- Odkryte w trakcie prac ziemnych, związanych z wykopem fundamentowym, relikty architektoniczne to z całą pewnością pozostałości dawnego Fortu Prusy. Na długości kilku metrów odsłonięto sklepiony tunel, murowany z cegły ceramicznej na zabarwionej różowo, wapiennej zaprawie. Szerokość tunelu to ok. 230 cm, grubość muru ok. 70 cm. W kierunku północno-wschodnim zasypany tunel kontynuuje swój przebieg na długości ponad 12 m – mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie. - Jest to prawdopodobnie tunel techniczny, pozostałość po instalacji burzowej lub tzw. poterna, czyli sklepiony korytarz umożliwiający komunikację pomiędzy poszczególnymi częściami fortu. Zaleciłem wykonanie pełnej inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej reliktów, po poszerzeniu wykopu. Dalsze decyzje zostaną podjęte po analizie wykonanej dokumentacji.
To nie pierwsze takie odkrycie w tej części miasta. W lutym 2013 roku odkryto pozostałości osiemnastowiecznych umocnień w czasie budowy nowego osiedla w kwartale ulic: Narutowicza, Kusocińskiego, Sowińskiego i Głowackiego.
W czerwcu 2014 roku odkopano mur w piwnicy dawnej pralni wojskowej przy ulicy Głowackiego, gdzie powstawał biurowiec. W czasie prac związanych z usuwaniem starych posadzek pracownicy odkryli, że część pralni była podpiwniczona.
CZYTAJ TEŻ:
Fort Prusy był niezależną twierdzą wyniesioną poza obręb miasta. Po przejęciu Szczecina przez Prusy, podjęto decyzję o budowie nowego zespołu umocnień. Ich kształt zaprojektował znany architekt Gerhard Cornelius von Wallrawe.
Budowę rozpoczęto w 1724 roku. W 1725 roku król pruski Fryderyk Wilhelm I nakazał rozebranie średniowiecznych murów miejskich, a materiał z rozbiórki przeznaczyć na budowę nowych umocnień.
Fort Prusy powstał na miejscu wcześniejszych, szwedzkich umocnień - Gwiaździstego Szańca. W środku fortu z ulicami odchodzącymi promieniście od centralnego placu zbudowano dom komendanta, koszary, domy rzemieślników.
- Fort nigdy nie był szturmowany, a jego rozbiórkę i likwidację szańców rozpoczęto wraz z budową w XIX wieku koszar przy ul. Narutowicza i Głowackiego. Domy na terenie Fortu Prusy były utrwalone na fotografiach Szczecina z XX wieku - mówi komisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.
Jak wyglądał Szczecin kilkaset lat temu? NIESAMOWITE ryciny,...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?