Szczecin: Nowe pomysły na budynki po szpitalu przy ulicy Janosika

Anna Miszczyk
Fot. Andrzej Szkocki
Poszpitalne budynki mogłyby trafić w ręce organizacji zajmujących się niepełnosprawnymi. Wiele z nich nie może rozszerzyć swojej działalności, bo brakuje im miejsca.

Administratorem nieruchomości przy ul. Janosika jest obecnie szpital w Zdunowie. Urząd Marszałkowski ma je przejąć na przełomie sierpnia i września. Urzędnicy nie chcą dziś mówić o przyszłości poszpitalnych budynków.

Swojego zainteresowania nimi nie kryje jednak Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej "Tęcza", które przy al. Bohaterów Warszawy prowadzi dziś Centrum Terapeutyczne dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Każdego dnia rehabilituje się tutaj 60-70 niepełnosprawnych. Placówka ma do dyspozycji zaledwie 320 metrów kwadratowych. Rehabilitacja jest więc prowadzona od godz. 8 do 19. Nawet przez pół godziny żadna z sal nie stoi pusta. Specjaliści nie mają też wolnego czasu. Niektóre ćwiczenia z niepełnosprawnymi odbywają się na korytarzu. Chętnych do korzystania z placówki stale zaś przybywa.

- Mamy mnóstwo pomysłów na rozszerzenie swojej działalności. Brakuje nam tylko bazy - mówi Alicja Zołotucho, prezes "Tęczy". Ta baza to dodatkowe 2 tys. metrów kwadratowych. Pozwoliłyby one utworzyć warsztaty terapii zajęciowej dla kilkudziesięciu młodych osób powyżej 16. roku życia z problemami motorycznymi.

Rozwinięto by wczesną interwencję, rehabilitację medyczną dla dzieci starszych. Poszerzono by działalność poradni. Pojawiłyby się nowe formy rehabilitacji. Mogłoby też powstać specjalistyczne przedszkole dla dzieci sprawnych intelektualnie, ale z niesprawnością ruchową oraz dom środowiskowego wsparcia.

- Oglądaliśmy szpital przy Janosika. Nadawałby się na naszą działalność - mówi Alicja Zołotucho.- Budynek ma trzy skrzydła. Moglibyśmy przejąć jedno z nich. W dwóch pozostałych mogłyby zaś działać inne organizacje.

Więcej czytaj w serwisie Strefa Biznesu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gregor ZS ZGL
Temat z 2009 roku. Do czasu nowych wieści temat zamykam.
o
odmieniec
Proponuję pomieszczenia opuszczone przez dotychczasowych użytkowników zaadaptować na mieszkania socjalne, zamiast budować nowe budynki. Inna propozycja to opracowanie programu uaktywnienia niepełnosprawnych i wraz z organizacjami inwalidzkimi zorganizować w nich pracownie inwalidzkie. Coś podobnego do dawnych Spółdzielni Inwalidzkich. Zdaję się, że na te przedsięwzięcia można byłoby otrzymać wsparcie z funduszy unijnych, jak również i krajowych.
m
manam
Proponuję zrobić tam szpital. Może i przychodnię?
Szpital mógłby być chorób płucnych. A przychodnia na przykład alergologiczna.
Jak Wam się podoba ten pomysł?
x
xxx
najlepiej odrazu oddajcie kosciołowi bo jak sie dowie to i tak sie upomni i wygra jak nic
c
ciota
Najważniejsze było rozp...ć coś co istniało i działało, tylko to potrafi ta hołota.
Identycznie wygląda to w przypadku Szpitala Miejskiego. Przed wszystkim zlikwidować, potem "zobaczy się"...
Już chyba się "zobaczyło" skoro o obiekt zaczynają się upominać się czarne... jak widać nie starczyło nawet cierpliwości, żeby przez jakiś czas zachować choć cień pozorów...
m
mms
Ciekawe tylko komu przeszkadzał szpital w centrum miasta.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie