Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Pakiet onkologiczny działa. Jest szybciej

Anna Folkman
Anna Folkman
Świadczenia związane z diagnostyką i leczeniem nowotworów złośliwych w ramach karty DiLO są rozliczane bez limitów.
Świadczenia związane z diagnostyką i leczeniem nowotworów złośliwych w ramach karty DiLO są rozliczane bez limitów. Fot. archiwum GS
W szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej od początku istnienia pakietu odbyło się około tysiąc konsyliów. Nie ma opóźnień.

Od początku ubiegłego roku jedną z najważniejszych zmian w systemie opieki zdrowotnej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest ułatwienie pacjentom szybkiej diagnostyki w celu szybszego rozpoznania i skuteczniejszego leczenia chorób nowotworowych. To właśnie „pakiet onkologiczny” został wprowadzony, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. W praktyce pacjent, który odczuwa dolegliwości, zgłasza się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten wykonuje badanie i w razie konieczności kieruje na dodatkowe. Na podstawie wyników może skierować pacjenta do specjalisty i wtedy wydaje kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, tzw. DiLO. W karcie znajdują się informacje takie jak: wykaz badań diagnostycznych, które zostały wykonane u pacjenta, diagnoza, a w przypadku rozpoznania nowotworowego również informacja o stopniu zaawansowania choroby i plan leczenia.

- Oceniając funkcjonowanie „pakietu”, można powiedzieć, że w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM odbywa się to zgodnie z obowiązującymi zasadami, tzn. pacjenci z „zieloną kartą” są zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki np. do diagnostyki, aby nie czekali na realizację świadczenia razem z pacjentami nieonkologicznymi - zauważa Joanna Woź-nicka, rzeczniczka placówki. - Stworzenie wyodrębnionej kolejki dla chorych z kartą DiLO wyraźnie skróciło czas oczekiwania pacjenta onkologicznego na wizytę u specjalisty. Pracownie diagnostyczne, dostosowując swoją organizację pracy do obowiązujących wymagań, skróciły czas wykonania i opisywania badań, aby dotrzymać wskazywanych terminów.

Szpital zapewnia, że dotrzymuje terminów wykonania poszczególnych etapów diagnostyki i leczenia, a wykonywana diagnostyka i leczenie odbywa się kompleksowo - od zgłoszenia pacjenta do leczenia - i obserwacji po nim.

- Początek wprowadzenia „pakietu onkologicznego” nie był łatwy, wszyscy uczyliśmy się nowych dokumentów i systemu co zajmowało i niestety nadal pochłania dużo czasu w pracy lekarza - zauważa Woźnicka. - Do tej pory nie uproszczono kart, aby skrócić czas czynności administracyjnych wykonywanych przez specjalistów. W tej kwestii czekamy na propozycje zmian ze strony Ministerstwa Zdrowia.

SPSK 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej zatrudnia koordynatorów do obsługi pakietu i jego prawidłowego funkcjonowania.

- Od początku 2015 roku do dziś w naszej placówce odbyło się w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym blisko 1000 konsyliów - ponad 200 dla innych placówek. Konsylia lekarzy specjalistów odbywają się zgodnie z harmonogramem - kończy Woźnicka.

Zobacz też: Boimy się udzielać pierwszej pomocy? Sprawdziliśmy

Dzisiaj na Szczecińskiej Gubałówce odbyła się VI edycja Biegu Górskiego na K2. Zawody na dystansie 8611m (wysokość góry K2) były w typowo leśno-crossowym terenie na trasie obfitującej w liczne podbiegi i zbiegi, korzenie, kamienie i piasek, a w przypadku występowania opadów – także błoto. W imprezie wzięło udział ponad 500 osób.

Bieg Górski na szczecińskiej Gubałówce [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński