Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Pałac pod Globusem będzie remontowany

Monika Stefanek
Barokowy Pałac pod Globusem został przeznaczony na potrzeby  Akademii Sztuki. Po latach budynek doczeka się  remontu.
Barokowy Pałac pod Globusem został przeznaczony na potrzeby Akademii Sztuki. Po latach budynek doczeka się remontu. Fot. Andrzej Szkocki
Barokowy Pałac pod Globusem wreszcie doczeka się naprawy. Jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na projekt i prace wykonawcze.

Dotąd, w drodze przetargu został już wybrany inżynier kontraktu, który przygotuje niezbędną dokumentację, dotyczącą zakresu prac. Jego zadaniem będzie też nadzorowanie ich przebiegu. W tej chwili trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na prace projektowe i wykonawcze.

- Ogłoszenie przetargu nastąpi jeszcze w tym tygodniu, a wyniki zostaną ogłoszone we wrześniu br. - informuje Karolina Tomczyk z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych przewidziano na przełom marca i kwietnia 2010 roku. Ich zakres będzie spory, nie będzie to jednak generalny remont budynku. Wśród prac znajdą się: kapitalny remont dachu, odnowienie elewacji, a także wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej.

Pieniądze na ten cel przeznaczył samorząd województwa w wysokości 3,5 miliona złotych. Po remoncie Pałac pod Globusem ma służyć studentom powstającej w Szczecinie Akademii Sztuki. Uczelnię musi powołać Sejm. W tej chwili w parlamencie jest projekt ustawy, na mocy której akademia ma zostać powołana. O tym, czy tak się stanie zdecydują posłowie, prawdopodobnie już tej jesieni.

Problemem mogą być pieniądze, potrzebne do jej uruchomienia, choć jak zapowiedział przebywający niedawno w Szczecinie Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, uczelnia na pewno powstanie. Jeśli tak się stanie, pierwsi studenci mogliby rozpocząć naukę w Akademii Sztuki w październiku 2010 roku.

Zgodnie z założeniami, uczelnia ma kształcić przyszłych artystów na trzech wydziałach: sztuk wizualnych, edukacji muzycznej i teorii sztuki oraz instrumentalnym.

Łączenie ze sobą różnych kierunków ma wyróżniać szczecińską akademię od innych tego typu uczelni i zadbać o jej popularność wśród studentów.

W pierwszym roku istnienia uczelni ma na niej studiować około czterystu osób, docelowo nawet 870. Szacunkowy roczny koszt utrzymania Akademii Sztuki wyniesie blisko 20 mln zł, z czego ponad 17 mln ma wyłożyć budżet państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński