Program Społecznik realizowany jest w naszym województwie od 2017 roku. Dzięki niemu organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, mogą starać się o dofinansowanie swoich pomysłów na ciekawe wydarzenia społeczne, kulturalne, sportowe czy edukacyjne. Do tej pory Społecznicy przeprowadzili blisko dwa tysiące takich akcji.
- W nowy rok wchodzimy z nowymi postanowieniami. Chcemy częściej uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, społecznych, edukacyjnych i sportowych. Wykorzystajmy do tego lokalne pomysły Społeczników. Pierwsze półrocze zapowiada się naprawdę ciekawie. Zapewniam, nie zabraknie wydarzeń, które pozwolą nam lepiej poznać się i uwolnić dobrą energię, rozwinąć przyjaźń, podzielić się swoją pasją czy nawet pomóc w rewitalizacji małych ojczyzn - mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Operatorem programu jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego, która w pierwszym naborze przyznała wsparcie dla 401 projektów na kwotę blisko 1,9 mln zł. Są to Mikrodotacje (dotacje do 4 tys. zł) oraz wybierane w internetowym głosowaniu Regionalne Inicjatywy Obywatelskie (dotacje do 10 tys. zł). Działania będą zrealizowane w pierwszej połowie 2020 r.
Wsparcie w obszarze szczecińsko-polickim otrzymało aż 71 wniosków na kwotę 279 tys. zł. Ciekawych przedsięwzięć nie brakuje. Stowarzyszenie Przyjaciele Prawobrzeża kolejny raz będzie mogło przeprowadzić akcję „Wymiany Ciepła” w Szczecinie, czyli umożliwienie osobom potrzebującym pozyskanie ciepłej odzieży na zimę.
- To akcja grupy nieformalnej, trzech osób które zgłosiły się do stowarzyszenia, które reprezentuję. Bez programu „Społecznik” zdobycie wsparcia byłoby dla takiej grupy utrudnione, a tak, powstaną specjalne wolnostojące wieszaki, gdzie będzie można zostawić i odebrać ciepłą odzież - przekonywał Wojciech Dorżynkiewicz, reprezentujący Stowarzyszenie Przyjaciele Prawobrzeża.
Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zorganizuje rodzinny rajd po Szczecinie z przewodnikiem, który opowie o historii miasta. Z kolei Stowarzyszenie BiegamBoLubię z Polic zaplanowało imprezy biegowe dla dzieci, a Stowarzyszenie Kudłata Przystań stworzy „Kudłatą Przystań Zwierzętom”. Projekt umożliwi zakup m.in. blaszanego mini garażu na karmę dla zwierząt czy kojca do przewożenia kotów i psów oraz łapkę do wyłapywania małych kotów. Nie zabraknie również pogadanek z uczniami szczecińskich i polickich szkół podstawowych, które pomogą stworzyć grupę wolontariuszy, którzy będą uczestniczyli w interwencjach. Ciekawie zapowiada się również projekt „Budujemy domki dla owadów pożytecznych”, który zrealizuje Liga Ochrony Przyrody Okręg Szczecin.
- Postawiliśmy na współpracę i edukowanie młodzieży. Działanie ma zwrócić uwagę na problem wymierania owadów zapylających jak i tych drapieżnych, regulujących ekosystem w miejskich ogrodach czy parkach - wyjaśniała Danuta Chodyniecka z Ligi Ochrony Przyrody Okręg Szczecin.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?