Szczecin. Sąd apelacyjny rusza z procesami pełną parą, ale pamięta o pandemii

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Ale z zachowaniem zasad chroniących przed zakażeniem koronawirusem - zastrzega sędzia Janusz Jaromin. W tym celu prezes sądu przygotowuje szczegółowe wytyczne. Ruszają też inne sądy.

Zarządzenie, które przygotowuje sędzia Beata Górska, prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie ma być gotowe do końca tygodnia.

Szczegółowo ureguluje zasady przebywania w sądzie.

- Kładziemy bardzo duży nacisk na zasady bezpieczeństwa. To m.in. szyby na salach rozpraw, strefy poruszania się po sądzie - mówi sędzia Janusz Jaromin z Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Apelacja szczecińska obejmuje sprawy z województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Tu zapadają prawomocne rozstrzygnięcia w najważniejszych i najpoważniejszych sprawach karnych i cywilnych. Ze względu na pandemię koronawirusa do 15 maja sąd działał w ograniczonym zakresie. M.in. odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne z wyłączeniem spraw pilnych. W piątek sytuacja się zmieniła. W życie weszły rządowe przepisy tarczy antykryzysowej nr 3. Część z nich dotyczy sądów. Tarcza nie zezwala już na odraczanie procesów. Sądy muszą podjąć pracę.

ZOBACZ TEŻ:

- Od 18 maja w sądach ponownie mogą być przeprowadzane wszystkie postępowania jawne, a więc z udziałem stron i świadków, np. sprawy rozwodowe i adopcyjne - ogłosiło ministerstwo sprawiedliwości.

W wielu rodzajach spraw będzie można uzyskać wyrok bez rozprawy, aby nie narażać zdrowia uczestników postępowań sądowych. Będzie tak, gdy względy bezpieczeństwa epidemicznego nie pozwalają na normalną rozprawę, a sąd nie dysponuje sprzętem do wideokonferencji. W razie konieczności rozpoznania sprawy będzie można ją rozstrzygnąć na posiedzeniu niejawnym.

W szerszym zakresie rozprawy będą odbywały się na odległość. Nie wiadomo jednak kiedy to się stanie. Najpierw minister sprawiedliwości ma przeanalizować, a potem określić w rekomendacjach dla sądów warunki dla przeprowadzania takich rozpraw, "mając na uwadze możliwości techniczne i organizacyjne sądów oraz potrzebę sprawnego działania systemu przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa".

- Dzięki nowym rozwiązaniom w sądach oprócz stosowania zwykłych środków ochrony, jak maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie dwumetrowego dystansu, będą przeprowadzane, w miarę możliwości technicznych, przesłuchania świadków lub biegłych w trybie wideokonferencji z innego pomieszczenia w sądzie. - zapowiada ministerstwo sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin. Izolatka w sali nr 9, czyli jak Sąd Apelacyjny w S...

WIDEO: Marek Cyl w rozmowie z Markiem Twarogiem o tarczy antykryzysowej i koronawirusie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie