MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Sąd apelacyjny rusza z procesami pełną parą, ale pamięta o pandemii

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Ale z zachowaniem zasad chroniących przed zakażeniem koronawirusem - zastrzega sędzia Janusz Jaromin. W tym celu prezes sądu przygotowuje szczegółowe wytyczne. Ruszają też inne sądy.

Zarządzenie, które przygotowuje sędzia Beata Górska, prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie ma być gotowe do końca tygodnia.

Szczegółowo ureguluje zasady przebywania w sądzie.

- Kładziemy bardzo duży nacisk na zasady bezpieczeństwa. To m.in. szyby na salach rozpraw, strefy poruszania się po sądzie - mówi sędzia Janusz Jaromin z Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Apelacja szczecińska obejmuje sprawy z województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Tu zapadają prawomocne rozstrzygnięcia w najważniejszych i najpoważniejszych sprawach karnych i cywilnych. Ze względu na pandemię koronawirusa do 15 maja sąd działał w ograniczonym zakresie. M.in. odwołano wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne z wyłączeniem spraw pilnych. W piątek sytuacja się zmieniła. W życie weszły rządowe przepisy tarczy antykryzysowej nr 3. Część z nich dotyczy sądów. Tarcza nie zezwala już na odraczanie procesów. Sądy muszą podjąć pracę.

ZOBACZ TEŻ:

- Od 18 maja w sądach ponownie mogą być przeprowadzane wszystkie postępowania jawne, a więc z udziałem stron i świadków, np. sprawy rozwodowe i adopcyjne - ogłosiło ministerstwo sprawiedliwości.

W wielu rodzajach spraw będzie można uzyskać wyrok bez rozprawy, aby nie narażać zdrowia uczestników postępowań sądowych. Będzie tak, gdy względy bezpieczeństwa epidemicznego nie pozwalają na normalną rozprawę, a sąd nie dysponuje sprzętem do wideokonferencji. W razie konieczności rozpoznania sprawy będzie można ją rozstrzygnąć na posiedzeniu niejawnym.

W szerszym zakresie rozprawy będą odbywały się na odległość. Nie wiadomo jednak kiedy to się stanie. Najpierw minister sprawiedliwości ma przeanalizować, a potem określić w rekomendacjach dla sądów warunki dla przeprowadzania takich rozpraw, "mając na uwadze możliwości techniczne i organizacyjne sądów oraz potrzebę sprawnego działania systemu przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa".

- Dzięki nowym rozwiązaniom w sądach oprócz stosowania zwykłych środków ochrony, jak maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie dwumetrowego dystansu, będą przeprowadzane, w miarę możliwości technicznych, przesłuchania świadków lub biegłych w trybie wideokonferencji z innego pomieszczenia w sądzie. - zapowiada ministerstwo sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin. Izolatka w sali nr 9, czyli jak Sąd Apelacyjny w S...

WIDEO: Marek Cyl w rozmowie z Markiem Twarogiem o tarczy antykryzysowej i koronawirusie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński