MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Palisz? Poproś lekarza o skierowanie na badania

(af)
Ruszyły badania w ramach programu "Wczesne Wykrywanie Nowotworów Płuc". Mogą wziąć w nim udział osoby zameldowane w Szczecinie, które mają od 55 do 65 lat i paliły lub palą przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat.

Powinni zgłosić się do swoich lekarzy rodzinnych po skierowanie na badanie poziomu selenu we krwi. Wynik tego badania to wstępna selekcja przed badaniem tomograficznym, gdyż ryzyko wystąpienia nowotworu uzależnione jest właśnie od poziomu tego pierwiastka w organizmie.

Poprzedni trzyletni program "Wczesne Wykrywanie Nowotworów Płuc" zakończył się w 2011 roku sukcesem. Przebadanych zostało w sumie 15 tys. osób. Wykryto mnóstwo nowotworów, w tym 120 pierwotnych raków płuca. Niektóre zmiany były tak małe, że nie dawały żadnych objawów, ale dzięki ich wykryciu pacjenci mają ponad 82 proc. szans na wyleczenie. Był to największy pierwszy polski program zdrowotny. Jego efekty będą prezentowane na europejskim zjeździe torakochirurgicznym w Niemczech. Tegoroczny program z preselekcją pacjentów na podstawie poziomu selenu we krwi jest jedynym takim na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński