MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin na starych pocztówkach w rektoracie Uniwersytetu Szczecińskiego

Małgorzata Klimczak
Wystawa „Szczecin na starej pocztówce”
Wystawa „Szczecin na starej pocztówce” Andrzej Szkocki
W „Galerii Parter” w budynku rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego można podziwiać cztery wystawy związane z historią regionu. Jest na nich Szczecin przedwojenny i powojenny oraz dawne dokumenty.

Wystawa „Szczecin na starej pocztówce” to fascynująca podróż w czasie, która przenosi nas do dawnych lat Szczecina, ukazując jego urok i piękno za pomocą oryginalnych pocztówek z różnych okresów historycznych. Zbiór powiększonych kart pocztowych odzwierciedla zmiany urbanistyczne, kulturalne i społeczne miasta, czyniąc z tej ekspozycji wyjątkowe świadectwo historii i dziedzictwa miasta. Pocztówki przedstawiają najbardziej charakterystyczne budowle Szczecina: Zamek Książąt Pomorskich, Katedrę św. Jakuba, Wały Chrobrego, oraz inne ważne budynki i miejsca. Ukazane zmiany w wyglądzie ulic, placów i dzielnic miasta, pozwalają zobaczyć rozwój urbanistyczny Szczecina na przestrzeni lat.

„Ocalić od zapomnienia. Pomorze Zachodnie po II wojnie światowej w obiektywie Tadeusza Białeckiego” i „Powojenny Szczecin. Dokumenty, fotografie, wydawnictwa” to wystawy, która przenoszą w czasie do pierwszych lat powojennych na Pomorzu Zachodnim. Jest to sentymentalna podróż, która ukazuje trudności, wyzwania i nadzieje związane z odbudową życia w regionie po zniszczeniach wojennych. Na zdjęciach widnieją najważniejsze ocalałe obiekty Szczecina, Gryfina, Goleniowa, Kamienia Pomorskiego i innych miejscowości, a także unikalne materiały archiwalne. Dokumenty, fotografie i wydawnictwa zgromadzone na tych wystawach pochodzą z rodzinnego archiwum Małgorzaty i Piotra Zarembów oraz z archiwum Książnicy Pomorskiej. Ekspozycja ukazuje trudne i jednocześnie dynamiczne lata odbudowy miasta po zniszczeniach II wojny światowej, ukazując różne aspekty życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.

Czwarta wystawa: „Czesław Piskorski – pionier polskiego krajoznawstwa na Pomorzu Zachodnim”, to hołd dla jednego z najważniejszych badaczy i popularyzatorów wiedzy o regionie Pomorza Zachodniego. Czesław Piskorski, znany ze swojego zaangażowania w rozwój krajoznawstwa, odegrał kluczową rolę w dokumentowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego tego regionu. Wystawa pokazuje, jak indywidualna pasja może przyczynić się do rozwoju całego regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński