Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Ogromne wyróżnienie dla chirurga ze szpitala na Pomorzanach

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Operacje przeprowadzone przez dr. Krzysztofa Kaseję z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej szpitala na Pomorzanach w Szczecinie zostały ocenione najwyżej w Polsce przez grono brytyjskich ekspertów w zakresie leczenia laparoskopowego raka jelita grubego.

Dr Krzysztof Kaseja jest specjalistą chirurgii małoinwazyjnej. Od lat zajmuje się między innymi leczeniem nowotworów jelita grubego i odbytnicy, a także chirurgicznym leczeniem otyłości.

- Kluczowe w leczeniu raka jelita grubego jest poprawne przeprowadzenie operacji, wykonanie badań patomorfologicznych wyciętych tkanek i dobranie odpowiedniej chemioterapii dla pacjenta - tłumaczy wyróżniony lekarz ze szpitala na Pomorzanach.

Nowotwory jelita należą do nowotworów złośliwych, dają przerzuty do narządów odległych, zwłaszcza wątroby i węzłów chłonnych.

Badaniem przesiewowym, które pozwala na wykrycie wczesnych przedrakowych zmian w jelicie grubym jest kolonoskopia, którą powinno się przeprowadzić profilaktycznie po 50. roku życia. U osób obciążonych genetycznie nowotworami w rodzinie - już wcześniej.

Warto pamiętać, że jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego jest nadwaga i otyłość.

CZYTAJ TEŻ:

Otrzymany certyfikat LapCo United Kingdom potwierdza umiejętność i prawidłową technikę chirurga w przeprowadzaniu laparoskopowych operacji raka jelita grubego i odbytnicy według najlepszych standardów.

Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPSK-2, oprócz doskonałej kadry, dysponuje nowoczesnym sprzętem - m.in. unikalnym w Polsce torem wizyjnym do laparoskopii z możliwością obrazowania w podczerwieni, dzięki któremu można oceniać ukrwienie operowanego jelita i przez to zmniejszać ilość powikłań pooperacyjnych.

CZYTAJ TAKŻE:

Zbyt późna diagnoza i słabe wyniki leczenia - tak kilkanaście lat temu wyglądała sytuacja w Wielkiej Brytanii.

W 2007 r. stworzono tam systemowy model kształcenia - program LapCo - w zakresie technik laparoskopowego, małoinwazyjnego leczenia nowotworów jelita grubego i odbytnicy, i dziś model brytyjski uznawany jest w Europie na tym polu za wzorcowy. Z doświadczenia i wiedzy brytyjskich lekarzy od lat czerpią chirurdzy z Hiszpanii, Portugalii i Skandynawii.

Teraz przyszedł czas na Polskę. Nasz kraj przyłączył się do programu LapCo, a pierwszym etapem było wyłonienie najlepszych polskich ośrodków, gdzie wykonywane są tego typu zabiegi w zakresie raka odbytnicy i raka jelita grubego.

Do programu zgłosiło się 17 ośrodków z naszego kraju, spośród których ostatecznie 9 przesłało do gremium ekspertów LapCo w Wielkiej Brytanii nieedytowane filmy z przeprowadzonych operacji.

Eksperci oceniali, czy operacje są wykonywane według światowych, najlepszych standardów. Kryteria spełniły tylko dwa ośrodki chirurgiczne. Najwyższą punktację otrzymał dr Krzysztof Kaseja z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Wyniki prezentowane były na 48. Światowym Kongresie Chirurgii w Krakowie. Zwycięzcy prowadzić będą szkolenia w ośrodkach w kraju, które wyłonione zostaną przez Radę Lapco-Poland spośród chętnych.

Przez otyłość rozumiemy patologiczne zwiększenie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do upośledzenia naszej aktywności. Ponadto wywołuje liczne choroby, które mogą skończyć się nawet przedwczesnym zgonem.

Osiem ważnych i ciekawych faktów na temat nadwagi i otyłości...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński