MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Planują ustawienie prawie 200 nowych ładowarek do aut elektrycznych

Oskar Masternak
W ubiegłym roku Enea Operator zapowiedziała postawienie w Szczecinie 210 stacji ładowania aut elektrycznych jeszcze w roku 2020.

Wzrost liczby miejsc do ładowania samochodów elektrycznych wynika z ustawowego obowiązku względem rozwoju elektromobilności w gminach.

Pod koniec ubiegłego roku Enea Operator poprosiła magistrat o ustalenie potencjalnych lokalizacji, które zapewniłyby pełną realizację obowiązku ustawowego, a mianowicie minimum 210 ogólnodostępnych punktów ładowania.

- Należy przy tym podkreślić, że mając na uwadze istniejącą już infrastrukturę (zgodnie z raportem z dn. 10.01.2020 r.) do uzupełnienia z mocy Ustawy pozostaje 185 ogólnodostępnych punktów ładowania i ta ilość stanowiła będzie punkt wyjściowy do opracowania planu budowy stacji ładowania - tłumaczy zastępca prezydenta miasta Michał Przepiera w odpowiedzi na interpelację radnego Przemysława Słowika.

CZYTAJ TEŻ:

Obecnie treść projektu planu opracowywana jest na zlecenie miasta przez wykonawcę zewnętrznego, który zgodnie z warunkami umowy odpowiedzialny będzie m.in. za organizację procesu uzgodnień projektu planu z operatorami systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych oraz konsultacji z mieszkańcami.

Projekt planu zostanie przedstawiony do konsultacji w połowie marca.

- Wówczas znana będzie wstępna lokalizacja planowanych stacji ładowania. Ostateczny kształt planu budowy stacji (dokładne lokalizacje) zostanie określony poprzez Uchwałę Rady Miasta Szczecin po zakończeniu procesu konsultacji - tłumaczy zastępca prezydenta.

ZOBACZ TEŻ: Są pierwsze stacje ładowania aut elektrycznych w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Obecnie miasto prowadzi prace nad wybudowaniem stacji do ładowania autobusów elektrycznych.

- Zaawansowane są prace przygotowawcze do budowy 3 stacji szybkiego ładowania autobusów na terenie miasta oraz niezbędnego zaplecza infrastrukturalnego do ładowania pojazdów w zajezdni Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica Sp. z o.o. - informuje Michał Przepiera.

Obecnie w Szczecinie bezpłatne ładowarki znajdują się przy ulicach: Felczaka, Klonowica oraz Przerwy-Tetmajera.

Po szczecińskich ulicach jeździ około stu samochodów w pełni elektrycznych. Więcej jest pojazdów hybrydowych, ale wciąż zdecydowaną większość stanowią tradycyjne auta.

CZYTAJ TEŻ:

Jesteś znawcą aut? Rozpoznaj markę samochodu po zdjęciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński