Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Pomoc miasta dla kotów wolno żyjących

Anna Folkman
Anna Folkman
Joanna Zmuda
W tym roku zabiegi kastracji i sterylizacji zaplanowano w Szczecinie dla ok. 1200 wolno żyjących kotów. Można zgłaszać się do kilku gabinetów weterynaryjnych.

Miasto organizuje pomoc lekarsko-weterynaryjną oraz darmowe zabiegi sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących.

W 2018 r. bezpłatna pomoc lekarsko-weterynaryjna kotom wolno żyjącym zapewniana jest przez Przychodnię dla Zwierząt Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczecinie (na podstawie umowy zawartej z gabinetem oraz dotacji dla organizacji).

- Jeśli chodzi o bezpłatne zabiegi sterylizacji i kastracji, to celem miasta jest zwiększanie ich dostępności dla opiekunów zwierząt poprzez umożliwienie ich przeprowadzenia w kilku miejscach na terenie Szczecina - mówi Paulina Łątka z urzędu miasta. - W tym roku dotację na wykonywanie bezpłatnych zabiegów otrzymało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Oprócz tego miasto podpisało również umowy z dwoma gabinetami komercyjnymi (przy ul. Przyszłości 30 i przy ul. Rostworowskiego 1), w których zwierzęta cały czas przyjmowane są na zabiegi kastracji i sterylizacji. Łącznie w tym roku zaplanowano zabiegi dla ok. 1200 kotów wolno żyjących.

Obok wsparcia udzielanego społecznym opiekunom, miasto po raz pierwszy przeprowadziło akcję sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących w ramach Międzyorganizacyjnego Ogólnopolskiego Programu Sterylizacji i Kastracji (MOPSiK). Akcja została przeprowadzona 4 listopada na terenie ROD „Stoczniowiec” przy ul. Marynarskiej na Wyspie Puckiej. Zabiegi zostały przeprowadzone w MOPSiK-owym STERYLOBUSIE – mobilnej stacji operacyjnej. Łącznie przeprowadzono 42 zabiegi – 22 kastracje i 20 sterylizacji. Kilka kotów trafiło na leczenie (i późniejszą sterylizację) do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie, a także trafiło pod opiekę KociejArki i Zwierzęcego Telefonu Zaufania. Ogółem 55 kotów otrzymało pomoc jednego dnia. W przyszłym roku miasto planuje powtórzyć akcję.

Przypomnijmy. Realizując obowiązek wynikający z ustawy o ochronie zwierząt, Rada Miasta Szczecin corocznie uchwala „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie”, który określa m.in. zakres działań i zasady sprawowania opieki nad wolno żyjącymi kotami.

Od 2017 r. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska prowadzi rejestrację społecznych opiekunów i wydaje im Kartę Szczecińskiego Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących. Karty wyrabiane są jednorazowo i zachowują ważność przez kolejne lata.

Karta Szczecińskiego Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących, uprawnia do:
a) korzystania z bezpłatnej opieki lekarsko-weterynaryjnej w gabinecie weterynaryjnym, z którymi Miasto ma zawartą umowę - Lecznica dla Zwierząt Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Szczecinie przy ul. Ojca Beyzyma 17 ,
b) bezpłatnego wykonania zabiegów sterylizacji/kastracji kotów wolno żyjących w zakładach leczniczych dla zwierząt, z którymi Miasto ma zawarte stosowne umowy (gab. przy ul. Rostworowskiego nr 1, ul. Przyszłości 30, Lecznica dla Zwierząt Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Szczecinie przy ul. Ojca Beyzyma 17),
c) nieodpłatnego otrzymywania karmy dla podopiecznych w okresie zimowym (wydawanej przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie w okresie od 1 listopada do 31 marca)
d) nieodpłatnego otrzymania domku dla kotów wolno żyjących (wydawanego przez Schronisko)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński