MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Odkrycie z militarnej przeszłości miasta. Tunel, który jest pozostałością dawnego Fortu Prusy [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Zdjęcia archiwalne ze zbiorów Marka Łuczaka
W czasie budowy budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Głowackiego w Szczecinie odkryto tunel, który jest pozostałością osiemnastowiecznego Fortu Prusy.

- Odkryte w trakcie prac ziemnych, związanych z wykopem fundamentowym, relikty architektoniczne to z całą pewnością pozostałości dawnego Fortu Prusy. Na długości kilku metrów odsłonięto sklepiony tunel, murowany z cegły ceramicznej na zabarwionej różowo, wapiennej zaprawie. Szerokość tunelu to ok. 230 cm, grubość muru ok. 70 cm. W kierunku północno-wschodnim zasypany tunel kontynuuje swój przebieg na długości ponad 12 m – mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie. - Jest to prawdopodobnie tunel techniczny, pozostałość po instalacji burzowej lub tzw. poterna, czyli sklepiony korytarz umożliwiający komunikację pomiędzy poszczególnymi częściami fortu. Zaleciłem wykonanie pełnej inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej reliktów, po poszerzeniu wykopu. Dalsze decyzje zostaną podjęte po analizie wykonanej dokumentacji.

To nie pierwsze takie odkrycie w tej części miasta. W lutym 2013 roku odkryto pozostałości osiemnastowiecznych umocnień w czasie budowy nowego osiedla w kwartale ulic: Narutowicza, Kusocińskiego, Sowińskiego i Głowackiego.

W czerwcu 2014 roku odkopano mur w piwnicy dawnej pralni wojskowej przy ulicy Głowackiego, gdzie powstawał biurowiec. W czasie prac związanych z usuwaniem starych posadzek pracownicy odkryli, że część pralni była podpiwniczona.

CZYTAJ TEŻ:

Fort Prusy był niezależną twierdzą wyniesioną poza obręb miasta. Po przejęciu Szczecina przez Prusy, podjęto decyzję o budowie nowego zespołu umocnień. Ich kształt zaprojektował znany architekt Gerhard Cornelius von Wallrawe.

Budowę rozpoczęto w 1724 roku. W 1725 roku król pruski Fryderyk Wilhelm I nakazał rozebranie średniowiecznych murów miejskich, a materiał z rozbiórki przeznaczyć na budowę nowych umocnień.

Fort Prusy powstał na miejscu wcześniejszych, szwedzkich umocnień - Gwiaździstego Szańca. W środku fortu z ulicami odchodzącymi promieniście od centralnego placu zbudowano dom komendanta, koszary, domy rzemieślników.

- Fort nigdy nie był szturmowany, a jego rozbiórkę i likwidację szańców rozpoczęto wraz z budową w XIX wieku koszar przy ul. Narutowicza i Głowackiego. Domy na terenie Fortu Prusy były utrwalone na fotografiach Szczecina z XX wieku - mówi komisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

Można to prześledzić na podstawie zachowanych widoków i map.XVI-wieczny Szczecin według Brauna i Hogenberga. Na mapie są bramy miejskie, ogrody książęce i kościoły, które nie dotrwały do naszych czasów, a więc kościół św. Mikołaja (6), czy kościół Mariacki (2). Poza linią murów stoi kościół św. św. Piotra i Pawła (8).______________________________________________________________________________________________________Zobacz więcej >>>Polecamy również: Jaki był Szczecin zaraz po wojnie? [WIDEO]<iframe width="778" height="440" src="https://get.x-link.pl/a83df0a4-3a5c-96cc-9226-0df81e918618,69c1df3d-3c7d-6bbe-a96d-1a9de2105306,embed.html" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Jak wyglądał Szczecin kilkaset lat temu? NIESAMOWITE ryciny,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński