Szczecin. "Obiady dla Bohaterów podczas epidemii". Terytorialsi niosą pomoc weteranom

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Udostępnij:
W ramach akcji żołnierze 14. ZBOT dostarczają ciepłe posiłki oraz utrzymują kontakt telefoniczny z bohaterami, którzy poświęcili swoją młodość walce dla Ojczyzny.

To kolejny element wsparcia dla weteranów, kombatantów i osób starszych w czasie pandemii Covid-19. przez 14 Zachodniopomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. Jej żołnierze, wraz z Fundacją „Pokolenie Walecznych" biorą udział w ogólnopolskiej akcji pomocy i wsparcia kombatantów „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii".

Kombatanci niezwykle cenią sobie takie wyrazy pamięci. - Zwłaszcza w tych czasach izolacji społecznej niezwykle cenne są dla nas takie akty wsparcia; ciepły obiad jest jedynie symbolem tego, że o nas ktoś pamięta. Cenniejsza jest możliwość kontaktu, rozmowy telefonicznej, świadomość, że jest pomocna dłoń, po którą zawsze mogę sięgnąć - mówi Irena Kostrzyńska ze Stargardu.

ZOBACZ TEŻ:

Posiłki będą rozwożone do kombatantów codziennie, przez siedem dni w tygodniu.

- Akcja „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” prowadzona jest w całym kraju przez różne stowarzyszenia i fundacje, jej pomysłodawcą jest „Stowarzyszenie Odra Niemen” oddział mazowiecki i „Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich”. My koordynujemy tę pomoc na terenie województwa zachodniopomorskiego - mówi Katarzyna Laskowska z Fundacji „Pokolenie Walecznych”. - Kombatanci, którzy otrzymują posiłki, to osoby, którym ze względu na wiek i stan zdrowia pomoc jest niezbędna, szczególnie w tym trudnym czasie, gdy opuszczenie przez nich domów mogłoby być niebezpieczne dla ich zdrowia.

To kolejny element wsparcia, jakie zachodniopomorscy terytorialsi niosą weteranom i kombatantom. W ubiegłym tygodniu w ramach akcji „Paczka dla Powstańca” odwiedzili 20 powstańców - uczestników Powstania Warszawskiego i Powstania Wileńskiego mieszkających na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Artykuły - żywność - zostały przekazane nieodpłatnie przez krajowych producentów. Do domów powstańców zawieźli je żołnierze 14 ZBOT.

ZOBACZ TEŻ:

Od wielu miesięcy kombatanci i weterani Armii Krajowej znajdują się pod stałą opieką żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze pomagają im np. robić zakupy czy załatwiać sprawy urzędowe, aby w dobie pandemii nie narażać ich na zarażenie koronawirusem. Żołnierze systematycznie dzwonią do weteranów, pytając ich o potrzeby czy po prostu rozmawiając. - Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej, czego świadectwem jest noszona przez nas na ramieniu „kotwica” Polski Walczącej. Wsparcie tych ludzi to nasza powinność, ale i zaszczyt. Tym bardziej teraz, w czasie pandemii, bo to właśnie oni są najbardziej narażeni na chorobę wywołaną wirusem Covid-19 - mówi pełniący obowiązki dowódcy 14 ZBOT ppłk Mirosław Radwan. - Dla żołnierzy jest to również niezwykła okazja wsparcia tych niezwykłych ludzi, którzy poświęcali się, żeby wywalczyć wolność.

ZOBACZ TEŻ:

Pomoc seniorom i weteranom to jeden z elementów zaangażowania 14 ZBOT w walkę z epidemią.

Jej żołnierze, wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych na terenie województwa zachodniopomorskiego prowadzą punkty poboru wymazów działających stacjonarnie przy szpitalach, m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Wałczu, Szczecinku, Drawsku Pomorskim, Choszcznie czy Nowogardzie. Prowadzą także dwa punkty typu Test&Go (pobieranie wymazów bez konieczności opuszczania auta) w Szczecinie, wspierają wspierają Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie, wspierają logistycznie przychodnie i szpitale, aby umożliwić personelowi medycznemu powrót do łóżek pacjentów. Żołnierze, wraz z policjantami, biorą udział w patrolach kontrolujących przestrzeganie zasad kwarantanny.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy dziś już ponad 450 żołnierzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Testy na koronawiruasa w Szczecinie. Ruszył trzeci punkt pobrań wymazów Test&Go w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej

Testy na koronawiruasa w Szczecinie. Ruszył trzeci punkt pobrań wymazów

Testy na koronawiruasa w Szczecinie. Ruszył trzeci punkt pob...

RAPORT:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie