Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Powstanie nowoczesne centrum tworzenia materiałów opakowaniowych. Wynalazkami ZUT-u interesuje się cała Europa

Monika Stefanek
Stworzone przez szczecińskich naukowców opakowania (od lewej prof. Artur Bartkowiak i dr inż. Sławomir Lisiecki) mogą być wykorzystywane przez m.in. producentów fast foodów, kosmetyków, czy firmy farmaceutyczne z całej Europy.
Stworzone przez szczecińskich naukowców opakowania (od lewej prof. Artur Bartkowiak i dr inż. Sławomir Lisiecki) mogą być wykorzystywane przez m.in. producentów fast foodów, kosmetyków, czy firmy farmaceutyczne z całej Europy. Fot. Andrzej Szkocki
Opakowania sprzedawane w sklepach jako przyjazne środowisku, zwykle mają niewiele wspólnego z ekologią. Szczecińscy naukowcy opracowują technologie, dzięki którym powstają opakowania całkowicie biodegradowalne.

W Szczecinie już wkrótce powstanie nowoczesne centrum tworzenia materiałów opakowaniowych. Projekt naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego otrzymał ponad 17,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Całość inwestycji, która gotowa będzie w 2012 roku, pochłonie ponad 23 mln zł. Centrum powstanie na terenie dawnej jednostki wojskowej przy ul. Wernyhory.

Szczecińscy naukowcy pracują jednak nad ekologicznymi opakowaniami z materiałów bioodnawialnych już dzisiaj. Mało kto wie, że to właśnie w Zakładzie Opakowalnictwa i Biopolimetrów ZUT powstały prototypy proekologicznych opakowań do fast foodów serwowanych obecnie w całej Europie.

- Opakowania te muszą być estetyczne, biodegradowalne, ale także posiadać specjalną powłokę, by na zewnątrz nie wydostawał się tłuszcz, a same opakowania były odporne na działanie wody - tłumaczy dr inż. Sławomir Lisiecki.

Poszukiwanie materiałów do tworzenia opakowań produktów żywnościowych to tylko niewielka część pracy naukowców. Już dziś prowadzone są badania nad "opakowaniami" dla produktów w skali nano i mikro czyli takich, które są niewidoczne gołym okiem. Chodzi np. o kwasy nukleinowe, białka lub żywe komórki, które znajdują zastosowanie m.in. w medycynie.

Więcej informacji w serwisie Strefa Biznesu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński