Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Radni uchwalili zakaz palenia

Ynona Husaim-Sobecka
Po wejściu w życie nowego prawa, radny Artur Szałabawka (z lewej) będzie mógł dalej swobodnie palić w tym miejscu. Zakaz obowiązuje tylko w urzędzie. Przed budynkiem zaspokojenie nałogu na razie jest dozwolone.
Po wejściu w życie nowego prawa, radny Artur Szałabawka (z lewej) będzie mógł dalej swobodnie palić w tym miejscu. Zakaz obowiązuje tylko w urzędzie. Przed budynkiem zaspokojenie nałogu na razie jest dozwolone. Marcin Bielecki
Nawet 100 złotych zapłacą ci, którzy sięgną po papierosa na placach zabaw, przystankach, stadionach, w Teatrze Letnim i na Różance - taką decyzję podjęli szczecińscy radni. Zwolennicy i przeciwnicy nowego prawa wskazują jednak na niewielką możliwość jego egzekwowania.

To niebezpieczny nałóg

To niebezpieczny nałóg

Tomasz Grodzki, dyrektor szpitala w Zdunowie
- Palenie szkodzi na wszystko - od potencji po ukrwienie mózgu. Z 4 tysięcy substancji, które są w papierosie co najmniej 55 ma udokumentowane działanie rakotwórcze. Nie wierzę, że taki zakaz sprawi, iż będzie mniej zachorowań. Ułatwi jednak życie osobom niepalącym, a być może skłoni palaczy do rzucenia nałogu. Szczecin wraz z Łodzią i Rzeszowem przystąpił do realizowanego przez Sanepid programu miast z przestrzenią publiczną bez tytoniu. Taka uchwala jest dobrym jego początkiem.

- Przecież nikt w kieszeni miarki nie ma, by sprawdzić gdzie jeszcze jest przystanek tramwajowy, a gdzie już zakaz nie obowiązuje - denerwuje się radny Władysław Dzikowski (palący). - Chciałbym zobaczyć jak policja podchodzi do grupy palących chuliganów, by wlepić im mandaty. Albo przedziera się przez tłum kibiców na stadionie Pogoni, by ukarać jednego, który sięgnął po papierosa. To jest działanie pod publiczkę.

Palić papierosów nie będzie można na przystankach komunikacji miejskiej, placach zabaw dla dzieci oraz na boiskach szkolnych. Przystanek liczony jest 15 metrów od słupka nie dalej jednak niż do końca pasa drogowego. Nie ma problemu, gdy plac zabaw jest ogrodzony. Kiedy jednak nie ma płotu, trzeba będzie liczyć metry - zakaz jest w promieniu 10 metrów od najbliżej położonego urządzenia służącego do zabawy. Nie można palić papierosów również na boiskach, stadionach sportowych i w Teatrze Letnim. Zakaz jednak obowiązuje tylko w czasie imprez.

- Z tymi imprezami to chyba lekka przesada - twierdzi radny Jędrzej Wijas (niepalący od 2 miesięcy). - Przecież na stadionie Pogoni chcemy zorganizować festiwal. Jakoś nie wyobrażam sobie zakazu palenia podczas koncertu. Jak straż miejska wyobraża sobie przedostanie się do osoby, która pali w tłumie innych bawiących się pod sceną ludzi?

Organizatorzy imprez na stadionach i w amfiteatrze będą musieli wyznaczyć specjalne miejsca dla osób chcących zapalić.

- Może wystarczy wyznaczyć sektor na stadionie Pogoni dla palących - zastanawia się radny Paweł Gzyl (niepalący) - W innym wypadku rzeczywiście, może to być nieskuteczne prawo.

Zdaniem radnego Tomasza Hinca (niepalący) uchwałę należało dopracować tak, by z jej egzekwowaniem nie było żadnego problemu. Ten pośpiech jest niepotrzebny.

- To jest krok w dobrym kierunku - zapewnia Tomasz Grodzki (niepalący), specjalista chirurgii klatki piersiowej. - Zawsze można dopisać kolejne miejsca, w których taki zakaz powinien obowiązywać. Nowe prawo da większe szanse osobom niepalącym na wyegzekwowanie swoich praw. Będą mogli prosić nałogowców o odsunięcie się.

Pomysłodawcą uchwały jest Bazyli Baran, przewodniczący Rady Miasta. Twierdzi on, że zakaz palenia ograniczy działanie biernego palenia i zmniejszenie jego następstw zdrowotnych wśród osób niepalących. Co ważne - dzięki temu miasto będzie bardziej czyste. Na przystankach nie zobaczymy tylu niedopałków co teraz.

- Już w tej chwili straż miejska zajmuje się karaniem osób, które palą w miejscach niedozwolonych. Dotyczy to głównie placówek oświatowych, gdzie po papierosa sięgają pełnoletni uczniowie, a co gorsza także nauczyciele - mówi Joanna Wojtach, rzecznik prasowy straży miejskiej. - Czasami jest to pouczenie, a czasami mandat w wysokości 100 złotych.

Podstawę do karania osób palących dała ustawa z 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński