Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Pierwszy taki zabieg. "Rękawki" uratowały chorego

Anna Folkman
Anna Folkman
Choremu z tętniakiem aorty piersiowo-brzusznej nie mogła pomóc stosowana do tej pory proteza stent-graftu. Trzeba było ją zmodyfikować, bo tętniak był zbyt duży. Specjaliści z Pomorzan podjęli się zadania i przeprowadzili pionierski zabieg. Osiągnęli sukces, bo pacjent czuje się dobrze i wkrótce wróci do domu.

Stent-graft to specjalna proteza wewnątrznaczyniowa, która jest przeznaczona do leczenia tętniaków. To metalowy szkielet pokryty materiałem tworzącym rurę, która "tapetuje" od wewnątrz chorą aortę i ją wzmacnia.

ZOBACZ TEŻ:

Lekarze ze szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie wszczepili właśnie taką protezę, dokładnie stent-graft branchowany - tzw. T-branch (z "rękawkami"), u pacjenta z tętniakiem aorty piersiowo-brzusznej.

- Technologia ta używana jest, kiedy niemożliwe jest zastosowanie stent-graftów fenestrowanych (z okienkami) u ludzi z tętniakami o dużej objętości. W Szczecinie zabieg tego typu przeprowadzono po raz pierwszy - zauważa Bogna Bartkiewicz ze szpitala na Pomorzanach. Stent-graft branchowany wszczepiany jest kiedy nie da się zastosować wprowadzonej w Szczecinie już wcześniej nowatorskiej metody modyfikacji stent-graftów fenestrowanych w wydruku 3D (technika FEVAR).

CZYTAJ TAKŻE: Specjaliści ze Szczecina ratują życia dzięki... drukarce 3D. Jako pierwsi w Polsce

Specjaliści ze szpitala na Pomorzanach jako pierwsi w Polsce wykorzystali drukarkę 3D do tworzenia specjalnych protez w leczeniu chorych z powodu tętniaka piersiowo-brzusznego. Dzięki temu leczenie jest szybsze i tańsze.

- W przypadku tej techniki chirurdzy Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM samodzielnie modyfikują protezę stent-graftu indywidualnie do anatomii chorego, wykorzystując przy tym druk 3D - wyjaśnia Bartkiweicz. - Tym razem dla pacjenta musiała zostać zaprojektowana specjalna proteza (dwa "fenestry", czyli okienka i dwa "branche", czyli rękawki), której nie da się uzyskać przez modyfikację standardowej protezy na stole operacyjnym.

Specjaliści ze Szczecina ratują życia dzięki... drukarce 3D....

Wykorzystana w Klinice, którą kieruje prof. dr hab. n. med. Piotr Gutowski, nowa technika doskonale uzupełnia portfolio zabiegów chirurgii naczyniowej możliwych do wykonania w szpitalu na Pomorzanach.

- Operację 21 marca przeprowadził "aortic team" SPSK-2, czyli połączone zespoły Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii oraz Kliniki Kardiochirurgii SPSK-2 - chirurdzy naczyniowi: dr n. med. Arkadiusz Kazimierczak i dr n. med. Paweł Rynio oraz kardiochirurg dr n. med. Tomasz Jędrzejczak. Zabieg wykonany został pod nadzorem prof. Piotra Kasprzaka ze szpitala uniwersyteckiego w Regensburgu - dodaje Bogna Bartkiewicz.

- Współpraca z kliniką z Niemiec to efekt prezentacji techniki E-petticoat (opracowanej przez dr. Arkadiusza Kazimierczaka) na sympozjum w Lipsku, w styczniu bieżącego roku. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości wprowadzenia kolejnej nowoczesnej techniki operacji w naszym szpitalu. Uwagi i sugestie prof. Kasprzaka, były niezwykle cenne. Jesteśmy wdzięczni, że podzielił się z nami swoim doświadczeniem - podsumowuje zabieg dr Kazimierczak. Operacja przebiegła bardzo sprawnie, trwała niewiele ponad dwie godziny. Chory czuje się dobrze i wkrótce wróci do domu.

Pomorzany: Hologram na sali operacyjnej. Chirurg oglądał org...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński