityki Systemów Internetowych i Badań Sieci Złożonych ZUT za cykl badań związanych z mediami społecznościowymi, w dziedzinie nauk rolniczych dr hab. inż. Mariusz Szymczak z Katedry Technologii Żywności ZUT za „osiągnięcia w badaniach nad doskonaleniem technologii przetwórstwa ryb”, w dziedzinie nauk medycznych dr hab. n zdr. Izabela Gutowska prof. nadzw. PUM w Zakładzie Biochemii i Żywienia Człowieka PUM za próbę wyjaśnienia wpływu toksycznych substancji na organizm oraz w dziedzinie nauk o morzu prof. dr hab. inż. Ryszard Buczkowski, kierownik Zakładu Metod Komputerowych Akademii Morskiej za „zaawansowane obliczenia numeryczne konstrukcji z materiałów ceramicznych o cechach materiałów gradientowych w zastosowaniu do budowy zbiorników do przewozu gazu płynnego LNG.”

Fundatorami i sponsorami tegorocznej edycji konkursu są: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Uniwersytet Szczeciński, Kolegium Rektorów, Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, Partnerem projektu jest Urząd Miejski w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński