Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Okolice dworca PKP w Dąbiu zaniedbane, bo nie wiadomo czyj jest teren

Marek Rudnicki
Taki jest stan parkingu przydworcowego. Samochodów byłoby z pewnością więcej, gdyby nie potężne zapadnięcia ziemi, na których można połamać resory.
Taki jest stan parkingu przydworcowego. Samochodów byłoby z pewnością więcej, gdyby nie potężne zapadnięcia ziemi, na których można połamać resory. Fot. Marcin Bielecki
Kuriozalna sytuacja - miasto odmawia przejęcia ulic, które ma w swoich wykazach. Stan parkingu przy ulicy woła o pomstę do nieba.

Dworzec kolejowy w Dąbiu. Nie największy, ale za to bardzo ważny. Tu zatrzymują się wszystkie najważniejsze pociągi jadące przez zachodniopomorski region. A bywało nawet i tak, że składy dalekobieżne zatrzymywały się w Dąbiu z pominięciem Dworca Głównego w Szczecinie.

- Ruina, panie i wstyd - mówi spotkany rano mężczyzna, który wysiadł z pociągu. - Codziennie tędy jeżdżę. Przez całe lata wszystko jest coraz bardziej zaniedbane i niechlujne. Brud, brak gospodarza, nasza unijna codzienność.

Przy dworcu ulice Stacyjna i Racławicka. A na przeciwko dworca skwer tak zarośnięty, że pod roślinnością znikły nawet wytyczone alejki. Z ławek pozostały tylko betonowe wsporniki. Wszechobecny brud i śmieci. Obok parking. Z takimi dołami i dziurami, że strach wjeżdżać, bo można połamać resory.

W dziale zarządzania dworcami kolejowymi po sprawdzeniu kierują do oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP.

- Sytuacja jest kuriozalna - nie kryje się ze swoją opinią dyrektor Mariusz Jankowski. - Drogi są miejskie, a ja je muszę utrzymywać i jeszcze płacić podatki. Trudno dogadać się z miastem na temat ich przejęcia. Mimo że ulice Stacyjna i Racławicka są w ich wykazach. Sprawdzę, czy parking należy do nas.

Przesyłamy dyrektorowi zdjęcia parkingu zrobione przez naszego reportera. Prosimy o komentarz i ewentualne decyzje, co dalej z tym miejscem.

Dworzec w Dąbiu funkcjonuje już od XIX w. Linia prowadząca z niego do Stargardu Szczecińskiego otwarta została już w 1846 r., a do Poznania i Gdańska oraz przez Goleniów do Świnoujścia w 1882 r. W latach 1846 do końca wojny istniał także skrót do Portu Centralnego przez stację Szczecin -Lotnisko.

W tej chwili znajdują się tu 3 perony, w tym tylko 2 wykorzystywane do obsługi pasażerów. I to one są zadaszone. Niestety, przejście między peronami jest możliwe tylko przez kładkę nad nimi, co dla starszych osób, z dużymi bagażami, inwalidów, matek z dziećmi i wózkami jest bardzo uciążliwe. Remontu na dworcu nikt nie widział od wielu lat.

- Sprawdziłem na mapach i okazuje się, że jest to już teren miejski - mówi dyrektor.
Dzwonimy do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Obiecują, że sprawdzą i dadzą znać, ale dopiero nazajutrz.

Zobacz co się dzieje w Stargardzie:
Kliknij na mmstargard.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński