Szczecin. Odkrycie z militarnej przeszłości miasta. Tunel, który jest pozostałością dawnego Fortu Prusy [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Zdjęcia archiwalne ze zbiorów Marka Łuczaka
W czasie budowy budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Głowackiego w Szczecinie odkryto tunel, który jest pozostałością osiemnastowiecznego Fortu Prusy.

- Odkryte w trakcie prac ziemnych, związanych z wykopem fundamentowym, relikty architektoniczne to z całą pewnością pozostałości dawnego Fortu Prusy. Na długości kilku metrów odsłonięto sklepiony tunel, murowany z cegły ceramicznej na zabarwionej różowo, wapiennej zaprawie. Szerokość tunelu to ok. 230 cm, grubość muru ok. 70 cm. W kierunku północno-wschodnim zasypany tunel kontynuuje swój przebieg na długości ponad 12 m – mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie. - Jest to prawdopodobnie tunel techniczny, pozostałość po instalacji burzowej lub tzw. poterna, czyli sklepiony korytarz umożliwiający komunikację pomiędzy poszczególnymi częściami fortu. Zaleciłem wykonanie pełnej inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej reliktów, po poszerzeniu wykopu. Dalsze decyzje zostaną podjęte po analizie wykonanej dokumentacji.

To nie pierwsze takie odkrycie w tej części miasta. W lutym 2013 roku odkryto pozostałości osiemnastowiecznych umocnień w czasie budowy nowego osiedla w kwartale ulic: Narutowicza, Kusocińskiego, Sowińskiego i Głowackiego.

W czerwcu 2014 roku odkopano mur w piwnicy dawnej pralni wojskowej przy ulicy Głowackiego, gdzie powstawał biurowiec. W czasie prac związanych z usuwaniem starych posadzek pracownicy odkryli, że część pralni była podpiwniczona.

CZYTAJ TEŻ:

Fort Prusy był niezależną twierdzą wyniesioną poza obręb miasta. Po przejęciu Szczecina przez Prusy, podjęto decyzję o budowie nowego zespołu umocnień. Ich kształt zaprojektował znany architekt Gerhard Cornelius von Wallrawe.

Budowę rozpoczęto w 1724 roku. W 1725 roku król pruski Fryderyk Wilhelm I nakazał rozebranie średniowiecznych murów miejskich, a materiał z rozbiórki przeznaczyć na budowę nowych umocnień.

Fort Prusy powstał na miejscu wcześniejszych, szwedzkich umocnień - Gwiaździstego Szańca. W środku fortu z ulicami odchodzącymi promieniście od centralnego placu zbudowano dom komendanta, koszary, domy rzemieślników.

- Fort nigdy nie był szturmowany, a jego rozbiórkę i likwidację szańców rozpoczęto wraz z budową w XIX wieku koszar przy ul. Narutowicza i Głowackiego. Domy na terenie Fortu Prusy były utrwalone na fotografiach Szczecina z XX wieku - mówi komisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

Można to prześledzić na podstawie zachowanych widoków i map.XVI-wieczny Szczecin według Brauna i Hogenberga. Na mapie są bramy miejskie, ogrody książęce i kościoły, które nie dotrwały do naszych czasów, a więc kościół św. Mikołaja (6), czy kościół Mariacki (2). Poza linią murów stoi kościół św. św. Piotra i Pawła (8).______________________________________________________________________________________________________Zobacz więcej >>>Polecamy również: Jaki był Szczecin zaraz po wojnie? [WIDEO]<iframe width="778" height="440" src="https://get.x-link.pl/a83df0a4-3a5c-96cc-9226-0df81e918618,69c1df3d-3c7d-6bbe-a96d-1a9de2105306,embed.html" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Jak wyglądał Szczecin kilkaset lat temu? NIESAMOWITE ryciny,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie