Szczecin: Policjant napisał list do papieża z prośbą o egzorcyzmy w komendzie

Mariusz Parkitny
Autorem niecodziennej korespondencji jest zachodniopomorski policjant. Prośba w tej sprawie jest już w Watykanie.

Wspiera go grupa innych funkcjonariuszy. Nie chcą podawać nazwisk, bo boją się konsekwencji ze strony przełożonych. Udało nam się dotrzeć do treści pisma. Jest skierowane do Jego Eminencji Kardynała Wiliama Josepha Levady Prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz Papieskiej Komisji Biblijnej. Autor cytuje odpowiednie przepisy prawa kanonicznego uzasadniające egzorcyzmy.

- W związku z tym iż podstawowym zadaniem Kongregacji jest dbanie o prawowierne głoszenie i obronę wiary katolickiej w całym Kościele oraz tym że do jej kompetencji należą wszystkie sprawy, dotyczące doktryny wiary lub moralności, proszę Waszą Eminencję o osobistą interwencję (...) oraz odprawienia na wszelki wypadek egzorcyzmów w siedzibie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie - czytamy w dokumencie.

Sprawa ma związek z radcą prawnym komendy mec. Krzysztofem Gorazdowskim. Na portalu nasza-klasa, w rubryce "czym się aktualnie zajmuję" napisał: "Adwokat diabła". Zdaniem autora pisma taka deklaracja prawnika budzi niepokój i wymaga interwencji kościelnej. Sugeruje, że sprawa może mieć wpływ na pogorszenie się stosunków państwo-kościół.

- Publiczne "wyznanie wiary", o jakie pokusił się wskazany radca prawny, może dowodzić tego, że jest on ofiarą opętania przez Złego, zaś samej Policji, która podpisała porozumienie o ścisłej współpracy duszpasterskiej, szczególnie powinno zależeć na tym by wolna ona była od podejrzeń pozostawania w mocy lub też na usługach diabła. Zależeć na tym powinno również Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji i dalej całemu Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej państwa związanego ze Stolicą Watykańską przepisami Konkordatu - napisali do Watykanu.

To już drugie pismo w tej sprawie. Pierwsza prośba trafiła w sierpniu do ówczesnego metropolity szczecińsko-kamieńskiego, abp. Zygmunta Kamińskiego. Wtedy odpowiedzi nie było. Teraz policjanci liczą, że Watykan zbada sprawę. Ich zdaniem istnieją uzasadnione powody do domniemywania, że doszło do opętania mecenasa lub miejsc w których przebywał.

Mec. Gorazdowski to były prokurator i pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w badaniach broni palnej i amunicji oraz skutków ich użycia. Jego hobby to technika wojskowa i sztuka filmowa. Zapewnia, że nie jest opętany. Tak tłumaczył dlaczego zdecydował się na kontrowersyjny wpis.

- Mogę zapewnić, że nic mnie nie opętało i mogę poddać się badaniu. Każdy średnio zorientowany wie, że ten wpis na portalu, to było odniesienie do znanego filmu o prawnikach. Autor listu jest moim przeciwnikiem procesowym i to jego sposób, aby się odegrać - mówił w sierpniu reporterowi "Głosu".

Watykan na razie nie odpowiedział, czy przyśle do komendy egzorcystę.

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
ludzik
W dniu 26.06.2009 o 22:16, opinia napisał:

Każdy pracownik powinien miec JEDEN etat. Ciągnięcie 10 etatów w różnych instytucjach, to nic innego jak tworzenie sie przestępczej pajęczyny i niedopełnianie obowiązków w każdym miejscy pracy. Zatajanie dowodów przestepstw, a Komenda Wojewodzka różne przekrety zataja /może razem z prokuratura , bo prawie nic nie wyjasnione przez 20 lat jesli chodzi o samorządy/ to tez przestępstwo. Wreszcie wszyscy razem zznajd sie na stole u Czumy.A wybitny specjalista od "broni palnej" - to oczywiście żart! pracuje w Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie gnębi studentów swoją butą i arogancją a nadto brakiem wiedzy, którą przekazuje czytając podręczniki. Pracuje także w Wyższej Szkole Humanistycznej, tam wykładał nawet socjologię - wszechstronny jest! Jak wiadomo jest szefem radców prawnych w KWP (dzięki A. Treli), ma kancelarię i co jeszcze robi nie wiadomo. Jedno jest natomiast pewne, że jak robi się zbyt dużo to w niczym nie jest się dobrym, a już napewno wybitnym.
Niech Gorazdowski wypowie się na łamach prasy czy może znowu telewizji na jakie straty naraził KWP swoimi chybionymi opiniami i ile spraw przegrał w sądzie, wtedy dopiero będziemy mieli obraz "prawdziwie wybitnego prawnika".
Niech także powie, dlaczego odszedł z prokuratury i dlaczego tak nienawidzi policjantów!
o
opinia

Każdy pracownik powinien miec JEDEN etat. Ciągnięcie 10 etatów w różnych instytucjach, to nic innego jak tworzenie sie przestępczej pajęczyny i niedopełnianie obowiązków w każdym miejscy pracy. Zatajanie dowodów przestepstw, a Komenda Wojewodzka różne przekrety zataja /może razem z prokuratura , bo prawie nic nie wyjasnione przez 20 lat jesli chodzi o samorządy/ to tez przestępstwo. Wreszcie wszyscy razem zznajd sie na stole u Czumy.

w
waldi
W dniu 26.06.2009 o 07:29, emeryk napisał:

czy to nie ta grupa po...je...ów z komitetu obrony coś tam coś tam , Andrzeju trzymaj tak dalej i nie pękaj to.... nie do GorgielaHej, wiadomo o kogo chodzi o Andrzeja Trele, który został przywrócony do służby i który wprowadził tego "opętanego" chłystka Gorazdowskiego do Komendy Wojewódzkiej a nadto pozwolił na nienormowany czas pracy dla "wybitnego prawnika".
Gorazdowski traktuje policjantów jak szmaty, gardzi nimi, dlatego nie powinien się dziwić, że ma przeciwników. Dla mnie zastanawiające jest to, że jeszcze go trzymają, bo jego poziom merytoryczny to "dno", do tego dochodzi jeszcze brak kultury i dobrego wychowania.
s
ss.szczecin.pl

dla wszystkich Szczecinian polecam serwis "na strone startową" www.ss.szczecin.pl

j
ja

Tu nie chodzi o opętanie zwykłego stójkowego, ale zdaje się, że dr Gorazdowski jest BYŁYM PROKURATOREM, WYKŁADOWCA NA UNIWERSYTECIE SZCZECIŃSKIM I KOORDYNATOREM RADCÓW PRAWNYCH W KOMENDZIE WOJEWOÐZKIEJ POLICJI, więc powiązania mówią same za siebie.

m
max

Funkcjonariusze, którzy odpowiadają za ten kabaret powinni natomiast zostać przebadani przez zakładowego psychologa lub też jakiegoś psychiatrę z Piotra Skargi.

e
eek

Chroń nas Panie Boże przed takimi policjantami

h
hama

Podaliście kim jest adwokat. Podajcie też kim jest ten przygłup piszący listy do Watykanu.

u
ulrich
W dniu 26.06.2009 o 17:22, nowy napisał:

Sorry, ale do Tworek powinno się zamknąć wszystkich tych, którzy jak Ty Nomis komentują to wydarzenie. Każdy normalny człowiek czytając ten artykół powinien dostrzeć, że ten radca prawny jak każdy tego typu adwokat trzyma stronę swojego klienta, w tym wypadku adwokat trzyma stronę "rządzących" komendą wojewódzką Policji w Szczecinie, a zatem występuje przeciwko tym policjantom, którzy naprawdę pracuję na codzień w terenie, najbardziej się narażają, a najmniej za to dostają. Całe to pismo do Watykanu to wyraz niezadowolenia tych właśnie policjantów ze sposobu rządzenia przez ich zwierzchników, a ten wpis "adwokat diabła" był dobrym do tego pretekstem i nie ma się co temu dziwić. Tacy Komendanci wojewódzcy, ich zastępcy, naczelicy wydziałów i cała ta liczna śmietanka w komendach wojewódzkich siedząca na wysokich stołkach zarabia gróbe tysiące zł i jeszcze co rusz jakieś premie i nagrody, a ci na dole nie dość, że zarabiają 2 w porywach do 3 tyś zł, to od dawna nie otrzymują tego co sie im należy. Tak więc pisząc coś o policjantach, którzy napisali ten list pomyślcie co ich do tego skłoniło."Sorry" umiesz napisać.Gorzej z językiem polskim.Pisze się:"artykuł" ,"dostrzec", "grube" oraz "co dzień".
r
rydz

Sprawa jest poważna. Uważam, że Watykan powinien desygnować swojego stałego przedstawiciela do Komendy Policji na cały etat, celem reagowania na bieżąco na pojawiające się zagrożenia. Uważam też za wskazane by policjanci wychodząc na patrol po ulicach miasta zamiast mundurów byli ubrani w białe komże. W państwie wyznaniowym będzie to miły gest wobec Najwyższych Władz Watykanu.

n
nowy
W dniu 26.06.2009 o 15:09, Nomis napisał:

Komendant Wojewódzki Policji powinien w trybie natychmiastowym wezwać najlepszych specjalistów z Krajowego Centrum Psychiatrii !!!!!!I takie czuby mają dbać o moje bezpieczeństwo !? Zamknąć ich do Tworek !!!Sorry, ale do Tworek powinno się zamknąć wszystkich tych, którzy jak Ty Nomis komentują to wydarzenie. Każdy normalny człowiek czytając ten artykół powinien dostrzeć, że ten radca prawny jak każdy tego typu adwokat trzyma stronę swojego klienta, w tym wypadku adwokat trzyma stronę "rządzących" komendą wojewódzką Policji w Szczecinie, a zatem występuje przeciwko tym policjantom, którzy naprawdę pracuję na codzień w terenie, najbardziej się narażają, a najmniej za to dostają. Całe to pismo do Watykanu to wyraz niezadowolenia tych właśnie policjantów ze sposobu rządzenia przez ich zwierzchników, a ten wpis "adwokat diabła" był dobrym do tego pretekstem i nie ma się co temu dziwić. Tacy Komendanci wojewódzcy, ich zastępcy, naczelicy wydziałów i cała ta liczna śmietanka w komendach wojewódzkich siedząca na wysokich stołkach zarabia gróbe tysiące zł i jeszcze co rusz jakieś premie i nagrody, a ci na dole nie dość, że zarabiają 2 w porywach do 3 tyś zł, to od dawna nie otrzymują tego co sie im należy.
Tak więc pisząc coś o policjantach, którzy napisali ten list pomyślcie co ich do tego skłoniło.
n
neo-1

Pewnie zrobił rachunek sumienia i przedstawił - do zapłacenia.

N
Nomis

Komendant Wojewódzki Policji powinien w trybie natychmiastowym wezwać najlepszych specjalistów z Krajowego Centrum Psychiatrii !!!!!!
I takie czuby mają dbać o moje bezpieczeństwo !? Zamknąć ich do Tworek !!!

~Anna~
W dniu 26.06.2009 o 14:00, ~Anna~ napisał:

Panowie policjanci proszę przeczytać Konstytucje RP. Art.53. 6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych. 7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.


Art. 25.

1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.

2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

4. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy.
~Anna~

Panowie policjanci proszę przeczytać Konstytucje RP. Art.53. 6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.

7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

Art. 54.

1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Dodaj ogłoszenie